| Ionică a întrebat:

Credeti in relatii la distanta? Ati avut? Aveti? Functioneaza? Se merita? Cunoasteti pe cineva care a avut relatii la distanta? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu stiu ce sa zic, am avut o tentativa de relatia la distanta; am fost cu un baiat vreo 3 saptamani in vacanta de vara, el fiind destul de departe de mine, ne-am vazut 3 saptamani dar cand am venit din vacanta, am zis ca e mai bine sa ne despartim.Eu una nu prea cred ca relatii la distanta sincer, adica depinde de relatie, daca nu s-au vazut niciodata si doar au o relatie virtuala mi se pare destul de superficial, sau in cazul meu, de unde stiu eu ce face el acolo, sa ne vedem doar in vacanta si in rest doar pe mess si la telefon? Nu cred ca are rost, e mai bine sa fi cu cineva care e aproape de tine, sa va vedeti, sa faceti diferite lucruri impreuna, asta e relatie nu una asa doar vorba sa fie de ea.
Nu stiu, nu vreau sa imi sara in cap toti cei care au o astfel de relatie, dar nu e mai ok sa fi aproape de persoana iubita, sau e mai convenabil sa vb.si doar atat? Si depinde cum e relatia, daca exista iubire mare si incredere poate merge, dar nu prea.FIecare are activitatiile lui, cunoaste persoane noi, nu cred ca merita!

| VodkaCoca a răspuns:

Eu spun ca functioneaza ca orice alta relatie, daca e comunicare si in relatia respectiva se vorbeste despre orice problema, eu am stat 2 ani si 6 luni cu un baiat, el fiind la 180 de km de distanta de mine, venea in fiecare seara sa ma vada, cand mai prindeam si eu timp liber mergeam stateam cate o saptamana la el, ma intelegeam bine cu mama lui, ma mai suna imi mai povestea ca se certa cu el, ii cunosteam prietenii de acolo stie ce face, cum citesc aici in alte raspunsuri ca poate o sa te insele, pai daca e de inselat te poate insela in orice moment nu neaparat sa fiti la distanta, important sa nu investesti sentimente din prima, pentru ca nu stii concret daca relatia merge s'au nu, bine nu poti sa comanzi inima sa nu te atasezi de el s'au ceva doar sa fii mai indiferenta pentru inceput, pana relatia pare serioasa. tongue

| nuaisomn a răspuns:

Da dnd, el /ea te poate insela. Dar el /ea nu ar gandii la fel? ca si tu ai putea insela?
Trebuie sa fie incredere intr-o asemenea relatie, sa crezi in el/ea, sa creada in tine.

| NDY a răspuns:

Nu cred !

| luna_1817 a răspuns:

Buna! eu pot sa iti spun ca functioneaza, doar daca exista sinceritate, incredere si iubire intre voi.si eu am o relatie la distanta si chiar ne iubim f mult, cu toate ca mai intervin parintii mei din cand in cand in relatie.totul este asa frumoshappy:X.
unele relatii nu merg.de asta intai de toate trebuie sa vb orice, sa va cunoasteti, sa stii ce ii place lui, si el la fel.depinde si de noroc.si verisoara mea s-a cunoscut cu un baiat pe net, au vb ceva timp, apoi s-au intalnit si acum sunt casatoriti.

| hhhh a răspuns:

Eu am o relatie la distanta...il iubesc si ma iubeste si ne intalnim de 2-3 ori pe an///ne e cam greu unu fara altul dar unde este iubire se poate totul... daca il iubeste pe baiatul cu care vrei sa incepi o relatie si dunteti la distanta asta nu v-ar incurca.cred eu

functioneaza si merita doar daca va iubiti aveti incredere unul in altu si sunteti uniti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o relatie la distanta, deci cred ca exista! Nu vad de ce n-ar functiona atata timp cat ne intelegem si dicutam despre orice probleme aveamhappy.
Nu stiu cat de potrivita e intrebarea ta, adica "se merita?", cand te indragostesti inima nu te intreaba "Bah! Sa ma indragostesc de ala?", te indragostesti si asta e, n-ai ce face, cand se intampla, se intampla si punct! Alegerea iti apartine daca te implici sau nu, daca risti sau "fugi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred in relatii la distanta.Eu am avut, a durat 7 luni.Ne-am despartit pentru ca asa am vrut eu(aici a fost putin vina si a lui). In fine, eu mi-am gasit pe altcineva, insa cel de la distanta mi-a ramas prieten, chiar si cand m-am despartit de cel care-l gasisem, cel de la distanta a fost alaturi de mine.Regret ca m-am despartit de el, chiar daca ne vedeam extrem de rar, ne intelegeam bine, si vorbeam despre ce urma sa facem cand ne intalneam, a fost ok.
Daca nu ma desparteam de el, eram si acum cu el, eu una cred in relatii la distanta, sunt bazate pe incredere.Nu aveam mereu incredere in el, aberam cateodata" ma minte, nu e nu stiu unde, de ce are telefonul inchis, etc" dar pana la urma, vorbeam cu el si era totul bine.Succes daca vrei o relatie asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e iubire purtenica si respect sunt sanse sa reziste da' ff mici. am avut una, nu regret decat ca s-a terminat.

| lavy_2005 a răspuns:

Am avut si nu functioneaza ca el/ea te poate insela...asta e parerea mea

| darkvampire a răspuns:

Da cred in relatiile la distanta. momentan ma aflu intr-o relatie de genul asta si da functioneaza si merita efortul