| p3mery a întrebat:

Cum ar trebui sa evolueze o relatie?
Adica am "mers" asa repede si nu suntem impreuna de mult timp.
Cum imi dau seama ca ma iubeste cu adevarat si nu sta cu bine doar pentru al satisface( zic asta pentru ca aseara tot insista sa ii pun mana acolo...).
Ma simt grabita, oarecum, si simt ca nu este in regula.
Am dreptate?
Cred ca ar trebui sa vorbim despre asta si sa vedem cum rezolvam. Procedez corect?
Am nevoie de un sfat.
Tin sa mentionez ca avem aceeasi varsta(aproape 16)
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu prea poți afla decât dacă îl mai lași să aștepte. E firesc să exprime ce simte, ce vrea cu tine. Și un băiat care iubește vrea sex de la cea pe care o place, dar diferența constă în cum reacționează băiatul la refuz. Atâta timp cât tu rămâi acolo după propunerea lui și îi spui că nu ești încă pregătită dar îl iubești în multe alte feluri și el ar trebui să te accepte așa cum ești și să te iubească și dacă nu îi oferi sex. Să continuă să dorească să vă plimbați, vorbiți diverse. Dacă se plictisește de relația voastră pentru că nu are sex înseamnă că ești doar un capriciu, o chestie de moment. Cineva care iubește trăiește constant cu speranța că poate vei simți peste ceva vreme să fii mai intim cu el și până atunci se hrănește din orice înseamnă prezența ta. Altfel e de datoria lui ca băiat / bărbat să te ajute să scapi de îndoieli și să te lași pradă sentimentelor. Să nu te simți vinovată sau neatrăgătoare. Dar la fel e de datoria ta să faci doar ce simți, iar dacă nu simți să faci sex e perfect normal. Sunteți mici pentru sex. Nu știu ce înseamnă puțin timp la tine. Poate însemna câteva zile sau 1 - 2 săptămâni, caz în care e mult prea devreme pentru orice cu tentă sexuală, poate chiar și pentru sărut.
Ați putea face jocuri sexuale, să vă mângâiați, să vă sărutați. Dar astea mai bine după câteva luni. La vârsta voastră e ceva obișnuit, firesc, să vă schimbați preferințele foarte repede. E posibil ca nimic din ce simți sau simte el acum să nu mai fie valabil peste ceva mai multe săptămâni. Dar numai tu știi felul în care te simți în felul lui și poți realiza efectiv dacă ești specială pentru el sau o oarecare. Când simți să duceți lucrurile mai departe fă-o treptat. Să nu ajungi să regreți dacă i te oferi din prima și te părăsește apoi. Între timp poți să îi vezi adevăratul caracter, dacă ține la tine sau nu. Până la sex ajung mângâierile, un sărut mai pasional, eventual sex oral. Puteți face asta câteva luni până să ajungi la sex cu penetrare (asta ar trebui de pe la 17 ani jumate). Dar nu acum. E prea devreme.

| Freya1 a răspuns:

Dorinta si apetitul sexual s-a dezvoltat in el deja asa ca simte atractie fata de tine si dorinta.Nu ai de unde sa stii inca daca te vrea doar pentru asta sau pur si simplu nu se poate controla.Ar trebui sa vorbesti cu el si sa ii spui ca este prea devreme si trebuie sa mai astepte sa vedeti cum evoluati si sa mai cresteti iar atunci vezi cum reactioneaza. Daca sta cu tine doar pentru asta intr-o sapt doua cedeaza si pleaca si asta denota ca nu este pentru tine iar daca te iubeste va astepta si accepta dorinta ta

| StevenMetalhead a răspuns:

Hai să-ți zic mai concret să înțelegi și tu:
1) El e băiat și e normal că tinde să te vrea, asta-i instinctiv. Asta se referă la toți.
2) Să zicem că voi vorbiți împreună și el nu prea pare interesat de conversația cu tine sau te ignoră des, dar discută cu tine doar despre sex, glumește despre asta și mereu încearcă să flirteze cu tine, ei bine, aici da, are nevoie de tine doar pentru asta.
3) Dacă vezi că el te respectă, te sună să vadă ce mai faci, îți oferă flori și cadouri și mereu îți recunoaște în dragoste, ori e un mare ratat "sub picior", ori... într-adevăr te iubește.
4) Cât despre "acolo". Iarăși instinctul și ar trebui și el să te satisfacă, nu numai tu.

Ei bine asta-i, nu vorbi cu el despre asta, doar până când observă cum se comportă față de tine.