| FlorinBboy a întrebat:

Am avut o relatie de dragoste care a durat 2 ani jumate, la final ea a ales sa se desparta de mine spunandu-mi ca eu de ceva timp m-am schimbat, nu o mai apreciam, o jicneam, nu o incurajam cat era necesar si tocmai de asta ea de 1 an de zile tot astepta schimbari si oarecum se racise fata de mine. Mi-a spus intr-adevar sa ma schimb, sa nu o mai jignesc, ca ea o data si o data va pleca daca o sa continui, eu nu am crezut si am continuat. Si ce sa crezi a venit vremea sa imi spuna ca s-a saturat, nu vede nici o schimbare in bine la mine, si vrea o pauza. Apoi dupa nici doua zile sa aflu ca ea ar fi intr-o relatie deja cu un alt baiat, un coleg de munca al nostru. I-am cerut explicatii, ca de ce asa de rapid cu el, cum a putut sa treaca asa repede peste mine, pentru ca imi spunea ca ma iubeste, ca nu place pe nimeni altcineva in afara de mine, ca imi va fi alaturi toata viata. Mda si de atunci au trecut 4 luni si nu ne-am mai impacat, chestia e ca ne am vazut aproape zilnic in afara de weekend pentru ca lucram la acelasi loc de munca si stam pe aceleasi locuri pe care stateam si inainte, vorbim, chestia e ca ne tinem si de mana, ea insista sa ma tina de mana, isi mai aseaza si capul pe umarul meu, e afectata cand o ignor, intr-o zi m-a sunat cerandu-mi explicatii ca de ce nu am sunat-o ca ce fac, sunt cu alta si ca de ea nu imi mai pasa? Si asta a sunat ciudat, adica ea fiind intr-o relatie cu altul. Si am intrebat-o daca ma mai iubeste, si ea mi-a spus ca da ma iubeste de prostuta ce e si sufera zilnic, imi simte lipsa. Dar mda daca ea sufera, eu sufar, eu o iubesc, ea spune ca inca ma iubeste. Nu inteleg femeile, adica in cazul meu logica ei, de ce mai stai cu altul? Si mi-a spus oarecum ca vrea sa lase viata sa curga de la sine, ca baiatul cu care e, ii ofera cadouri si tine la ea, si ca traieste si atat, ce va fi va fi, si ca la mine nu se va mai intoarce niciodata, chiar daca nu o sa mearga cu baiatul actual, va cauta pe un altul, pentru ca eu i am provocat prea mult rau si ca de schimbat nu ma voi schimba. Ca i am facut mult rau" cuvintele astea m-au durut, pentru ca da recunosc ca o jicneam prosteste, ca uneori o faceam sa planga la fel de prosteste, dar eu chiar am iubit-o si inca o iubesc, am incercat sa o ajut, sa o sprijin, sa o protejez cum am putut si cum am stiut eu cat am fost cu ea. Si i-am mai spus acum in ultimele zile, ma daca tu ai ales sa te desparti de mine, daca zici ca ti-am facut destul rau, de ce mai spui ca ma iubesti, de ce ma mai ti de mana si imi spui dupa doua zile in care nu ne vedem ca ti-ar fi fost dor de mine, de ce suferi zi de zi gandindu-te la mine? i am spus sa isi vada de viata ei si sa ma lase pe mine in pace. Si mi-a spus, ok, o sa te las. Aaa si era sa omit ceva important, ea cat si o prietena buna de-a ei, mi au spus ca e cu baiatul actual intr-o relatie gen relatie pansament, ca sa poata cumva sa treaca peste mine, ca singura nu poate sa treaca ii e prea greu. Pff mda ciudat, cum spuneam, ma iubeste, o iubesc si vrea sa treaca cumva peste mine! Spuneti-mi si voi opinii legate despre asta.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Am avut o situatie asemanatoare, si cred ca stiu ce spun. Bun, pai pentru inceput bine ti-a facut. Femeia a incercat sa discute cu tine, nu a avut cu cine. Atunci cand iubesti pe cineva, NU suporti sa-i faci rau, NU suporti sa-l vezi suferind, vad ca tu n-ai avut nici o problema cu asta, precum nici ex-ul meu laughing
Faptul ca inca te cauta si asa mai departe, este posibil sa te mai iubeasca sau sa fie doar strict obisnuinta si faptul ca "poate mai merge","poate ai invatat lectia".

Relatia ei este clar una strict pansament, daca va impacati sau nu, nu-mi pasa si nu stiu ce sa spun, pentru ca din moment ce nu ai fost in stare sa te schimbi probabil nu vei fi niciodata. Nici o femeie nu merita sa fie injosita, sa fie lasata plangand si sa simt ca iubitul ei nu da doi bani pe starea ei de spirit. Nu exista reciprocitate, iubire?, respect in aceasta relatie. Iar principalul vinovat, consider ca esti tu. Femeile chiar sunt sensibile si mai trebuiesc si menajate. Nu zic ca ea a reactionat chiar ok, e si vina ei, dar vina in principal se duce catre comportamentul urat pe care l ai avut. Si da, o femeie dupa ce este ignorata, facuta cu ou si cu otet, dupa ce femeia simte ca nu dai doi bani pe ea, cade sigur in plasa unuia care stie sa se comporte. happy

| FlorinBboy explică (pentru Ririru):

Da ai dreptate ca am gresit ca am injosit-o ca am ignorat suferinta ei, dar e chestia ca eu stiam ca nu fac bine dar le faceam asa prosteste doar sa vad cum reactioneaza, daca ma iubeste in continuare, sau pleaca. Si asa mereu tot o testam" cu chestii negative, rele, urate asupra ei, doar sa fiu eu sigur ca ea nu ma va parasi niciodata exact cum spunea. Si uite facand lucrurile astea prostesti, ea a cedat si a plecat, nu a mai suportat. Dar eu ma oftic ca eu chiar am iubit-o si o iubesc si ma oftic ca stiu ca eu faceam chestiile alea prosteste, ca stiam ca nu fac bine, dar acum degeaba ca nu mai pot repara, ca eu i am explicat ei ca nu simteam real sa ii fac rau, dar le faceam prosteste si ca nu ar fi trebuit nici macar dar ea le-a luat de bune si a zis ca nu crede. Si eu o iubesc la fel de mult si acum, deci nu e chestia cu nu am iubit-o ca au trecut 4 luni de cand ne am despartit si nu a fost zi sa nu ma gandesc continuu la ea. Tin la ea, dar na ce sa fac acum, cred asa ca noi sau cel putin ea sa zic inca nu avem minte, ea inca nu s-a maturizat sa zic. Ea are 20 de ani si eu am 25. Ma gandesc ca na, o vrea sa mai experimenteze sa afle si cum e cu altcineva, ceva nou, ca na daca ar fi stat numai cu mine, de la 17 ani a fost cu mine, o viata se plictisea. Asa ma gandesc ca inca nu are minte, ca simte nevoia sa afle cum e si cu altcineva, sa mai experimenteze, si daca va fi sa fie mai tarziu, cand v-a mai creste, se va intoarce la mine, daca nu, asta e fiecare pe drumul lui.

| Ririru a răspuns (pentru FlorinBboy):

Am fost intr-o relatie 5 ani de zile, am stat langa un barbat care m-a umilit, m-a facut sa plang, m-a lasat sa plang,, m-a ignorat complet, nu ma sprijinit, nu mi-a spus o vorba frumoasa si lista continua. Oricate scuze as incerca sa-i gasesc acum, cand l-am lasat, nu prea reusesc- desi imi este mila, desi mi-a fost greu, desi au trecut 8-9 luni si el inca ma mai cauta, eu il ignor. Pentru ca nu mai vreau nimic. Nu mai vreau sa sufar si nu mai vreau sa gasesc nimanui scuze. Eu pe ea o inteleg, te inteleg si pe tine, dar daca ea nu se intoarce la tine, macar pe viitor stii cum sa te comporti intr-o relatie. Da, este mica, tu practic cu accest comportament ai impins-o sa vrea sa incerce si altceva, o femeie cred ca are in cap ca trebuie sa fie fericita, apreciata, iubita etc. iar atunci cand nu e, eh, se intampla cam ce s-a intamplat la tine. happy

| FlorinBboy explică (pentru Ririru):

Mda, mai am o intrebare legat despre situatia asta. De cand ne am despartit noi doar doua sau 3 zile nu am vorbit in rest de atunci pana astazi am continuat sa tinem legatura aproape zilnic, vorbim la fel ca inainte, despre orice, ne tinem de mana, uneori ne imbratisam, ne mangaiem. Ea e in relatia cu el de atunci, dar ii ascunde chestiile astea ce face cu mine. Si e chestia asta ca in capul meu cred ca ea imi da sperante ca daca fac o schimbare la mine in bine o sa vrea sa ne impacam. Asta gandesc eu, pentru ca imi tot repeta ca tu inca nu ai invatat nimic, si uneori ma respinge si face pe ambitioasa, nu imi vorbeste, nu ma mai lasa sa o ating, si o intreb, de ce se comporta asa? Si mi-a raspuns ca, asa trebuia sa fi facut de mult, sa nu iti mai spun ce simt pentru tine, sa nu iti mai arat atat de mult ca te iubesc si tin la tine si poate iti venea mintea la cap cand trebuia. Si am intrebat-o direct, mai e cale de impacare? Ca nu inteleg gesturile astea, cum ma ti de mana, cum imi dai mesaje, cum ma mangai si iti asezi capul pe umarul meu. Si mi-a raspuns ca, ma tine de mana si se comporta asa pentru ca ea vrea sa ramanem prieteni, si ca ne transmitem energia aia de la unu la altul " de impacare nu mai e vorba, nu se mai intoarce niciodata la mine pentru ca i au ramas marcate in minte vorbele alea urate, i au ramas marcate in minte cum ea plangea langa mine si eu o ignoram. Si i-am explicat, ca ea a inteles gresit chestiile astea, pentru ca mda in mintea mea voiam sa fac pe orgoliosul sa fac pe nesuferitul ca sa fie apoi impacarea aceea dulce, dar eu nu ii voiam niciodata raul, in mintea mea era, as vrea sa o tin strans in brate, si sa o sarut, dar faceam tocmai invers o ignoram sa vad daca vine ea la mine. si asa azi, asa maine, eu facand prosteste astea ea le-a luat de bune si acum a zis ca ea de unde sa stie ce simteam si ce gandeam eu daca ii aratam doar chestii negative. Si de asta ma oftic eu de mor, ca am indepartat-o eu de mine, eu am trimis-o la altul, cu prostia mea. Eu in loc sa-i fi aratat ce simt, eu mascam si transformam in rau. Mdea, e o lectie din care sa invat, pe viitor sa arat doar ce simt, nu sa fiu fals si sa arat altceva... off

| Violleta2022 a răspuns:

Nu generaliza ca nu toate ne batem joc de baieti!
Fata asta avea relatia pregatita, de aceea a sarit al alt baiat, dupa numai 2 zile, taman bine sa-ti arate ca nu mai erai demult in gratiile ei, daca i-a ajuns doar 2 zile sa sufere si s-a consolat cu colegul.
Probabil ca ai si tu vina ta, cu jignirile si comportamnetul, dar asta nu-i da nici un drept acum, dupa ce ti-a tras un sut in dos, sa te tina si in lant sis a se joace cu tine.
S-a despartit de tine sau nu?
Chestia cu "inca ma mai iubeste" nu-i adeavarata, pentru ca, niciodata, dar absolut niciodata nu parasesti omul drag!
Femeia asta este o mare mincinoasa si pe deasupra ipocrita, daca se joaca si cu tine si cu colegul, probabil spunandu-va la amandoi ca va iubeste de nu mai poate.
Pune-o in fata faptului implinit, sa recunoasa de fata cu colegul cu care este, ca te iubeste doar pe tine si ca nu se poate despartii de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat privesc prietenele ei, nu mai pleca urechea la minciunile indrugate de prietene, ca ele spun ceea ce le invata fosta iubita, ca sa-ti stoarca lacrimi si sa te impresioneze.

| LoveSleep a răspuns:

De ce pui o întrebare la fel ca și cea de acum câteva zile? Ai primit destule răspunsuri și toate ziceau că tipa își bate joc de tine. Ce păreri mai poți să vrei?

| Hammurabi a răspuns:

Nici măcar nu e necesară prea multă analiză a situației.
E clar că după 2 ani jumate flacăra s-a stins fără să se transforme în acel ceva care ține doi oameni împreună după ce dispar "vâlvătăile iubirii". Asta se întâmplă când doi oameni nu sunt potriviți unul pentru altul.
Tu ai început să o jignești și să o faci să plângă aiurea, ea s-a simțit neapreciată și ignorată și s-a refugiat în brațele altuia (compensativ).
Concluzia : cel mai bine pentru voi e să căutați alte variante fiecare. Ceea ce considerați voi că e iubire, nu e suficient ca să vă țină împreună.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cine te iubeste cu adevarat, nu va incerca sa te schimbe, daca ea a incercat asta poate fi pentru ca ar vrea sa mai fie si cu altcineva sau o fi avut vreo aventura, o fi gasit pe altcineva mai bun, eu inteleg ca astepta, mai mult de la tine dar nu ai cum sa iubesti cu adevarat o persoana si in acelasi timp sa o schimbi dupa bunul plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vorbit pe acel coleg inca de cand era cu tine, de aceea a venit cu prostiile "vreau sa te schimbi" a vrut sa creeze motive sa va despartiti, femeile nu au tupeu sa spuna in fata ca au gasit pe altcineva o fac si pun vina pe tine*, chiar daca ele te inseala.
Cand ai observat ce s-a intamplat nu ai mai vorbit cu ea, si-a dat seama ca nu esti un pupincurist si a vrut sa vina iarasi la tine, pentru validare nu a suportat sa stie ca nu ti la ea incat sa ii ceri iertare.
Nu ai nimic serios sa faci cu doar daca vrei sa o mai folosesti pentru sex, daca a facut o data asta o sa o mai faca si a doua oara, asa ca cel mai bine o folosesti o data la 1-2 saptamani si dupa nu mai vorbesti de loc cu ea asta o deruteaza rau crede ca nu iti mai place de ea sau ca ai gasit pe alta. Si ea continua sa faca ce vrei tu.

| chichappens a răspuns:

Eu nu cred că se merită să îți mai bați capul cu asta. Îi oferă cadouri și ține la ea? Hah. Nu. Cred că te folosește ca punct de sprijin. Așa cum o face cu el acum. Asta demonstrează multe. Dacă îi e ușor să se folosească de el ca să treacă peste tine. Te folosea și pe tine probabil. Să îi ridici moralul. Să o încurajezi. Și acum după ce v-ați despărțit îi place să vadă că mai are încă un grad de influeță asupra ta. Și faptul că a făcut un comentariu legat de tine vorbind cu alte fete dovedește asta. Cum ai putut să treci așa ușor peste ea? Nu ți-e rușine? Deja ai găsit alte centre de interes? Hahaa happy Dacă chiar te iubește atât de tare, acum ar fi lângă tine. Poți mai bine de atât. Te sfătuiesc să nu îi mai dai atenție. De vreme ce s-a despărțit o dată..nu e ok. Și îți va da doar bătăi de cap pe viitor. Mergi mai departe! Multă baftă.