| AndreiRobert1998 a întrebat:

Cum as putea trece peste faptul ca sunt al doilea barbat in viata partenerei mele? Stiu ca nu este un lucru wow asta, sunt constient, dar ea este prima femeie din viata mea. Pur si simplu de multe ori ma gandesc la fostul ei chiar daca relatia noastra este una aproape perfecta si ea este o fata de nota 10. Greseala a fost ca e prea sincera si mi-a spus anumite detalii intime pe care le facea..si eu tot ma duc cu gandul la ele. De cate ori se intampla ceva in timpului actului sexual ma gandesc ca ea a mai trait si a mai facut ce face cu mine si cu altcineva. Vreau sa trec peste gandul asta ca stiu ca sunt ipocrit sa fac un caz din asta, dar nu imi pot lua gandul uneori sincer si e frustrant sa te gandesti la iubita ta cu altul. Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| Horus35 a răspuns:

Tu ai nişte frustrări peste care ar trebui să treci. Dacă nu reuşeşti şi le ții ascunse în tine, cu timpul o să crească din ce în ce mai tare şi la un momentdat o să rabufnească urât. Nu văd nimic greşit în faptul că îți doreşti să fie prima ta femeie şi tu primul ei bărbat, că îți doreşti ca tot ce e acum intre voi să fie unic şi să nu le mai fi trait vreodată şi cu altcineva... I know the feeling, dar dacă acesta este idealul tau de ce ai acceptat relația asta? E ca şi cum ai primi o pară muşcată, ai muşca şi tu din ea şi dupa te-ai plânge ca para pe care ai muşcat-o era deja muşcată. Ce faci? O dai la al treilea ca să se plângă şi ăla că era muşcată de două ori?
E absurd să-i reproşezi nişte chestii pe care nu are puterea să le schimbe, chiar dacă pentru tine sunt foarte importante. Ii faci rau si ei, îți faci rău şi ție. Există persoane care nu pot trece peste aşa ceva şi persoane pentru care nici nu contează. Nimeni n-ar trebui să fie forțat să ia o decizie care să-i aduca nefericire sau frustrare doar pentru că din perspectiva altui om problema lui reprezintă un fapt banal. Cu alte cuvinte... numai tu te poți înțelege pe deplin si hotarî dacă relația voastră va avea un viitor fericit.

25 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trece de la sine.
Dacă te face să te simți mai bine, poți să îi spui ce simți în legătură cu asta.
Să vezi ce mișto se simte când te atașezi de una care se culcă în permanență cu altul/alții thinking

| Niceguy2019 a răspuns:

Salut. Te rog frumos, incearca sa uiti ceea ce ti-a spus ea.In primul rand gandeste-te ca este de domeniul trecutului fostul. Acum este a ta si sunteti fericiti impreuna,restul sunt detalii neimportante. Crede-ma am trecut prin asta,de aceea iti spun. In timpul actului sexual trebuie sa fi tu cu ea,conectati perfect mental unul cu altul,lasa gandurile negre deoparte. Gandeste-te doar la prezent si viitor! Fi mandru ca este a ta si considera ca fostul a pierdut femeia pe care o iubesti si care te iubeste si te face fericit. Viitorul vostru impreuna conteaza, nu trecutul. Repet, am avut si eu frustrarea asta candva, este putin greu, stiu, dar nu imposibil. Este a ta si tu al ei! Iubiti-va mult!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ok, nu trebuie sa te simti vinovat, astfel de lucruri se mai intampla. Plus ca aceste ganduri iti vin involuntar. Nu iti mai face asa de multe griji.
In primul rand as vrea sa te felicit ca (se vede) ti mult la partenera ta.
In al doilea rand, vorbeste asta cu ea, ea trebuie sa stii la ce te gandesti tu, trebuie sa iti dea siguranta ca este numai a ta si numai voi doi o sa faceti aceste lucruri. Comunicarea este extrem de importanta. Cere de la ea ce te face sa te simti bine. S-a intamplat ceva intre cei doi, s-a intamplat. Dar asta tine de trecut. Nu a mai facut ce face cu tine si cu altul, ce face cu tine face doar cu tine. Gandeste-te ca tu ai "venit" ca o persoana speciala pentru ea, si ai indepartat-o de toate acele momente negative din viata ei. Trebuie sa te simti important, ca dintre toti, te-a ales pe tine sa ii fi aproape acum. Inainte nu este vina ei ca s-a intamplat asta, nu avea de unde sa stie. Pur si simplu, momente nepotritive.

Trebuie sa fii puternic si ferm in aceasta relatie. Si vorbeste cu ea, asta trebuie ea sa iti zica. Ea trebuie sa te faca sa te simti barbat. Vorbeste cu ea!

| AndreiRobert1998 explică (pentru Niceguy2019):

Stiu, faza e ca ea mi-a spus cateva detalii inainte sa ne fi vazut, sa avem o relatie si acum de cand avem o relatie o mai intreb eu ca prostul anumite detalii care imi fac tot mie rau. Si sincer nu imi iese din cap si ma gandesc, stai ca aici si a dat si ala drumul, i-a facut sex oral si aluia si tot asa..si asa intervin mici discutii..sincer vreau sa scap de gandurile astea pentru ca stiu ca ma iubeste enorm si e o fata cuminte. Mi a spus ca ar fi dat orice sa dea timpul inapoi sa nu il mai fi intalnit sa nu mai ma gandesc eu la astea. Alte motive de cearta nu avem, decat ca ma gandesc eu.

| AndreiRobert1998 explică (pentru DoarBogdan):

Am vorbit cu ea despre asta, i-am spus ca imi pare rau ca am ganduri d astea si ca as vrea sa le opresc, dar uneori zici ca le caut singur.Ea imi tot spune ca e numai a mea acum, chiar isi cere scuze ca a fost cu altcineva in trecut desii stiu ca e absurd si nu ar trebui sa faca asta, ca saraca nu e vinovata cu nimic. Sincer, e painea lui Dumnezeu, asa fata cuminte nu am vazut. Problema este ca eu sunt prea nebun si ma gandesc la ea si la unu de acum un an. Dar inainte sa ne vedem imi spunea, mie imi plac baietii cu parul nu stiu cum, cu bratara nu stiu cum, am facut de nu stiu cate ori pe zi, am facut sex oral, am facut asta si asta. Si au intervenit astea...aa cu ala o faceai de atatea ori cu mine nu, mi-a zis ca spre deosebire de fostul care ii cerea sa ii faca sex oral, eu nu ii cer si imi face singura mereu. Dar ma enerveaza pana si ca mi-a zis asta ca ii facea.

| RAY a răspuns:

Si tu erai virgin? Hai sa nu fim ipocriti, adica noi am vrea sa fie virgina dar noi suntem? Eu in viata asta am invatat ceva nu pretinde cv de ce nu esti capabil nici tu, ceri seriozitate dar nici tu nu esti

| AndreiRobert1998 explică (pentru RAY):

Da, cred ca am zis, ca ea e prima femeie din viata mea. Deci da, eu eram virgin cand am intalnit o pe ea.

| SilentRain a răspuns:

Nu are importanta ce s-a întâmplat.în trecut, în loc sa te bucuri de prezent... tu arunci gaz pe foc
Crezi ca ea nu se simt nașpa, sau ca nu își da seama ce gândești
Și pana la urma nu are importanta cu câți a fost, dacă ea te iubește și te respecta
Și chiar dacă găsești una virgina, crezi ca e vreo sfânta? Poate sa fie o nenorocita
Caracterul unii om nu sta în virginitate
Eu zic sa fi matur, fie o iubești exact asa cum e, fie o las în pace și îți cauți alta

| AndreiRobert1998 explică (pentru SilentRain):

Stiu ca asta ar trebui sa fac, sunt un fraier daca o las sa imi scape pentru asta, dar sincer pana si astazi daca ma uit pe Facebook parintilor ei gasesc videoclipuri cu ei doi si poze. Plm, trecut trecut, dar parca tot ma ia capul sa o vad cand il pupa pe altul chiar daca e in trecut.

| SilentRain a răspuns (pentru AndreiRobert1998):

Nu ca ești fraier, ești și frustrat
Nu o lasă să îți scape pentru ceva atât de minor, tu și ea o sa suferiți... De la o tâmpenie minora
Sunt alți care se iubesc chiar dacă au și copii din alte relați
Iubirea nu consta numai în sex, dacă fata chiar tine la tine și te respecta, nu știu de ce te otravesti singur asa?
Cum ar fi fost sa fie invers? Și sa îți reproșeaz ea ție chestia asa?
Ar fi penibil, pentru ca trecutul e trecut

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru AndreiRobert1998):

Inteleg. Imi pare rau pentru aceste ganduri. Nu prea ai ce sa faci sincer. Doar sa nu iti treaca prin minte. Insa este foarte greu. Cred ca cel mai bine ar fi sa va puneti de acord sa nu mai vorbiti despre aceste lucruri, despre ce au facut cei doi in trecut. Pur si simplu sa nu vorbiti despre ele. Sa vorbiti despre prezent.

Alta modalitate, decat sa le dai uitarii, nu prea este.

| AndreiRobert1998 explică:

Frate nu e vorba de virgine aici, unii dintre voi nu ati inteles ce am vrut sa zic sau nu ati citit calumea, nu ma deranjeaza ca nu e virgina si nici nu caut virgine alta era problema dar las o asa?

| mgtow a răspuns:

Daca nu poti duce povara spune-i ca nu suporti ideea si sa isi vada de viata.

| GirlOnline81 a răspuns:

" vreau sa trec peste gândul asta..."

Vrei sa treci peste?
Maturizează-te!

| GdX a răspuns:

O sa treaca. Daca vei avea o alta prietena in viitor, nu mai discutati despre fostii. Nu e bine si nu e sanatos. Daca continua sa te macine in timp, o sa ajungi sa vrei sa va despartiti. Cel mai bine sa nu te gandesti si incarca sa treci peste. SI NU MAI VORBITI DESPRE FOSTELE IUBIRI

Grow up, kid! - e cel mai bun sfat pe care ți-l poate da cineva vreodată pe tema asta.

| RAY a răspuns (pentru AndreiRobert1998):

In majoritatea cazurilor e invers, asta e Andrei, nu vad de ce conteaza asta, sinceritatea, seriozitatea, atractia, iubirea sa fie

| cristimihailov a răspuns:

Atunci nu te gandi si fa-o so pe ea sa nu se mai gandeasca la nimeni altul decat la tine.

Nu toti s-au nascut ieri, multi dintre noi avem bagaje.

| Catalin77945 a răspuns:

De ce te-ar intersa de fostul ei, dati-a zis anumite detalii ca le-a facut si chestii, dar cand faci sex cu ea tu faci nu fostul, si tu primesti placere deci practic nu ai motiv sa te gandesti la el

| Stegman a răspuns (pentru AndreiRobert1998):

Daca era asa cuminte cum spui nu i facea sex oral aluia si nici tie. Nici macar sex nu facea. Asa ca nu e chiar painea lu Dumnezeu precum spui tu. E normal sa te gandesti, ori te desparti de ea ori uiti pentru ca gandurile astea te vor insoti mereu si e rau al naibii.
PS. Urmatoarea iubita nu mai fii asa curios, ce nu stii nu te afecteaza. Bafta

| Emilian65 a răspuns:

Cand te-ai cuplat cu ea trebuia sa lasi in urma ce ai facut tu si ce a facut ea in trecut. Gandurile tale trebuie sa fie indreptate spre ce vei face tu in viitor cu ea.

| EmirKadir97 a răspuns:

La început ea a vazut in tine un prieten, o persoana caruia sa se confeseze, a simțit siguranța si incredere. Apoi a aparut iubirea si ati format o relație. Probabil si ea se simte prost ca tia povestit detaliile intime. Daca face sex cu tine din iubire, iti face oral sau experimentati chestii noi ar trebui sa le faca ca asa simte si nu din oarecare obligatie fata de ce tia povestit. Daca o iubești traieste prezentul alaturi de ea. Tu o satisfaci, nu amintirile din trecut.

| Ofiintă a răspuns:

Ai recunoscut faptul că, a ta abordare este una absurdă, însă o menții în continuare.
Optează pentru o virgină, pentru ca să nu te mai macine asemenea gânduri și vezi dacă persoana respectivă te va face fericit.
Alții ca mine, își doresc să găsească pe cineva potrivit sufletului lor, și în continuare asteapta ca într-un final să găsească acea persoană sau se întreabă, dacă o vor găsi vreodată.
Iar tu apari cu dramatisme de genu' că aproape imi vine să mă arunc pe geam.

| Sophieka a răspuns:

Ok dar daca voi v-ati despartii, tu in viitor ai fi cu o alta femeie...Deci si tu, la randul tau, vei fi cu a doua persoana si ai face lucruri aproape la fel ca si ce faceai cu fosta.
Si daca urmatoarea partenera ar fi virgina, tu i-ai fi primul ei barbat, dar ea nu ti-ar mai fi prima femeie fiindca tu deja ai avut o relatie...Si daca pe ea ar deranja-o... Hmm?
Esti gelos si ai aceasta mentalitate in care consideri ca trebuie sa fi impreuna cu persoana cu, care ai inceput viata sexuala, eventual chiar pentru totdeauna...Dar daca in timp constati ca nu va potriviti, te-ai saturat, nu iti mai place, aveti mentalitate diferita, dorinte diferite...Ce faci? O suporti toata viata si duci o viata de cuplu nefericita? Nu. Ti-ai cauta o alta partenera.

| Unsfatbun a răspuns:

Foarte frumos explicat!
De mult nu am mai citit un asemenea răspuns. Felicitările mele!