| anonim_4396 a întrebat:

Cum se spala corect un penis si de cate ori pe saptamana? E bine sa fie spalat odata pe zi?
Cand trag pielea toata pana se vede capul, se poate spala cu apa calduta fara sapun pe sub acea piele?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, trebuie sa te speli minim de doua ori pe zi, dimineata si seara. Se trage preputul (ce numesti tu piele), cu blandete pana la decalotare completa si se spala sub el cu multa apa calduta si sapun, insistand pana se curata complet (acolo vei gasi o cantitate minima de material de tip sebum, numit smegma, care incepe sa miroasa urat daca nu ai o igiena buna). Multi barbati se spala mai des, dupa ce urineaza, se decaloteaza cu blandete si se spala, dar totusi, daca te speli bine de tot de doua ori pe zi e suficient. O data pe zi, cum sugerezi tu, este prea rar, se va strange smegma care va incepe sa aiba un miros neplacut. Ideea este sa ai mereu miros de prospat spalat in zona.

| Denso a răspuns (pentru Brigaela):

Haideti doamna nu exagerati. Glandele din preput secreta acel lichid pentru protectia glandului. E o protectie naturala si indepartand-o prea des faci mai mult rau decat bine. O data pe zi e suficient. Citisem undeva ca e chiar indicat sa nu se foloseasca sapun (produs chimic) frecvent.

| Brigaela a răspuns (pentru Denso):

E adevarat ca acel lichid protejeaza glandul, la fel cum secretia vaginala protejeaza vulva si sebumul tegumentul. Totusi, omul modern a mai depasit din aceste protectii naturale. banuiesc ca nu ai sta cu o femeie care se spala o data pe zi pe organele genitale, asa cum nu ai sta cu una care face dus la 5 zile, ca sa nu afecteze tegumentul. Nu mai traim in pesteri, pentru noi igiena este mult mai stricta. Incearca tu sa stai 20 ed ore nespalat in zona respectiva, sa vezi daca nu mirosi urat. Ce te faci daca stai in casa cu cineva sau folosesti transportul in comun? ii obligi pe toti sa iti suporte mirosul numai ca sa fii tu mai natural?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Obligatoriu dimineata si seara inainte de culcare, decalotand complet glandul/capul, cu apa si sapun, altfel secretiile fermeteaza si miros oribil!

Idem, si sexul frumos trebuie sa se igienizeze minim matinal si seral.
Altfel, si la ele poate ajunge sa miroase groaznic, mai ale vara, cand se transpira intens!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce intrebarelaughing tu nu stii sa te speli la plă? caută i cartea tehnică, cartea ulii, manualul cu instructiuni sa nu te speli da n ulea

| ItsMatrix a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Imi pare rau apoi ca nu toti sunt de varstra ta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ItsMatrix):

Ce legatură are mă vârsta cu ce rahat de intrebare pui?

| ItsMatrix a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ok, scuze pentru intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

De cel putin 2 ori pe zi cu apa calda si sapun!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat sa se spele cu apa calduta si sapun zilnic, seara inainte de culcare, mai ales zona denumita sant balanopreputial, adica acea adancitura care se situeaza intre gland (cap) si trunchiul penisului dupa efectuarea decalotarii, adica in urma retragerii complete a preputiului (pielea mobila). Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Se decalotează (belește) și se spală bine cu apă călduță și săpun minimum odată pe zi. Preferabil de două ori, și ori de câte ori faci sex sau te masturbezi.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand te speli pe corp speli si penisul. Sper totusi ca faci macar un dus in fiecare zi.

| Emilian65 a răspuns:

Capul penisului se spala asa cum te speli pe fata.