| Lau2234 a întrebat:

Dacă am avut contact sexual protejat luna trecută la menstruatie și acum iar sunt la menstruatie, pot să fiu însărcinată? Este vorba de vreo sarcină dacă acum sunt pe stop? Luna trecută mi-a venit mentruatia în data de 3 și am avut contacte sexuale în a-4a și a5-a zi de menstruatie (a fost protejat) acum in februarie mi-a venit mentruatia tot în 3.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia actuala are loc/se produce exact din cauza faptului ca in ciclul menstrual anterior inceput in data 03 Ianuarie si terminat in data de 02 Februarie, NU s-a format o sarcina si drept urmare absolut sigur NU poate sa existe o sarcina nici macar ipotetica.
De asemenea pentru informarea corecta si risipirea ingrijorarilor tale, trebuie sa stii si sa si intelegeti ca atunci cand actul sexual este protejat prin folosirea unui prezervativ care ramane intreg,
intact si bine fixat pe penis pana dupa ce s-a terminat cu totul actul sexual, in acel moment poti fi pe deplin convinsa ca protectia contraceptiva a fost asigurata in mod cert si sigur in proportie de 100%. Prezervativul a fost inventat in antichitate si de atunci este folosit cu scopul/rolul de a permite barbatilor sa intretina acte sexuale in fiecare zi a ciclu menstrual indiferent de perioada, adica in timpul menstruatiei sau in perioada fertila, infertila. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, este folosit de catre barbati datorita faptului ca ofera siguranta si le permite sa ejaculeze inca inainte de terminarea sexului si cu toate ca au ejaculat sa continue actul sexual, prin a-si penetra partenera in continuare pana in momentul in care erectia scade intratat de mult incat penisul devine impropriu pentru a mai intretine actul sexual. In cazul in care marimea prezervativului folosit este cea corecta si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg si intact pana la terminarea sexului. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in prezervativ nu se poate scurge afara.
Reiese ca in astfel de situatii atat teoretic cat si practic formarea sarcinii devine IMPOSIBILA in proportie de peste 99%. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți fi însărcinată.