| MariaDm123 a întrebat:

Dacă de exemplu am avut contact sexual in acum 2 săptămâni și nu mi-a venit menstruația luna trecută dar de atunci am mai avut contacte sexuale și am avut contact sexual și cu o seara înainte sa fac testul de sarcina și dimineața am făcut făcut testul și a ieșit negativ! Poate influența contactele sexuale testele de sarcina?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citind intrebarile tale ai vechi, constat ca tu nu ai habar de faptul ca ai unciclu de tip neregulat, de aceea nici nu iti poti calcula sau aprozima ovulatia, perioada fertila sau urmatorul ciclu.
In cazul asta, un test de sarcina se poate face NUMAI DUPA 21 de zile, de la ULTIMA partida sexuala.
Cum au trecut doar 2 saptamani de cand ai facut sex ultima oara, te sfatuiesc sa mai astepti inca 7-8 zile, ca sa poti face testul ala, corect si relevant.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a intelege ce reprezinta si cum functioneaza un tester de sarcina trebuie sa cunosti faptul ca testul in sine, reprezinta o reactie chimica, care se va produce numai in cazul in care exista si se intalnesc 2 substante chimice care reactioneaza intre ele.
Una dintre substantele chimice este hormonul de sarcina hCG (gonadotropina corionica umana) care este produsa de celulele placentei sarcinii dupa ce are loc implantarea sarcinii in uter si cea de a 2-a substanta chimica este una speciala care exista in continutul colorantului care formeaza banda/liniuta notata cu litera T (test).
Celulele placentei incep sa produca hormonul hCG imediat dupa ce sarcina s-a implantat prin procesul de nidatie. Cantitatea de hormon hCG creste zi de zi, insa este nevoie sa treaca in jur de circa 7 zile pentru ca in urina sa se stranga suficient de mult hormon hCG incat sa se atinga o asa numita valoare CMD, (adica concentratia minim detectabila), fiindca doar din acel moment poate sa aiba loc REACTIA CHIMICA dintre hormonul hCG care exista in urina si subtanta chimica din tester si in urma careia sa se ''pozitiveze'' testerul. in concluzie poti sa-ti efectuezi periodic (din 4-5 in 4-5 zile) testul de sarcina fiindca rezultatul obtinut va prezenta situatia existenta in organismul tau in urma cu circa 17- 18 zile in urma.
Daca rezultatul testului este NEGATIV, asta NU inseamna ca in mod sigur NU exista o sarcina instalata in uter, ci faptul ca inca NU s-a atins concentratia minim detectabila de hormon hCG in urina testata. Din acest motiv testarea trebuie repetata dupa trecerea a 4-5 zile. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Trebuie făcut testul de sarcină la 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu influenteaza. L-ai facut la 21 de zile?

| MariaDm123 explică (pentru MademoiselleCosmina):

L am făcut la 6 zile de la lipsa menstruației!