| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex neprotejat cu 1-2 zile inainte de ziua obulatiei poate ramane insarcinata? Nu am ejaculat in ea

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca poate ramane insarcinata, in special daca a-ti avut mai multe partide consecutive de sex, chiar daca nu ai ejaculat in vaginul fetei, tot poate ramane insarcinata, de la sperma ramasa pe teava, de la ejacularea anterioara.

| Roberrt21 explică (pentru Violleta2022):

Pai a fost prima ejaculare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roberrt21):

Orice este posibil.
Accidente se pot intampla atata vreme cat alegeti cu buna stiinta sa va jucati neprotejati, in special cand este in perioada fertila. Pentru ca 1-2 zile inainte de ovulatie sunt 99% sanse sa poata ramana gravida, daca ai scapat 1 singura picatura.
Chiar nu ai 2 lei sa cumperi un prezervativ?

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu 1-2 zile inainte de momentul in care urmeaza sa aiba loc OVULATIA, adica ziua eliberarii ovulului din foliculul ovarian, CICLUL MENSTRUAL a ajuns in punctul sau ''culminant'' adica cel de maxima ''fertilitate'' d.p.d.v al posibilitatii reproductive. Bineinteles ca formarea sarcinii chiar si in aceste conditii de MAXIMA fertilitate, poate sa devina posibila NUMAI/DOAR in cazul in care sperma ajunge in vagin. In caz contrar formarea sarcinii devine imposibila fiindca lipseste unul dintre cele 2 ''ingrediente'' obligatorii si absolut necesare formarii sarcinii si anume spermatozoidul fara de care ovulul nu poate fi fecundat in vederea transformarii sale intr-o noua forma de viata. Multa sanatatE!

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent care este lungimea ciclului menstrual si anume ca este de doar 21 de zile, ciclul cel mai scurt posibil sau ca are 35 sau 42 de zile adica ciclul cel mai lung care este considerat ca fiind ''normal'', procesul de eliberare a ovulului din ovar denumit OVULATIE, se produce NUMAI/DOAR 1 singura data adica INTRO SINGURA ZI indiferent cat este de lung ciclul respectiv. Fiindca VIABILITATEA OVULULUI (capacitatea de a fi fecundata) este de regula foarte scurta, cuprinsa de obicei intre 6-8 ore, rar pana la 16 ore si extrem de rar pana la 24 de ore (stabilit STIINTIFIC si MEDICAL) reiese ca OVULUL poate fi fecundat NUMAI in singura, unica zi din ciclul menstrual si anume in ZIUA OVULATIEI. Ovulul ''MOARE'' d.p.d.v. al posibilitatii de procreere incepand chiar din a 2-a zi de dupa eliberarea sa din foliculul ovarian si in urmatoarele 3-4 zile se destrama/dezintegreaza si DISPARE din uter.
Bineinteles ca OVULUL VIABIL poate fi fecundat de catre orice spermatozoid adica unul ejaculat in acel moment sau de catre unul care exista deja in uter de cateva zile 3-4, provenit din sperma ejaculata in vagin in urma unui sex neprotejat care a fost intretinut cu pana la cca. 5 zile mai devreme de ovulatie. Probabil ca toti cei care au mai mult de 1 neuron vor intelege explicatia stiintifica si medicala privind posibilitatea de a procreea, de a se forma o noua viata. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea, este posibil sa nu ramana gravida.

| Andreeush a răspuns:

Având în vedere că spermatozoizii supraviețuiesc în vagin 4-5 zile tu ce crezi?
Există șanse să rămână însărcinată.

| Frank51 a răspuns:

Nu conteaza ce zi este sau cate zile e pana la ovulatie sau dupa. Sexul neprotejat este riscant in orice zi, repet ORICE zi. Singura protectie sigura este prezervativul.

| sofisis a răspuns:

Dap, exista acest risc.