| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex protejat dar s-a spart prezervativul si cu o oră ininate am ejaculat poate rămâne însărcinată? Nu am ejaculat în ea de fapt deloc in timpul actului sexual.Nu e in perioada fertilă.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DOAR DACA :
-- NU ai urinat dupa ejaculare, adica inainte de a incepe al 2-lea act sexual;
-- Sexul a fost intretinut intruna dintre zilele cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE;
NUMAI/DOAR in acel caz exista posibilitatea de a se putea forma o sarcina
Fiindca ai afirmat ca sexul amintit a fost intretinut intr-o zi care se afla in afara perioadei fertile, in acel caz nu ai niciun motiv sa fii ingrijorat, fiindca oricum, ai fi putut ejacula sperma in vagin fara nicio teama sau retinere deoarece nu se putea forma o sarcina in conditiile respective. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-i in perioada fertila, nu are importanta ca s-a spart prezervativul, ca nu poate ramane insarcinata.
In orice caz, faptul ca prezervativul s-a spart, confirm ca a fost un prezervativ prea mare, pentru penisul tau.
Prezervativele mari (largi) se infasoara pe penis in timpul miscarilor de du-te-vino ale sexului, se rasucesc la maxim si apoi pocnesc.
Un prezervativ de masura potrivita pentru tine, ar trebui sa stea perfect intins pe penis, ca si cum ar fi a doua piele a lui.
Te sfatuiesc sa cumperi pe viitor, masuri mult mai mici, pentru a evita sa se mai rupa, in timpul sexului.
Masoara-ti grosimea penisului, ca doar in functie de ea se cumpara masura corecta a prezervativului, ele fiind standard de lungime 20-22cm.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu este in perioada fertila, nu poate sa ramana gravida.