| lauren68 a întrebat:

sunt divortata si am un baiat in intretinere si fostul sot plateste pensie alimentara.Acum acesta s-a recasatorit si s-a nascut un copil din a doua casatorie iar actual este impreuna cu cea de-a doua sotie.Pensia alimentara se poate imparti intre acest copil si copilul din prima casnicie pe care il am eu in intretinere si care are 16 ani?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de intretinere ramane aceeasi pana ce fostul sot nu face o cerere de restabilire(diminuare) a acesteia si nu obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens, avand in vedere ca acum are 2 copii in intretinere. Daca face aceasta pensia pentru fiul tau se va diminua, deoarece pentru un copil este de pana la o patrime iar pentru doi de pana la o treime din venitul net lunar. Socotind ca pana acum a platit 25% pentru fiul tau dupa restabilirea ar plati numai cca 16, 5%. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Pensia alimentara platita pana acum baiatului tau ramane aceeasi pana la implinirea a 18 ani sau pana termina o facultate(daca va merge la facultate). Fostul sot poate face si zece copii cu actuala sotie.Pensia alimentara ramane cea stabilita de instanta la momentul divortului.