| Roberrt21 a întrebat:

Salut, suntem in data de 4 si astazi ar cam trebui sa ii vina ciclul, am facut sex neprotejat in data de 13, însă nu am ejaculat in ea, poate sa ramana însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai daca ciclul menstrual este mereu regulat si are permanent aceeasi lungime ca numar de zile intre 2 menstruatii consecutive, se poate formula si oferi un raspuns obiectiv care sa fie si corect.
Astfel ca, in situatia in care viitoarea sangerarea mentruala care pe baza observatiei si/sau a calculului ar urma sa inceapa in zilele urmatoare, adica indata de : 5, 6, 7 Octombrie, reiese ca din data de 13 Septembrie si pana maine 5 Octombrie, este un interval de minim 22-23 de zile. Fiindca este stabilit stiintific si medical ca OVULATIA se produce indiferent de tipul sau de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual, intotdeauna cu 14 zile inainte de ziua in care va porni urmatoarea menstruatie. Astfel se poate aprecia destul de corect ca ziua ovulatiei in cazul prezentat s-ar fi putut produce cel mai devreme in jurul datei de 22- 23 Septembrie si prima zi a perioadei fertile a acestui ciclu menstrual putea fi cel mai devreme in data de 18 Septembrie.
Fiindca sexul intretinut in data de 13 Septembrie a avut loc cu minim 5-6 zile INAINTE de prima zi fertila a actualului ciclu menstrual, reiese cat se poate de precis ca in urma acelui sex a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si in situatia in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin. Sanatate!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai cinci intrebari despre aceeasi situatie. Chiar nu te-ai lamurit din raspunsurile primite?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu o duci la doctor?

| vanilla80 a răspuns:

CICLUL poate să întârzie din n. motive nu neaparat sarcină. Folosește prezervativul deoarece fără el poți să o lași însărcinată chiar dacă nu ejaculezi în ea.

| Ggpen a răspuns:

Da. Exista un mic risc, chiar daca ai terminat afara.

| Felicitariestitata a răspuns:

Felicitări esti tata