| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca i-a venit ciclul in data de 4 septembrie iar noi in data de 13 am facut sex neprotejat insa nu am ejaculat in ea, poate sa ramana însărcinată? Mai mai facut si in data de 18 septembrie însă protejat ciclul eu vine cam la 29-30 zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina poate sa ia nastere NUMAI in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si acest lucru se produce in una din cele 2-3 zile REAL FERTILE a ciclului menstrual. Este foarte precis stabilit stiintific ca spermatozoizii au posibilitatea si efectiv reusesc sa treaca din vagin pana in uter NUMAI/DOAR in timpul celor 5-6 zile care apartin de perioada fertila a fiecarui ciclu menstrual.
Fiindca primul act sexual, adica cel neprotejat a fost intretinut in cea de a 10-a zi a ciclului menstrual (04.09 - 13.09 = 10 zile) se poate aprecia ca a fost intretinut intr-o zi INFERTILA, situata cu o zi inainte de a incepe PERIOADA FERTILA. Bineinteles ca aceasta apreciere este valabila numai in cazul in care toate ciclurile menstruale anterioare au avut mereu lungimea mai mare de 28 de zile. Fiindca ai afirmat ca : ''ciclul ei vine cam la 29-30 zile '', reiese ca in acest caz PERIOADA FERTILA a actualului ciclu se suprapune peste intervalul zilelor situate intre : 15.09 - 21.09.
Fiindca al 2-lea actul sexual cel din data se 18.09 a fost protejat, iese efectiv din discutie fiindca nu a ajuns sperma in vagin si in aceasta situatie este imposibil sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care reiese ca sexula a fost intretinut in una din zilele cele mai fertile a perioadei ciclului menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida deoarece ati facut sex in perioada infertila.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ciclul este de 29 de zile, perioada fertila este intre 14 si 20 septembrie. Data de 13 septembrie este la hotar, care nu prea da siguranta. Daca este de 30 de zile perioada fertila este intre 15 si 21.

| GoldenZenith a răspuns:

Orice femeie are o perioada fertila, mai exact perioada propice pentru a putea ramane insarcinata. Daca iubita ta are un ciclu regulat de 29-30 de zile, sa zicem ca ovulatia ei are loc in a 14-15 zi. Dat fiind faptul ca ati facut sex pe data de 13, calculand incepand cu prima zi a menstruatiei ( 4 septembrie), ea ar fi fost in a 10-a zi a ciclului, unde sansele sunt medii de a ramane insarcinata. Dar, daca tu spui ca nu ai ejaculat in ea, sunt sanse reduse ca ea sa fi ramas totusi gravida.