| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut,daca ieri a fost ultima zi de menstruatia si astazi fata a facut un sex oral, dupa acel sex oral m-a atins pe maini, apoi s-a spalat insa eu doar m-am sters si datorita atmosferei mi-a cerut o doza de satifsactie(degetica)si am bagat un deget in organul ei (era uscat) sunt sanse sa fi avut sperma pe maini sau sa poata ramana? Trebuie sa ma duc sa iau pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea ca intr-un astfel de caz sa se poata forma o sarcina, practic este de domeniul... fanteziei sau al unui ghinion extrem de minim 99%.
Am explicat de nenumarate ori care sunt conditiile necesare si obligatorii sa fie indeplinite pentru a se poate forma sarcina :

POSIBILITATEA SI/SAU PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8-9 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
1.)-- Daca in mod cert/sigur sperma NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine cu totul imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
2.)-- Daca sexul este intretinut in timpul zilelor de menstruatie, in acel caz poate sa existe si situatia in care apare posibilitatea de a se forma sarcina, insa o asemenea situatie poate sa apara asa cum am amintit : numai daca sperma a ajuns in vagin, prin ejaculare sau in urma unei ''masturbari neglijente'' in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau o zi imediat urmatoare, de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar si aceasta posibilitate de a se putea forma o sarcina, existe numai in cazul in care :
-- ciclul menstrual este ori FOARTE DEREGLAT,
-- sau ciclul este de tip REGULAT insa este FOARTE SCURT.
Reiese ca posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla NUMAI in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, astfel ca OVULATIA se produce CEL MAI REPEDE POSIBIL
-- in cea de a 7-a zi a ciclului menstrual lung de 21 de zile,
-- in cea de a 8-a zi a ciclului menstrual lung de 22 de zile,
-- in cea de a 9-a zi a ciclului menstrual lung de 23 de zile.
Ca atare, rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, doar in acel caz/acea situatie, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa in caz exceptional/extrem de rar chiar de prin a 3-a sau a 4-a zi de menstruatie/a ciclului. Fiindca este stabilit stiintific si medical ca spermatozoizii dupa ce ajung in vagin pot supravietui in jur de 3 zile, uneori chiar 4 zile si in mod exceptional pana la 5 zile, reiese ca uneori sunt capabili sa fecundeze ovulul care va apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului.
Daca in mod absolut sigur nu ajunge sperma in vagin, in acel caz este 100% imposibil sa se poata forma sarcina, indiferent in ce perioada a ciclului este intretinut actul sexual.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Trebuie sa ma duc sa iau pastila de a doua zi?"
In primul rand, baietii nu au de ce sa ia pastila de a doua zi, ca ei nu pot sa ramana gravizi.

Apoi, prins sex oral nu se poate ramane gravida si nici prin bagarea unui deget murdar in pasarica, fiindca sperma fusese deja stearsa de pe mana.

O sarcina se poate forma NUMAI daca:
- exista sex cu penetrare vaginala si
- numai daca fata este in perioada fertila.

| Sofer a răspuns:

Șanse nu sunt. Stai liniștit.

| anonima0417 a răspuns:

S ar putea sa nu ramana
Cel mai bine ar fi sa cumperi, in caz de orice eventualitate, mai bine fiti siguri!

| IoanaMihaela5267 explică (pentru anonima0417):

Ai nevoie de o anumita varsta?