| ElEmennt622 a întrebat:

Dupa ce am facut sex nu m-am sters de sperma pe maini. Dupa vreo 4 ore am atins o pe vagin (am bagat degetul). Poate sa ramana gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In conditiile mentionate de tine, formarea sarcinii este absolut imposibila. Pentru a nu ramane si in continuare tot in ''ceata'' in privinta modului prin care se poate forma o sarcina, citeste cu atentie urmatoarele informatii precise, exacte si mai ales corecte.
Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care este posibil sa-si inceapa viata sexuala sau chiar l-au inceput si au o viata sexuala constanta, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contacte sexuale neprotejate, sa fii deja bine informata pentru a sti foarte precis ca sarcina se poate forma, numai/doar daca in mod absolut OBLIGATORIU exista si sunt intrunite minim 2 conditii. De precizat ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata/femeie care are ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care prin masturbare ori sex vaginal ajunge sperma in vagin si acest lucru se intampla in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in 1-a sau in toate cele 3-4 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau chiar exact in ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei incat acesta sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma. Sarcina NU se poate forma prin intermediul lichidul preejeculator fiindca asa cum este produsa de catre glande, NU contine spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma au posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care ovulul exista deja in acel moment. In concluzie se poate aprecia fara teama ca s-ar gresi, ca in situatia descrisa NU exista posibilitatea de a se forma o sarcina. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poate ramane gravida.

| alina2k18 a răspuns:

Nu.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu e posibil sa fii ramas gravida in modul asta.

| mihaicelsfant a răspuns:

Imposibil

| Razvaneserios a răspuns:

Nu 100%, da nu inteleg cum ai putea sa stai 4 ore cu sperma pe maini, se intareste si devine ca o mazga asa ew

| TheNinja a răspuns:

Nu