| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca nu m-am masturbat niciodata si am 14 ani, iar cand incerc sa imi dau piealea in jos sa iasa capul, nu merge si ma ustura daca incerc sa trag de ea, asta si cand e moale si cand e in erectie, e normal sau am fimoza? Astept pareri. Mi-e foarte frica daca trebuie sa fac operatie de circumcizie...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Conform medicul urolog Pavel Adrian Ionel, fimoza este definită prin existenţa unui orificiu prepuţial strâmt, datorită unui inel fibros prepuţial, care nu permite decalotarea glandului.
Poate fi considerată fiziologică până la vârsta de 4-5 ani.
La sugar şi copilul mic orificiul prepuţial este îngustat fiziologic, însă în lipsa unor fenomene inflamatorii locale, dupa vârsta de 4-5 ani deschiderea preputiului se dilată progresiv, permiţând o decalotare facila, usoara, fara probleme.
La copiii mai mari şi la adulţi fimoza este mai frecvent de natura patologică decât fiziologică.
Fimoza patologică (congenitală sau secundară) predispune la tulburări disurice, infecţii locale şi ascendente; la copiii mari realizează un obstacol subvezical şi poate genera reflux vezico-ureteral şi infecţii urinare recidivante.''
Fragmentul este extras din urmatoarea lucrarea medicala :
https://www.medlife.ro/medic-pavel-adrian-ionel/articole/fimoza-20120310/
Dupa implinirea varstei de 7-8 ani penisul care este sanatos clinic se prezinta astfel :
https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Sanatate!

| AlexKenny a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi de raspuns, m-am uitat la primul video pe Youtube si fix ca un penis afectat de fimoza (phimosis) arata penisul meu. Cu pielea peste el si cu o gaura mica si nu iese afara. Deci am fimoza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlexKenny):

Din nefericire pentru tine raspunsul cert si corect este DA.

| AlexKenny a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Man un prieten mi-a spus ca el la 13 ani avea aceeasi problema nu ii iesea capul. Mi a zis ca s-a masturnat si i-a iesit capul. E adevarat sau m-a mintit? Ar trebui sa incerc sau?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlexKenny):

Bineinteles ca ceea ce ti-a explicat prietenul tau se poate considera ca fiind perfect adevarat. Totul depinde in ce masura reusesti sa-ti intinzi deschiderea preputiului atunci cand tragi de el si cat de bine iti este uns/lubrifiat capul penisului. Poti incerca insa este indicat ca in acel moment penisul sa nu fie in erectie maxima. Succes!

| AlexKenny a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fii atent, deci azi am incercat sa imi scot capul in stare flasca si am reusit. Dar am niste intrebari:
1. Mi-e frica sa-l scot de tot, daca nu mai intra la loc?
2. Cand pun degetul pe cap ma doare capul penisului, de ce?
3. Voi incerca si cand e in erectie si te voi anunta. Doar raspunde-mi la aceste intrebari te rog.

| denisQ00 a răspuns (pentru AlexKenny):

Iti spun eu,
1) Probabil te doare deoarece este o mica rana acolo cum ai fortat, de ex eu cand m-am operat de fimoza am avut o mica rana acolo, unde era pielea.
O sa il poti pune la loc.

Hai sa iti spun ceva. Fimoza e ceva perfect normal, adica o are foarte multa lume nu e perfect normal, iti zic niste statistici

9/10 barbati se nasc cu fimoza
2/10 reusesc sa o faca acasa

Eu am fost operat la 5 ani, deoarece am avut parinti destepti, multi parinti ignora asta chiar daca nu stiu dc.