| anonymous2666 a întrebat:

De câteva săptămâni, aproximativ o luna, nu mai sunt in stare sa întrețin un act sexual cu prietena pentru ca in momentul in care desfac prezervativul, îmi moare. Pana atunci totul era normal, la primul număr ejaculam destul de repede însă al doilea dura 15-25 minute fără probleme. Și acum am erecție la sexul oral, la masturbare, însă când vine momentul sa "o bag", se înmoaie și nu mai pot nici sa pun prezervativul, nici sa încep actul. Ultimele 3-4 dați au fost la fel. Mi e frica sa nu am vreo disfuncție erectilă sau ceva. Ma gândesc ca totul e pe psihic pentru ca ma macină gândul ca totul sa iasă bine, sa nu se mai întâmple ca ultima data. Sa fie de vina masturbarea sau filmele porno? Ma masturbam de 4 5 ori pe săptămâna aproximativ.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula corpul cere doar cat ii tebuie. Ma refer la masturbare. Specialistii spun ca masturbarea, chiar deasa nu determina asa ceva. Masturbarea excesiva iti taie pofta de sex, nu-ti "omoara" scula ridicata, la penetrare. Asa ca nu te lua dupa Annastassia care este o frustrata sexual. O fi si ea o femeie cu penis, ca sa stie?
Eu ti-am zis sa faci o pauza pentru ca sa-ti pot da seama daca trebuie sa mergi sau nu la un medic. Ca poate fi si o obosela sexuala, lipsa de placere sexuala. Ea se scoala, dar nu mai are puterea sa-si faca datoria. Si nu mergi la un psihatru, cum ti-a recomandat cineva mai sus, ci la un psiholog. La psihatru poti ajunge doar daca ai ceva dereglat psihic, nu psihologic. Este totusi diferenta intre cele doua manifestari.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam abuzezi de masturbare.

| anonymous2666 explică (pentru darrio2007):

Ajuta la rezolvarea problemei dacă iau o pauza?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonymous2666):

Pauza ar trebui sa fie de lunga durata sau sa renunti daca tot ai o iubita.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca masturbarae excesiva si filmele porno sunt de vina. Este deja arhicunoscut acest lucru.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau exista in mod cert o disfunctie insa aceasta este de natura psihico-mintala. Este cazul sa te prezinti la o sedinta de consiliere efectuata de un psihoterapeut sexolog specializat in tratarea si rezolvarea problemelor de dinamica sexuala. Sanatate!

| anonymous2666 explică (pentru corbulalbrosu):

Inafara de prezentarea la sexolog, Cunoști vreo modalitate sa trec peste perioada asta?

| Emilian65 a răspuns:

Lasa-te de masturbare si totul va fi normal.

| Donsavas a răspuns:

Dacă e psihologic, mergi la un psihiatru sa-ti dea pastile! Dacă e hormonala problema, mergi la endocrinolog!

| anonymous2666 explică (pentru Donsavas):

Ce problema hormonală ar putea fi și care ar fi cauza?

| Donsavas a răspuns (pentru anonymous2666):

O scădere a hormonilor sexuali

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pana a merge la medic, pauza de masturbare si chiar de sex, macar o saptamana. E o vorba, cand vine vorba de sex: mai rarut ca-i mai dragut.
Gandeste pozitiv: daca s-a intamplat, nu-i obligatoriu sa se mai intample.
Ti-as recomanda sa faci o data si fara prezervativ, folosind metoda calendarului. Spunea un specialist ca unele prezervative pot afecta potenta.
Daca nimic nu da rezultate, la psiholog.

| anonymous2666 explică (pentru CodrutElian1990):

Se poate reveni la normal doar prin aceasta pauza? Sau mai e nevoie și de altceva?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonymous2666):

Este posibil. Nu este sigur.

| anonymous2666 explică (pentru CodrutElian1990):

Mersi pentru părere. Sper sa treaca totul cu pauza asta. Sănătate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonymous2666):

De regula corpul cere doar cat ii tebuie. Ma refer la masturbare. Specialistii spun ca masturbarea, chiar deasa nu determina asa ceva. Masturbarea excesiva iti taie pofta de sex, nu-ti "omoara" scula ridicata, la penetrare. Asa ca nu te lua dupa Annastassia care este o frustrata sexual. O fi si ea o femeie cu penis, ca sa stie?
Eu ti-am zis sa faci o pauza pentru ca sa-ti pot da seama daca trebuie sa mergi sau nu la un medic. Ca poate fi si o obosela sexuala, lipsa de placere sexuala. Ea se scoala, dar nu mai are puterea sa-si faca datoria. Si nu mergi la un psihatru, cum ti-a recomandat cineva mai sus, ci la un psiholog. La psihatru poti ajunge doar daca ai ceva dereglat psihic, nu psihologic. Este totusi diferenta intre cele doua manifestari.