| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! De cateva zile nu mai pot manca din cauza ca sunt suparata, m-am indragostit foarte tare de cineva si nu pot sa mai fiu cu acea persoana, in fine nu mai conteaza. Mi-am luat si cateva zile libere de la munca nu stiu ce e cu mine nu pot dormi linistita noaptea ma trezesc brusc si suparata. Nu pot manca vreau sa iau ceva pentru pofta de mancare ca nu e normal ce mi se intampla. Imi apare tot timpul in minte acea persoana, nu stiu ce sa mai fac si am incercat sa mai cunosc si alte persoane ca sa uit dar nu ma atrage deloc niciuna nu mai pe persoana aia o vad sad. Va rog ce sa fac?

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Este o stare neplăcută, ce-i drept, dar nu este capăt de țară.
În viață, poți întâlni situații și mai neplăcute de atât.
Timpul le va rezolva pe toate.
Tu ești în prima fază, cea în care îl visezi pe făt frumos zi și noapte.
În a doua fază vei trata acest aspect cu o oarecare indiferență, asta pentru că viața nu este compusă doar din momente roz.
In a treia fază o să-l uiti, pentru că probabil vei gasi pe cineva si mai atractiv. Ulterior atentia ta va fi setată pe noul venit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar că ai o problemă. Softul care perturbă hardul. Corpul este un tot unitar. Viața însăși este un tot unitar. Memoriile se bazează pe emoții.
Analizează de ce te-ai îndrăgostit foarte tare? Te-ai îndrăgostit fiindcă ai vrut?
Dacă știai că te va refuza. și că acest refuz te va râni, te-ai fi îndrîgostit la fel de tare?
Dar ce s-ar fi întâmplat, dacă acea persoană ți-ar fi acceptat dragostea?
Acea persoană ar fi devenit propietatea ta.
Ce poți să faci? Se numește sevraj, înțărcare. Când ai început să nu mai servești lapte de la mama, a fost nevoie ca stomacul tău să se obișnuiască cu altă mâncare. Așa se întâmplă cu animalele care sug la mama lor, ca să nu mai aibă acces la mama lor, sunt izolate într-un țarc, zonă îngrădită. De aceea procesul se numește înțărcare. Ești la vârsta când nevoia unui partener este enormă, de aceea suferi de pierderea lui. iubirea puternică înțărcată, împrejmuită. interzisă, provoacă acest sindrom psihosomatic. Șimți că vrei să mori, stomacul nu mai acceptă mâncarea, tensiunea nervoasă la maxim nu te lasă să dormi. Dar dacă ai fi fost acum cu el, ce s-ar fi întâmplat? Ai fi avut relaâii intime cu el și această energie s-ar fi îndreptat spre procreare, spre constituirea unui cuplu stabil.
Care este soluția?
Să canalizezi energia respectivă spre ceva.
Energie prea multă? Gimnastică. mișcare. Nevoia unui prieten nou, contacte sociale mai multe.
Altă soluție nu există. Absolut nici una.
Dar ai mai învâțat ceva. Inteligență emoțională. Data viitoare te vei îndrăgosti controlând sentimenul, emoțiile.

| Freya1 a răspuns:

Ia niste vitamine, bea un ceai de tei cald seara sau o cana cu lapte. Iasi cu prieteni, nu cauta disperat o altă sa o înlocuiască, axeaza-te pe scoala/munca sa performezi cat mai bine.
Daca nu a fost o relatie sau macar sa fi fost una serioasă nu prea ai de ce sa suferi si iti vei da seama cu timpul.

| Dismally a răspuns:

Ba este foarte normal ce ti se intampla, asa este dupa o despartire. Mare lucrur nu prea poti face, doar sa ai rabdare, in timp te vei simti mai bine si atunci ai putea incerca sa cunosti oameni noi. O sa treaca starea aceasta, stai linistita, fiecare din noi trece prin asa ceva mai devreme sau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește deschis de sursa suferinței. Asta ajută

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Adica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Sună pe cineva de încredere sau pe cineva care nu te cunoaște si descărcate, exteriorizează suferința. înjură, țipă,, du-te pe câmp și urlăăă

| Nick007e a răspuns:

Resemneaza-te, este psihic trebuie să realizezi că nu ține de tine sa schimbi situația și nu este singurul bărbat de pe planeta. Și eu sunt singur m-am despărțit recent dar viața merge înainte.

| ColaDeCashmir a răspuns:

Nu poti sa fii cu acea persoana? E Justin Bieber?