| Girly97 a întrebat:

Salut, as dori sa ma descurc fara ajutorul unei alte persoane. In ultimele doua zile m-am simtit ametita pentru ca ma treazeam pe la 3 sau 4 sa ma duc la toaleta si nu ma mai culcam inapoi pentru ca stiam ca la ora 7 trebuie sa plec la munca si m-as fi trezit mult mai tarziu. Voi incerca de maine sa vad daca telefonul meu ma poate trezi de luni pana vineri la 5:30 iar eu sa il aud si sa ma ridic imediat din pat. In trecut am mai incercat sa folosesc alarma telefonului inclusiv cu melodii pe care le cunosc si imi plac dar sfarsesc prin a dormi linistita in timpul alarmelor si avand nevoie de ajutorul mamei sa ma trezesc. Cum sa ma invat sa ma trezesc singura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Exista aplicatii pentru mobil, care te ajuta sa dormi mai bine.
Somnul se desfasoara in cicluri, fiecare ciclu avand mai multe etape.
Ideal este ca alarma sa sune atunci cand esti la sfarsitul unui ciclu (si inceputul altuia). Te vei trezi revigorat si fresh :)
Aplicatiile pentru mobil iti monitorizeaza miscarile din timpul somnului, pentru a determina in ce etapa a ciclului te afli. Acesta este pentru a suna la momentul potrivit, atunci cand iesi dintr-un ciclu de somn, pentru a te trezi fresh.
Mai multe informatii despre somn gasesti aici:
https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/stages-of-sleep
Sigur, probabil ca te poti trezi fresh dupa 4 ore de somn in felul asta... insa asta nu inseamna ca e si sanatos sa dormi atat de putin.
Mai ajuta: sa te culci mereu la aceeasi ora, sa eviti activitati fizice si intelectule intense cu 1-2 ore inainte de sulcare, sa te culci intr-o stare psihica buna, sa ai macar 3 ore de la ultima masa, sa nu folosesti laptop, telefon, tv inainte de culcare (sau sa ai ecranul mai galbui), o lumina galbena slaba in camera, o saltea buna, intuneric in camera si liniste.
Somn usor :)

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti tu foarte obosită de aceea numai auzi ceasul, ai nevoie de concediu de mult somn.

| NLS a răspuns:

1) daca trebuie sa te trezesti la 5:30, la 23.30 pune-te sa dormi.

2) alarma Kalwi and Remi - Explosion (partea cu sunetele inalte... la un volum suficient de puternic incat sa te enerveze, nu sa adormi mai bine pe muzica)

3) suplimentar alarma Sistem - Boca del Inferno

La mine functioneaza si alte alarme: dar ar fi bine sa testezi intr-un weekend daca sunt suficient de puternice si enervante pentru tine

Sistem - Never
DJ Project - Wherever you go
Spit - Falling

Sau fa rost de un ceas desteptator, mecanic sau electronic...

4) incearca sa iti faci un alt program de mers la baie, chiar daca implica sa schimbi ora ultimei mese, sau sa reduci cantitatea de apa seara.