| MariaDianaevY3 a întrebat:

Salut.
De ceva timp mi-am inceput viata sexuala impreuna cu iubitul meu (suntem deja de mai bine de un an impreuna).
Problema este la mine laughing Faza e ca el face aproape totul cand facem sex, sunt timida si de aceea ma retin de la mai multe, cred. De exemplu, cand e sa ii fac oral imi trebuie o gramada de curaj caci in capul meu se petrece o furtuna de nesiguranta si timiditate sad
Am incercat aproape toata pozitiile in afara de "fata de asupra". Ultima data mi-a propus sa incercam, mi-a zis ca totul se invata nimeni nu se naste invatat, ca nu am de ce sa-mi fie rusine, dar i-am zis sa lasam pe data viitoare asa direct de la inceput.
Problema e ca... acum imi e cam frica sa spun nu vreau sa-l refuz din nou, am refuzat de o gramada de ori aceasta pozitie as vrea sa incerc insa... pornesc toata hotarata iar la momentul actual ma pierd.
Cum ar trebui sa procedez? Sa fac? Eu habar nu am nici cum sa ma pun pe el sau cum sa ma misc. Nu-mi spuneti sa ma uit la filme pentru adulti ca e inutil laughing
Deci?(Nu vreau raspunsuri precum "lasa timiditatea fii femeie" ca nu e asa de simplu cand faza e atat de serioasa

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Timiditatea ta, vine din faptul ca ti-ai propus sa fii o femeie pasionala, iubitoare, indemanatica si versatila in pat, cucerind barbatul de langa tine si fiind mandra de tine in acelasi timp. E foarte bine asta! Dar accepta ceea ce esti acum, nu te lasa umbrita de propriile tale vise. Ce si cum esti acum, nu este rau, ci este parte din evolutie. Daca o fata cu experienta ta ar poza in curajoasa si experimentata fara sa isi recunoasca timiditatea, ar fi falsa. Si inocenta, si timiditatea si primul pas vor avea un loc garantat pe prima pagina in memoria ta. Nu incerca sa grabesti lucrurile doar pentru ca in jurul tau curentul media iti cere sa fii intr-un anume fel. Fii tu insati si invata doar sa fii mandra de ceea ce esti! Poate intr-o zi iti vei aminti cu nostalgie despre zilele astea pe care acum le zoresti sa treaca vrand sa devii din eleva profesoara si asta cat mai repede. Savureaza prezentul asa cum este el! Nu-l lasa sa iti genereze frustrari care vor sta in calea evolutiei tale ca femeie!

| Valentina8 a răspuns (pentru Paul754880338):

Multumesc enorm!

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bea și tu niște vin înainte și eventual cu lumina stinsă până te mai dezgheți

| ania a răspuns:

Te încurajez să nu mai faci sex cu nimeni înainte de căsătorie. Tmiditatea ta vine și din faptul că îți spune conștiința că ceea ce faci nu e bine.

| LoveSleep a răspuns:

Cum poți sa fii cu o persoana un an și încă sa fii timida legat de unele lucruri? Voi ce ați făcut în anul ăla? Doar v-ați schimbat statusul pe Facebook?
Dacă ai vreodată pretenția la o relație de lunga durata si în care sa va înțelegeți foarte bine, trebuie sa înveți sa comunici cu el. Trebuie să-i spui ce-ți place, ce nu-ți place, ce te ingrijoreaza și ce vrei să-ți facă când faceți sex. Dacă ai o stare anume și el nu își da seama ca ai ceva, sunteți împreună degeaba. Și invers.
Vorbiți, ca e gratis.

Apoi treceți la sex.
Și legat de sex, ce e de știut? Te pui peste el, și totul o sa vina de la sine. Nu te gândi ca trebuie sa te rupi acolo. Mișcă-te puțin și o sa prinzi din mers ce ii place și cum ii place.

| MariaDianaevY3 explică (pentru LoveSleep):

Daca tu nu ai fost in starea mea si nu poti intelege pe deplin sentimentul de rusine/timiditate nu este vina mea.
Relatia noastra este minunata din toate punctele de vedere.
Cat despre sex, este si el foarte placut, facem de toate exceptand acea pozitie. Vorbesc cu el dar el imi spune doar sa am rabdare ca cu timpul ma eliberez, daca am pus aceasta intrebare a fost cu scopul de a gasi o modalitate mai rapida, decat sa las alt timp sa treaca.
Esti baiat? daca da ai fost vreodata impreuna cu o virgina? Pentru ca daca da, sigur ia trebuit timp acelei fete si daca nu, sigur din nou, nu reactionam toate la fel.
E usor sa spui te pui pe el te misti ba in sus ba in fata si in spate, crezi ca-s proasta? Nu-s, am incercat o data si sentimentul de rusine m-a cumprins total. sunt constienta ca sunt cu el ca nu am motive sa fiu asa cu el ca doar e langa mine mereu, insa problema e la mine.
Stii, educatia intamplarile din copilarile pot afecta foarte mult viata sexuala a unei persoane si e nevoie de mai mult pentru a depasi anumite situatii, anumite ganduri.
Daca nu ai fost in situatia mea daca nu ai experimentat aceste sentimente, nu te baga! Nu poti stii ceva si intelege pe deplin daca nu traiesti si acel lucru! Poate intelegi 80, 90%, dar 100% e nevoie sa traiesti acele clipe pentru a intelege!

| MariaDianaevY3 explică (pentru LoveSleep):

Insa cu ceva ai dreptate, sa comunic cu el. Comunic deja foarte mult cu el dar poate ar trebui sa ma straduiesc mai mult
Multumesc oricum

| LoveSleep a răspuns (pentru MariaDianaevY3):

De unde știi ca nu am fost în situații asemănătoare?
Cand o să-i spui ce simți atunci ca când ai p a lui în gură, o sa aveti o comunicare decenta.
Și tot atunci o sa dispară și starile de timiditate.
Indiferent dacă tu ai 20 de ani și el are 28 și îl respecți oarecum mai mult ca pe cineva de vârsta ta, trebuie sa vorbești cu el despre orice, să-i spui orice, altfel n-o sa înțelegi niciodată de ce relația voastră se duce dracu.
Dacă vorbești cu el despre sex și ce anume îți place, nu-ți place, ce te stresează sau ce simți ca faci din obligație, o sa scapi și de timiditate.
Poți sa începi sa-i trimiți poze cu tine dezbrăcată - fără față- și vezi unde ajungeți de acolo. O sa te ajute și asta.
Voi trebuie sa fiți prieteni în primul rand, apoi iubiți, soț, soție, ce vrei tu.

| MPersephone a răspuns:

Eu imi amintesc ca eram la fel, foarte timida, chiar as spune ca mi-au luat cateva luni sa scap de timiditate. Prietenul meu ma intelegea, avand in vedere ca stia ca nu aveam deloc experienta, erau lucruri pe care le-am refuzat in primele luni, dar cu timpul cumva prinzi la curaj. Devii confortabila in preajma lui in asa ipostaze si parca incepe totul sa vina de la sine, sa ai si tu initiativa. Imi pare ca la fete e mai greu la inceput, cred ca ai putea sa vorbesti cu el, sa inteleaga ca esti atrasa de el, dar pentru anumite lucruri ai nevoie de timp. Se va simti si el mai bine atunci cand vei putea fi mai deschisa in privinta asta, dar nu trebuie sa va grabiti. Succes!

| MariaDianaevY3 explică (pentru MPersephone):

Incerc sa cred ca cu timpul va fi diferit dar in acelasi timp cred ca doar voi amana...

| MPersephone a răspuns (pentru MariaDianaevY3):

Vezi ca asta e partenerul tau, ar trebui sa te poti deschide, sa nu il faci si pe el sa se simta ciudat. Pentru mine recunosc ca a luat timp, de asta si spun, eu eram destul de inhibata, insa el era foarte deschis cu mine, astfel determinandu-ma sa incerc sa fiu mai deschisa. Dar e frumos sa poti sa ai incredere totala in partener si sa nu-ti fie frica.

Nu te mai gândi prea mult, lasă nesiguranţa şi timiditatea la o parte şi permiteţi libertatea să fii "acolo şi atunci", să îţi dai frâu liber imaginaţiei, să te bucuri de moment şi să nu te gândeşti dacă faci ceva greşit, şi dacă faci ce? Greşeala e necesară pentru a putea trece la nivelul următor.

| MariaDianaevY3 explică (pentru Unknownzgw):

Ai dreptate... faza e ca stiu toate acestea dar nu stiu sa le si pun in aplicare sad

| Hannah06 a răspuns:

Daca incepeti activitatea sexuala cand nu sunteti pregatite psihologic, emotional...

| MariaDianaevY3 explică (pentru Hannah06):

Sunt pregatita atat psihplogic cat si emotional. Sunt timida, e diferit! E normal atunci cand incerci ceva nou sa fi nesigur, sa iti fie frica, sa fi timid, sa ti fie rusine. Am nevoie sa stiu cum pot depasi aceste etape altfel voi ramane asa mereu.