| VictorMarian a întrebat:

De curand am facut sex cu prietena mea si din pacate prezervativul nu a rezistat si s-a rupt. Ea este inca virgina. Cand am scos penisul a iesit din prietena mea si ceva sperma. Se poate ca ea sa fi raman insarcinata desi cand eu am scos-o a iesit si sperma din ea?

14 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da, din pacate exista riscul de a ramane insarcinata

| corbulalbrosu a răspuns:

Prietena ta poate ramane insarcinata doar in cazul in care la data producerii sexului ea era in perioada fertila a ciclului menstrual. Daca tu esti convins ca nu ai ejaculat, ceea ce ai vazut tu si ti s-a parut a fi sperma, este secretia ei vaginala produsa de catre glandele secretoare aflate in vagin si se produce in timpul oricarui act sexual. In cazul in care ai ejaculat in prezervativ iar acesta s-a rupt ulterior sperma va ramane obligator in vagin nu o poti scoate asa cum scrii si ai sperat tu sa se fi intamplat.Roaga-te ca prietena sa nu fie in perioada fertila.

| VictorMarian explică (pentru corbulalbrosu):

Cam in ce perioada ar fi perioada fertila? Ma refer cu cat timp inainte de data aparitiei menstruale? Si chestia cu secretia vaginala. Cat de multa poate sai curga pentru ca a iesit destul de multa? Poate fi insarcinata si daca himenul ei nu s-a rupt?

| VictorMarian explică (pentru corbulalbrosu):

Pai ii poate curge multa secretie vaginala? Cu cat timp inainte de aparitia menstruatiei e perioada fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VictorMarian):

Ovulatia se produce cu fix 14 zile inainte de data urmatoarei menstruatii(aceasta data o poti calcula doar in cazul ciclului menstrual regulat). Perioada fertila incepe cu 4-5 zile inainte de data ovulatiei + data de ovulatie+1-2 zile dupa data de ovulatie.Deci perioada fertila are cam 7-8 zile si se situeaza cam la mijlocul ciclului menstrual.Ciclu menstrual=numarul de zile dintre 2 menstruatii consecutive. La un ciclu menstrual considerat normal de 28 de zile perioada fertila incepe cam din ziua a 10-a si tine pana in ziua a 16-a. (ziua nr 1 fiind socotita prima zi a menstruatiei recent terminate). Referitor la scurgerea vaginala aceasta difera foarte mult cantitativ, si poate fi in unele cazuri atat de abundenta/multa incat in timpul sexului sa i se scurga efectiv afara din vagin si secretia se prelinge pe fese sau fund. O femeie poate ramane insarcinata chiar si daca himenul ei ramane intreg/intact.Se cunosc cazuri in care himenul s-a rupt in momentul nasterii.

| VictorMarian explică (pentru corbulalbrosu):

Ea ar avea menstruatia pe 22-23 cam in cat ar fi perioada fertila la ea? Si inainte de 1-2 zile inainte de perioada fertila sau dupa asta cu 1-2 zile Poate ra ramana insarcinata?

| VictorMarian explică (pentru corbulalbrosu):

Ei ar trebui sa-i vina menstruatia pe 22. In ce perioada ar fi perioada fertila? Si daca perioada fertila este cu 1-2 zile in plus sau minus poate ramane insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VictorMarian):

Daca data urmatoarei menstruatii este calculata pentru data de 22 -23 iunie, atunci data ovulatiei (calculata) ar fi 8-9 iunie. Perioada fertila incepe cu 4-5 zile inainte de data de ovulatie. Deci strict in cazul vostru perioada fertila pentru prietena ta este cea cuprinsa intre 3-4 iunie si 10-11 iunie. Ieri sau astazi ar urma sa se produca ovulatia. Daca sexul s-a petrecut in perioada zilelor de 3-4-5 iunie sansele de sarcina sunt minime sub 30% si creste la peste 50% daca sexul a avut loc in zilele de 6-7 iunie.

| VictorMarian explică (pentru corbulalbrosu):

Care ar fi cele mai frecvente sinctome intalnite? Aici ma refer in cazul meu la inceput si dupa cat timp incep sa apara? A si inca ceva. O fata cand e insarcinata sau cum ai zic uh ca incepe ovulatia ii e cald sau ceva de genu? Sau de exemplu simte o caldura dar asta doar in burta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VictorMarian):

In 99% din cazuri nu simte nimic cand se produce ovulatia. Primele simptome de sarcina apar de abia dupa 5-6 saptamani. In aceasta perioada pana la data la care ar trebui sa apara menstruatia aproape nicio femeie nu poate sa-si dea seama de sarcina. Nu ai raspuns in ce data sa petrecut sexul buclucas si de asemenea intrece zile a avut ultima menstruatie pentru a iti putea raspunde catusi de cat pe baza unor date, nu a unor presupuneri ca in momentul de fata.

| mihai69 a răspuns:

Se poate foarte bine! și nici virgină nu mai e dacă ai făcut sex cu ea (chiar dacă n-ai reușit să-i străpungi himenul).

| neutrino a răspuns:

Ea este femeie si ca atare poate fi gravida. Virgina a fost...

| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost in perioada fertila si ai ejaculat in ea, cu siguranta ca a ramas gravida.

| Belluuu a răspuns:

A fost virgina laughing