| Andreiut04 a întrebat:

Salut, de un timp trec printr-o perioada nasoala. M-am cunoscut cu o fata prin intermediul unui prieten și ne-am împrietenit. Ea avea relație atunci, iar eu nu simțeam nimic pentru ea la acel moment, adică nu m-am îndrăgostit pe loc de ea. La un moment dat am dat într-o discuție cu ea, am simțit-o trista, am întrebat-o ce are și uite asa a început sa îmi zică faptul ca relația ei nu mai merge, iar eu, ca un băiat ce sunt am tot încercat sa o ajut, sa vorbească cu el sa se împace, sa ii zic ca, comunicarea este baza și tot asa. După nu multe zile am întrebat-o cum mai e și mi-a zis ca s-au despărțit, iar mai apoi am dat-o în discuții, era trista, eu încercam sa fac glume sa o binedispun și nu îmi dădeam seama ca de fapt ma îndrăgosteam de ea. Au trecut câteva zile începusem sa vorbim des, chiar îmi spunea ca eu sunt unul dintre motivele ei pentru care și-a revenit din depresie ( intrase în urma acelei despărțiri), ca ma adora, insă nu după mult timp, s-a cuplat cu altcineva, iar de atunci nici la mesaje nu a mai rapsuns. Sau foarte greu, la zile, săptămâni chiar. Iar ea acum este fericita și eu sufăr. Și parca totul s-a întâmplat nu într-o perioada foarte lunga, iar ea acum este fericita și eu sufăr ca un fraier. Recunosc, am 20 de ani și nu am fost niciodată într-o relație, am mai fost indragostit odată și nici atunci nu a ieșit bine, nu sunt un băiat din ala care sa fie cu fetele însă când ma îndrăgostesc pun mult suflet și încerc sa fiu acel băiat cu bun simt, respectuos, oricând disponibil. Dar se întâmplă una din asta. Ce as putea sa fac? Sa o uit? Practic suntem prieteni. De spus ca o plac acum nu pot întrucât e într-o relație și as face mai rău. Sa aștept sa se despartă? Nu mi se pare deloc frumos. Sper sa nu primesc comentarii aiurea, doresc respect. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

E bine ca ai trecut prin asta, se vede ca esti la inceput, asa inveti, pe viitor nu mai fii asa saritor daca nu ti se cere, e in regula sa acorzi atentie si interes doar atata timp cat e reciproc, daca tipa respectiva e apropiata de varsta ca si tine crede-ma ca nu erai singurul cu care isi dadea mesaje, iti spun din ce am patit si eu acum ani de zile, nu o data, de 3 ori, sunt la varsta la care inca sunt curioase si vor sa cunoasca, sunt si exceptii dar foarte rare, nu te poti astepta la loialitate daca nu are minim 25 de ani, asa e in ziua de azi, vad ca esti loial si ai intentii pure, te sfatuiesc sa mergi mai departe, nu ii mai scrii nimic, nu ii mai cauti profilurile, gaseste o persoana libera cu care sa vorbesti, daca te voia pe tine, te alegea, nu a fost cazul, poti sa stai trist sau poti sa iti intorci atentia in alta parte, pentru binele tau.

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Fratioare, eu daca as fi locul tau, as incerca sa o uit. Gandeste-te la un singur lucru: nu ai fost prima ei optiune. Ai fost bun sa-ti planga pe umar cand a avut nevoie, dar nu indeajuns de bun incat sa-i fii iubit...iar cu prima ocazie, s-a combinat cu altul. Nu stiu altii cum sunt, dar eu m-as simti foarte ofensat si incepand din acel moment, as ignora-o total.

| Violleta2022 a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate face!
Ai fost si ai ramas un simplu amic, pentru fata aia si atata, de aceea nu este interesata de o relate cu tine.
Vad ca esti bun la a da sfaturi bune altora, dar nu si tie... deci stai jos si cupleaza creierasul, ca sa intelegi ca relatia de iubire intre voi nu a existat si nici nu va exista, odata ce fata nu este atrasa de tine si nu are sentimente pentru tine.
Este vremea sa inchei un subiect fara sens si sa-ti faci o relatie unde si fata simte ceva pentru tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, ti-ai facut-o cu mana ta, crezand ca dupa despartire se va arunca in bratele tale. Povestea cred ca are un pic legatura cu, the saviour complex'.Te sfatuiesc ca pe viitor sa ai grija si sa nu iti mai faci asa multe sperante inainte de vreme.Cineva care abia a iesit dintr-o relatie are nevoie de timp de vindecare, nu de o relatie de tip pansament, in care te folosesti de cineva ca sa il/o uiti pe fostul/fosta.Aici mai adaug si ca nu poti sti daca e fericita sau nu, in ciuda aparentelor.Nu vreau sa para ca te cert, ci doar am incercat sa-ti prezint perspectiva asa mai la rece.Incearca sa o uiti toata povestea si ai incredere ca vei gasi, eventual, acea fata potrivita pentru tine, tot cu bun simt, respectuoasa, care pune suflet la fel de mult, iesind o poveste de dragoste foarte frumoasa.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ea a găsit un băiat pe care îl iubește tu, de ce nu îți găsești o fata pe care sa o iubești și sa uiți de fata pe care zici ca ai ajutat-o sa iasă din depresie?

| VoidEternal a răspuns:

Te-a cam folosit. Dar având în vedere că nu ti-ai anunțat intențiile... All is fair in love and war.