| Theeear a întrebat:

Nu știu dacă să pun problema în acest mod sau dacă de fapt e o problema, toți spunându-mi că viața mea de-acum începe. Menționez ca am 18.
Idee, "problema" e că nu am noroc în dragoste. Parcă cineva m-a blestemat să nu pot avea parte de nimeni. E foarte ciudat. Am impresia ca lumea e dominată de fapt de rău, toate ușoarele astea având noroc și noi astea bune date la o parte.
Frumoasă sunt, pot spune câ am fost înzestrată cu o frumusețe aparte. (nu sunt narcisistă, de reținut!). Proastâ nu sunt nici pe departe. Citesc, mă informez, caut mereu să mă documentez, să am un vocabular cât mai elevat, să fiu manierată și educată. De îmbrăcat, ma îmbrac bine, am bani, am haine, am tot ce-mi doresc, dar nu am pe nimeni și asta ma face sa ma simt teribil de singura. Nu îmi doresc sa par superficiala, nici pe departe, nu asta îmi e intenția, știu ca dragostea înseamnă de fapt chimia și nu felul cum te îmbraci sau arati, însă am impresia ca am și ciuma pe lângă aceste calități! Nu este nimic greșit la mine, am încercat mult timp și de multe ori sa analizez detaliat situația gândindu-mă ca problema as putea fi eu, dar nu. Cu toți băieții cu care am vorbit nu s-a legat nimic, ba mai mult de atât, mereu au existat divergente, conflicte care au dus la ruperea relației. Acum un an m-am îndrăgostit nebunește de un băiat care doar m-a amăgit pana în ultimul moment, apoi sa aflu ca el s-a cuplat cu alta și eu am fost aruncata exact ca un gunoi. Vreau sa menționez neapărat ca sunt o fata cu principii și țin foarte mult la demnitatea și onoarea mea. A trecut un an și ceva și parca de atunci numai zile negre am. Nu pot sa îl uit pe băiatul asta orice as face și îmi doresc din tot sufletul sa îl pot uita și sa plec cat mai departe. Am planuri mari, în curând susțin bac-ul, dar acest lucru ma stagnează, faptul ca simt ca este o dragoste neconsumata și mereu sunt măcinată de întrebari fără răspuns. "cum ar fi fost dacă?".
În fiecare asa zisa relație mereu a existat altcineva la mijloc, iar eu pion de rezerva. Totuși, nu as vrea sa credeți ca aștept sa fiu iubita de toată lumea doar pentru simplu fapt ca posed anumite calități. În ciuda acestor calități frumoase, am și defecte, categoric.
Ce as putea sa fac, sa zic?
Nu știu ce se întâmplă cu mine și de ce m-am îndrăgostit atât de tare de băiatul asta. M-a făcut sa sufăr enorm de mult și cu toate astea, nu-l pot scoate din inima mea. Cam orice mi-aș putea explica și as putea înțelege, nu mai asta nu, de ce nu îl pot uita după tot raul pe care mi l-a făcut. Și în privința aceasta, părinții m-au informat și m-au învățat cum e mai bine, dar inima mea tot pentru el parca e. Este o iubire de la care sunt obligata sa ma rețin, nu ii pot vorbi, nu ii pot spune nimic și oricât de mult mi-aș dori uneori sa ii spun tot ce am pe suflet, mintea întra în joc și îmi spune ca nu ma merita. Este și vorba de orgoliu în principiu. Mi-ar fi greu sa îmi calc pe orgoliu știind cât de mult m-a făcut sa sufăr. Și dacă lui nu ii pasa mie de ce mi-ar pasa? În adâncul sufletului meu sunt convinsa ca într-o zi voi găsi pe cineva care va umple toate golurile astea virulente din suflet, estompand cu totul trecutul, dar pe de alta parte băiatul asta m-a făcut sa am o părere proasta despre majoritatea. Din cauza lui, am dobândit teama ca și ceilalți băieți m-ar putea răni și am început sa fac compromisuri numai pentru a nu fi rănită. Nu este deloc corect ce fac, dar el mi-a distrus iluziile frumoase, mai mult de atât, inima. Cum sa îl uit? Ce sa fac? Sunt convinsa ca a ma gândi la el nu îmi va aduce niciun beneficiu, nici emoțional, nici psihic, însă tot ma doare sufletul de el. Știu ca nu ma merita, știu ca și eu merit pe cineva mai bun, dar ce sa fac?
Va rog, nu sunt într-o perioada foarte bună și nu as fi capabila sa primesc critici sau jigniri. Aștept cu nerabdare părerea voastră!

23 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ar trebui sa te focusezi pe altceva si sa nu te mai gandesti ca vrei o relatie. Eu cred ca daca ai vorbi cu baieti si ti-ai face prieteni printre ei, ar putea sa vina mai usor "relatia" la tine. Eu consider ca o relatie trebuie sa aiba o baza si anume prietenia. In felul asta cunosti baiatul, stii cum e, cum gandeste, cum se poarta, etc. O sa fie mai frumos sa lasi dragostea sa vina la tine, decat sa o cauti tu si sa gasesti doar nepotriviri.

| Drimmero a răspuns:

E vorba de dragostea adolescentina, copilareasca si fantezista, nimic mai mult, iti va trece pe parcurs ce evoluezi mental.

Atunci cand nu cauti vei gasi cu adevarat, eu unul merg pe principiul asta, las totul natural, nu am fost niciodata disperat sa alerg dupa fete/femei, daca era sa fie dadeam peste ele din intamplare. Dezamagirea ta vine pentru ca ai avut asteptari (cam exagerate), desi tipul ala nu ti-a promis nimic, maturizeaza-te, vezi-ti de viata ta pentru ca iepurele iti sare in pusca atunci cand nu te astepti. Cat despre calitatile tale,, tine de ele si foloseste-te de ele in continuare, incercarea moarte n-are.

| Theeear explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc pentru răspuns! Într-adevăr, nu e nimic ireal din ce spui aici.

| Drimmero a răspuns (pentru Theeear):

Sa cresti mare si pe viitor ai grija la alegerile pe care le faci si nu da ratiunea la o parte,, multa sanatate!

| LoveSleep a răspuns:

"Va rog, nu sunt într o perioada foarte bună și nu as fi capabila sa primesc critici sau jigniri".
Stai liniștită, n-o să te critice nimeni, nu suntem fără suflet aici.

Lol. Ai scris mult și prost. Te plângi că ai vorbit cu nu știu ce tip și la un moment dat, el și-a găsit alta. Nici măcar nu erați împreună. Probabil ești genul ăla prea speriată să se deschidă, probabil habar nu avea ce vrei de la el, chiar dacă te-a plăcut vreodată sunt sigur că s-a stins tot pentru că erai prea lașă să faci vreun pas. Dacă nu e nimic adevărat din tot ce am zis mai sus, mai rămâne cealaltă parte, că el nu te plăcea, pentru el, erai doar o tipa cu care vorbea, nimic mai mult. Nu știu de ce te victimizezi atât, nu ți-a făcut nimic.

Ești o fată cu principii, no sh it. Când aud asta de la cineva primesc un mesaj din ăla pe telefon ca și cele Ro-Alert cu iq-ul persoanei, care e sub 90.
Există 3 categorii de femei.
1. Proaste
2. Inteligente
3. Basic
Tu faci parte din categoria 3.
Sunt atât de multe tipe pe site-ul ăsta și majoritatea au ceva special, indiferent cât de mult sunt sub nivelul tău. Dacă s-ar alinia toate și ar trebui să fac sex cu ele, dar le-aș putea restrânge după criterii, singurul criteriu pe care l-aș folosi ar fi sa nu fie basic. Astea, cum ești și tu, nu au nimic care să te facă să le vrei. Majoritatea se panichează dacă zici ceva despre sex, majoritatea se închid dacă vrei să vorbești despre ceva mai personal, se oftică dacă zici ceva despre aspectul lor fizic, nu se prind dacă zici ceva inteligent și sunt mereu atente să nu cumva să facă vreun pas greșit. Nimic distractiv.
Cu alte cuvinte, un bărbat poate fi ori îndrăgostit, ori excitat, ori ambele la un loc. Cu tipe "basic" nu poți nimic in cele 2.

Sfatul meu e să mai citești, că tot ai zis că te informezi.
Continua, poate crești la categoria 2.
Sau lasa-te purtata de val și încearcă să nu gândești foarte mult lucrurile.

"...dar acest lucru ma stagnează, faptul ca simt ca este o dragoste neconsumata și mereu sunt măcinată de întrebari fără răspuns. "cum ar fi fost dacă?"".
Crezi? Probabil nu i-ai cerut niciodată explicații, doar ai fugit în pat și ai plâns în pernă, că te-a trădat. Poate un "ce tot visezi fă, nu te-am placut niciodata, credeam ca vorbim de plictiseala" te-ar fi ajutat sa treci peste asta.

"Frumoasă sunt, pot spune câ am fost înzestrată cu o frumusețe aparte. (nu sunt narcisistă, de reținut!)."
Am vomitat în gură. Te asigur eu că nu ești înzestrată cu o frumusețe aparte, că nu ne spui povestea vieții tale în revista Vogue, ne-o spui pe TPU.
Știm că nu ești narcisistă, ești doar prea lașă să-ți asumi lucrurile. Probabil că dacă te-ar întreba un tip că dacă ai putea schimba ceva la fizicul tău, care ar fi acel lucru, ai zice că nimic. Lmao.

Ai doar 18 ani. Lucrează la tine. Plânge-te mai puțin, relaxează-te și scoate-ți lacătul din vagin și poate revii aici peste câțiva ani și nu mă mai iau de tine. Și învață să accepți criticile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

"Cu alte cuvinte, un bărbat poate fi ori îndrăgostit, ori excitat, ori ambele la un loc. Cu tipe "basic" nu poți nimic in cele 2. "

Ba poți face mult mai multe chestii mai importante ca cele două, parcă ai avea o mentalitate dinaia de muiere ce trebuie sa se excite si isi alege partenerii după cum simte, nu după rațiune. nu exista femeia perfecta care sa fie și inteligența și să te excite. Și să fie acolo pentru tine când ai nevoie de ea, și să te placa, și să se sacrifice pentru binele relației etc etc. O data ce e îndrăgostită de tine, binenteles că nu mai are ce sa te excite la ea. Nu le poți avea pe ambele în același timp.

| Theeear explică (pentru LoveSleep):

Ai scris mult și prost! Nu știu cum ai interpretat tu mesajul, dar sigur într-un mod foarte eronat. Faptul că am ales să-mi spun of-ul aici nu denotă faptul că mă plâng, ai punctat perfect, ce pot spune. nu am avut o relație, dar aproape un an am vorbit, timp în care ne-am și întâlnit. Tocmai din acest motiv am ținut să punctez că nu sunt narcisistă. Sunt conștientă de frumusețea fizică pe care o am, dar nu fac din asta o prioritate și nu mă folosesc în vreun fel de ea, deși aș putea. Sunt o persoană modestă. Sunt musulmancă, am alt stil de viață, poate unul mai educat și liniștit decât cel destrăbălat și lipsit de scrupule ca a unora dintre voi, fapt pentru care țin atât de multe la demnitate și onoare. Dai dovada de o gândire limitata. când am spus ca țin la aceste lucruri, nu am spus ca sunt o sălbatică sau vreun șoarece de biblioteca care n-are viata sociala, ci faptul ca am o personalitate ori poate în dicționarul tău e lipsit acest cuvânt. happy Nu ma cred vreo zeița, tocmai de aceasta interpretare îmi era teama, însă unii dintre voi nu știți sa faceți diferența dintre o persoana care se apreciază și își cunoaște adevărată valoare și una care este aroganta, îngâmfata, narcisistă. Numai bine!

| LoveSleep a răspuns (pentru Theeear):

E decizia ta cum vrei să te comporți și cum să-ți trăiești viața. O să-ți găsești pe cineva, stai calmă, dar va mai dura până atunci, dacă nu schimbi ceva la tine.
"am alt stil de viață, poate unul mai educat și liniștit decât cel destrăbălat și lipsit de scrupule ca a unora dintre voi, fapt pentru care țin atât de multe la demnitate și onoare. "
Mult noroc. Rămâi la fel de rigidă și cu principii, dar nu te mai obosi să pui întrebări de genul, n-o să te ajute cu nimic.
Sau, singurii care ar fi dispuși să te ajute, sunt cei care sunt dispuși să te și critice. Ăștia care te ling în fund și îți spun că vei găsi pe cineva, că e ok să fii virgină până după căsătorie, că Dumnezeu o să ți-l scoată în cale pe Mohamed, îți dau o stare bună doar pe moment.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

" O data ce e îndrăgostită de tine, binenteles că nu mai are ce sa te excite la ea." Ce e cu asta? Te-ai lovit la cap?

O femeie care e acolo pentru tine, care te susține, care se sacrifică pentru binele relației, dar nu te excită deloc e exact ce au foarte mulți dintre noi, pentru că așa funcționează oamenii. Până pe la 25-aproape 30 de ani caută obsesiv iubire, iar de la 25-30 de ani se panichează și se căsătoresc rapid cu cineva care le oferă doar stabilitate și înțelegere. Apoi fac copii, iar ei umplu femeilor golul acela pe care trebuia să-l umple iubirea, iar bărbații sunt prea ocupați să muncească, să bea și să se uite după femei și să viseze la mașini, ca să-și mai umple golul lor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt curioasă cum te face virginitatea o persoană mai bună laughing

| Dalmore a răspuns:

LoveSleep e singurul care ți-a dat un răspuns sincer și realist laughing m-a apucat greața citindu-ți întrebarea. Cea mai amuzantă parte e cea în care spui că nu ești proastă, deși întrebarea anterioară te plângeai că nu ești capabilă să iei un amărât de bacalaureat.

''noi astea bune date la o parte'' v o m i t
Bune la ce? Ai zis că ai avut conflicte cu toți băieții, deci ce ai de oferit? Nervi piure?

''M-a făcut sa sufăr enorm de mult'', ce a făcut mai exact?

''Sunt o fată cu principii'', adică virgină speriată de bombe. Bravo, doar stai departe de băieți și când o să fii suficient de matură să ai o relație o să găsești pe cineva fără să cauți prea mult.

Vocabularul tău nu e elevat, este doar rigid. Te chinui prea tare. Fii mai modestă, pentru că dacă era ceva de capul tău, nu ajungeai să postezi pe TPU așa ceva.

Cât despre acel băiat, este evident că nu ai altceva de făcut decât să aștepți să-ți treacă.

| Endoryus a răspuns:

Pe scurt. la cum te-ai descris pe tine si viata ta, nu ma mir ca esti singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar că sunt date la o parte dar multe din "tipele bune" sunt atacate. Lumea e dominată de rău dar aia e, tu trebuie doar sa fi puternică și să nu te lași învinsă de ceilalți pentru că nici ei nu știu ce au in cap.
Trebuie sa faci diferența dintre dragoste adevarata și modul prin care te păcălește mintea, nu îl iubești de fapt pe tipul ala pe tine te enervează că te-a respins și nu îl poți avea. E o diferență de la cer la pământ.
Exact așa ne "îndrăgostim" și unii de ușuratice din cauză că nu le putem avea(nu ne putem satisface egoul), dar aia nu e iubire adevarata.

| Theeear explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns! Posibil să ai dreptate, nu te contrazic. Însă totul e o avalanșă de gânduri multiple în mintea mea încât am obosit. sunt obosită psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"lumea e dominată de fapt de rău, toate ușoarele astea având noroc și noi astea bune date la o parte."
Noi astea bune?laughingCare noi? Virginele?
Dacă ai avea o frumusețe aparte n-ai mai pune întrebarea asta si tipii cu iq de 80(similar cu al tau)ar roi in jurul tau.N-ai nici pe departe asa ceva.Si copiii de 5 ani știu sa citească.Nu cred ca e cazul sa te lauzi cu asta. Daca citești si te documentezi nu înseamnă ca ești deșteaptă, cel mult înseamnă ca vrei sa fii.Si un prost poate face asta.
"am si ciuma pe lângă aceste calități" Pai chiar ai.Desi mie nu prea mi-e clar care-s calitățile astea.Ai o personalitate naspa,superficială,
plictisitoare, crezi ca ți se cuvinte totul, nu ai nimic interesant de zic, nu ești amuzanta, spontana...si lista poate sa continue.Nu iesi cu nimic in evidența, doar un chip intr-o multime(un chip mediocru, fii sigura, in niciun caz de o frumusețe aparte).
"nu este nimic greșit la mine"Dar tu nu ești narcisista, nu? Eventual modesta.
" ca sunt o fata cu principii și țin foarte mult la demnitatea și onoarea mea."
Poți sa te pisi pe principiile tale.Nu te fac mai specială.Ce anume zic principiile alea ale tale? Ca sexul înainte de căsătorie e pacat?
Demnitatea e o trăsătura de carcater.Din partea mea si o prostituata poate fi demnă.Sau in cazul de fata, mai demnă ca tine.Virginitatea nu te face demnă.Cat despre onoare, nu ești un cavaler din secolul al 13-lea. Onoarea n-are nimic de-a face cu incapacitatea ta de a avea o relație:
Ma indoiesc ca meriți ceva mai mult.Pana ma urma tu doar vorbeai cu tipul ăla sau ai avut o relație?
Dacă nu ești capabilă sa primesti critici atunci nu mai iesi din casa si nu mai interacționa cu alți oameni.Asuma-ți faptele si asuma-ți si consecintele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te descrii pe tine? Inima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.Inima?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inima în sens că nu vreau să-mi bat joc de tine. Atunci de ce o ataci? Daca nu pentru că o consideri mai buna ca tine(daca erai așa buna pe cat te crezi nu mai aveai ce căuta aici, nu injosind-o)? Nu am văzut pe cineva să atace într-un mot atât de urât pe cineva sub nivelul lui.Cu cat e mai religioasa tipa, cu atât te activezi mai tare.

Dai semne că ești o frustrata și nu zic că e ceva rău. Fiecare are problemele ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,scuze,nu știam cât de complex e cuvantul inima si câte sensuri nebănuite poate avea el.
Pentru ca îmi place sa-mi bat joc de altii, de aia "o atac".Ar fi si culmea sa atac pe cineva peste nivelul meu, nu crezi? Nu mi-as permite.Dar sunt putine șanse sa dau de o astfel de persoana pe aici.Un mod atat de urat? Tot ce i-am zis e adevarat.Si dacă ma intrebi pe mine, am fost destul de drăguța.Adevarul doare mereu.Nu cu cât e mai religioasă, ci cu cât e mai proasta. Tipa asta nu are principii dictate de religie(dacă ar fi fost asa le-as fi respectat), ci de basmele din capul ei. Principiile sunt mai mult un pretext.Suna mai bine sa zici "nu fac sex pentru ca am principii" decât "nu fac sex pentru ca-s mai mari șanse sa vina extraterestrii decât sa ma placa un tip".
Dau semne ca-s frustrata dar nu zici ca e ceva rău?laughingCe dragut ești.Ma temeam ca ai sa crezi ca e ceva rău, dar dacă zici ca nu e am sa continui sa dau semne.

| ItIsAlright a răspuns:

Buna. E bine ca iti scrii aici "ofurile" si trairile; sa stii ca uneori te face sa te simti mai bine chiar si atunci cand asterni pe hartie lucrurile astea.
Si eu eram asa inainte. Am avut prima relatie, care a fost si serioasa, la 18 ani. Pana atunci si eu am fost oarecum complexata ca numai pe mine nu ma placea nimeni si numai eu nu aveam noroc, desi nu era ceva gresit la mine, pentru ca imi place cum arat si chestii... exact cum ai zis si tu. Ideea e ca mai mult suntem presati de faptul ca prietenii nostri au pe cineva, si noi nu, dar de fapt cel mai important lucru e sa ne iubim pe noi insine, si in scurt timp va aparea si cineva in viata noastra. E important sa nu grabim nimic si sa asteptam ca acea persoana sa ajunga la noi, sa ne ia prin surprindere, nu sa alergam spre ea. Dar e important si sa acceptam singuratatea uneori, totusi nu inseamna ceva rau, sunt momente cand uneori eram mai fericite cand eram singure.

Sfaturile pe care voiam sa ti le dau deja se gasesc in mesajul tau, si anume sa nu te mai gandesti la el, punandu-ti in cap faptul ca nu te merita si ca nu ai de ce sa te mai gandesti la cineva care te-a jucat pe degete, sau care nici nu te-a placut cu adevarat.
Am trait ceva de genul pe la 17 ani. In sfarsit reusisem sa ma apropii de crush-ul meu din anii de liceu, si la un majorat mi-a spus ce simtea despre mine, i-am spus si eu si am crezut ca aia va ramane cea mai tare zi din viata mea gandindu-ma ca am dat lovitura. Dar ghici ce? Dupa doua zile s-a razgandit bagand vrajeala ca nu isi doreste o relatie, cand pe el "sarise" o alta tipa, prietena veche de-a lui, cred ca geloasa ca ne-a vazut in acea seara impreuna, si a ramas cu ea. Ce s-a intamplat cand am banuit si am aflat? Mna, am suferit vreo luna si apoi m-am impacat cu ideea si am ramas destul de trista pana am intalnit persoana potrivita, cea din prima mea relatie, si cu care am stat impreuna un an si a fost cea mai misto perioada din viata mea in care am invatat o groaza de lucruri. Apoi dupa varsta de 19, a venit facultatea si am dat de inca cateva persoane cu care s-a legat ceva intr-o mica sau mare masura.

Concluzia: Nu trebuie sa disperi. Pune-ti in cap lucruri negative legate de el sa te faca oarecum sa il urasti. Va veni o vreme cand vei da de persoana potrivita si nu te vei astepta sa te indragostesti asa de repede, in acel moment vei uita de toate momentele naspa prin care ai trecut pana sa ajungi la el.

| lorix a răspuns:

Mai sunt inca destui oameni la fel de incuiati, superficiali, rigizi si plini de prejudecati ca si tine.
Are canalul peste.
Posibil sa te indrepti chiar spre unul din aceeasi religie cu tine, asa, mai sobru. Deci stai linistita, nu mori singura.

| Pikabu19 a răspuns:

Ai incredere in tine si nu te agăța tu de băieți, așteaptă să te caute ei. Apoi, nu-ti bate capul cu asta acum cat ai examenul. Am pățit asemănător ca tine, tot in clasa a 12. a si cu o luna inainte de examen s-a facut dispărut(aparea din cand in cand fara sa mi ofere un semn concret si ma dadea si mai tare peste cap) eu fiind foarte îndrăgostită de el, am suferit atat de mult caam scris poezii perioada aceealaughing( cand voiam sa invat la romana scriam o poezie de dragoste)...simteam ca nu l pot scoate din cap,până când a venit 'printul pe cal alb' care a făcut tot ce i stătea în putință sa ma farmece si suntem intr o frumoasa relație acum.
Ideea e ca am realizat ca daca ma dorea cu adevărat în viața lui m ar fi căutat,mi-ar fi dat niste semne, ma simteam 'manta de vreme rea' si am decis sa uit de el, mi am vazut de examen, de admiterea la facultate si intre timp apăruse si actualul care era f insistent, eu deja aveam in minte ca vreau o pauza de la baieti?, dar...cred ca Dumnezeu a vrut sa fie jumatatea mea. Pe mine m-a ajutat mult rugăciunea❤ si sa trec peste suferință, sa ma canalizez pe ce trebuia si sa gasesc persoana care sa ma iubească si sa o iubesc, mereu m-am rugat pentru iubire reciprocă.

| Pikabu19 a răspuns (pentru Pikabu19):

Sper ca nu te am jignit cu Dumnezeu sau rugaciunilelaughing am vazut ca esti musulmanca. Anyway a fost un sfat sincer.