| Ch3ls3a91 a întrebat:

Salut. După 2 zile de la terminarea menstruației am făcut sex cu contracept M însă scria ca expira în luna 09 și eu eram pe data de 12. 09, însă nu am ejaculat înăuntru. Mi-a intarziat 3 zile deja, am ciclu regulat. E posibil sa rămâna însărcinată?

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, iar ovulele nu au fost folosite intocmai instructiunilor din prospect, atunci da, este posibil.
Poti calcula perioada fertila cunoscand lungimea ciclului menstrual (dupa 2 zile dupa menstruatie poate fi ziua 5, sau ziua 9 a ciclului, ceea ce nu este acelasi lucru, deci este irelevant a cata zi dupa menstruatie a avut loc actul sexual.Relevant este ziua ciclului si lungimea acestuia). Daca nu esti sigura de perioada fertila, spune cate zile are ciclul tau in mod normal si se poate calcula.

Insa uneori poate fi vorba si de mici ajustari hormonale, chiar daca ciclul tau este unul perfect regulat in mod normal.
Se considera a fi normale diferente de maxim +/- 3 zile de maxim 3 ori pe an, sau o singura intarziere de maxim 10 zile in contextul acestor ajustari hormonale.

| Ch3ls3a91 explică (pentru Floridori):

Este posibil daca totusi nu am finalizat inauntru?

| Floridori a răspuns (pentru Ch3ls3a91):

Doar in conditiile in care a existat o ejaculare anterioara, cu maxim 4-5 ore inainte, iar partenerul nu a urinat intre timp.
Si sunteti siguri 100% de controlul partenerului asupra ejacularii si sunteti convinsi ca nu a existat nici macar o picatura de sperma in vagin?

| Ch3ls3a91 explică (pentru Floridori):

In afara lichidului seminal care are un procentaj foarte mic de spermatozoizi, da, sunt sigur

| Floridori a răspuns (pentru Ch3ls3a91):

Lichidul seminal se refera la ejaculare, deci la sperma propriu-zisa.
Cred ca te referi la lichidul preejaculator, iar acesta poate contine spermatozoizi viabili numai in cazul in care a existat o ejaculare cu maxim 4-5 ore inainte, iar partenerul nu a urinat intre timp, dupa cum am spus.
Iar in cazul in care lichidul preejaculator ar fi continut spermatozoizi, fata ar fi fost in perioada fertila, iar ovulele nu ar fi fost folosite in mod corect, atunci exista sanse de sarcina.Nu foarte mari ce e drept, dar exista.
Dar numai voi stiti daca aceste 3 variabile au existat in ecuatie...

| Anonim5695 a răspuns:

Nu a ejaculat= nu esti gravida.