| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp ati avut primul contact sexual, ca virgini? (Intrebarea e pentru cei care se regasesc in cazul descris de intrebare)
Ideea e ca increderea se bazeaza pe incredere. Eu sunt dispus sa astept, si desi relatia e foarte speciala, cred ca orice baiat s-ar intreba: "Oare merita sa astept?"
Stiu ca multi mi-ar spune "tu ar trebui sa-ti dai seama, e ratia ta", dar nu e atat de usor. Desi ii spun absolut orice, ca si celui mai bun prieten, n-ai cum sa ii marturisesti ca nu ai incredere ca ea peate cateva luni nu se va plictisi. Vreau o relatie de viitor, si totodata, nu pot sa impun sex, daca ea nu e pregatita. Nu doresc sa fortez nota. Insa am tendinta sa caut in ea siguranta ca intr-o zi va fi pregatita pentru asta, cu mine. Pe langa raspunsul intrebarii anterioare, v-as fi recunoscator daca ati avea un sfat intelept/ o poveste adevarata (experiene personale) care sa ma ajute sa scap de nelinistea asta.
Cand iubita devine cea mai deschisa persoana din viata ta, e cam greu sa ii impui lucruri care ar costa relatia. (Si da, am vorbit deschis despre asta, i-am marturisit, insa tot ce putea sa spuna a fost ca nu e pregatita, inca)

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Dacă tu nu-ţi cunoşti iubita ( aici vorbesc de faptul că spui dacă merită să aştepţi, adică nu o vezi de încredere sau de ce spui asta? ) dacă fata e "gingaşă", se vede că ţine la tine, te ascultă, nu face chestii care te-ar putea deranja, crede-mă că merită aşteptarea.

Dacă nu e pregătită, ai răbdare cu ea, dar nu la infinit fă cumva să apară momentul când o să vrea să faceţi asta, depinde şi de vârsta ei bineînţeles.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Nu, nu-mi da absolut niciun semn de neincredere, de fiecare data cand simte ca-s gelos imi arata dovezi clare ca n-am de ce, ca de exemplu mereu vine si imi arata ss-uri, conversatii intregi cu tipi care o abordau. Si sincer, unii erau "peste" mine daca e sa ma gandesc. Si totusi nu ma lasa, am dat de greu, am dezamagit-o si mereu mi-a fost alaturi. Parca imi caut confirmare, ca in rest, partea care nu implica sexul. Nu se poate mai bine, atata e de perfecta. Poate chiar asta e ideea, e atat de perfecta incat ma gandeam "daca totul e asa perfect, de ce nu apare si capitolul sex".
Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu poti sa ii impui, o astepti pana este pregatita. Nu exista un timp anume. Unele ar putea sa traga ele de tine, pe altele le poti astepta ani de zile. Si nu exista nicio garantie ca vei ajunge acolo cu aceasta fata. Mai trebuie sa fii constient ca la varsta voastra relatiile nu rezista prea mult.
Ce te sfatuiesc eu este sa te bucuri de partea sentimentala a relatiei pentru ca spui ca va intelegeti foarte bine, si sa nu ai asteptari. Ai rabdare cu fata pana cand incepe sa isi doreasca si ea. Nu-i mai propune nimic, vei sti cand va veni vremea.
Pe la varsta ta am fost intr-o relatie in care s-a intamplat exact ce ti-am spus: nu i-am propus nimic, nu aveam asteptari, ma simteam cat se putea de bine cu ea si petreceam foarte mult timp impreuna; cand s-a simtit pregatita (dupa 4 luni de relatie) mi-a spus intr-un mod delicat si indirect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti cel care nu e pregatit.

Răspuns utilizator avertizat