| andreywtza a întrebat:

Dupa ce va căsătoriți va mai protejați in timpul actului sexual? Eu m-am căsătorit de ceva timp in urma, iar de atunci nu ne-am mai protejat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In conditii foarte bine stabilite, practicarea sexului neprotejat poate fi posibil doar in cazul in care ciclul menstrual este foarte bine reglat si in cazul in care si barbatul/sotul are suficient de multa experienta sexuala, incat este in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejacularea. In astfel de situatii/cazuri metoda de protectie contraceptiva care are la baza sa calendarul menstrual poate functiona destul de acceptabil, uneori perioade foarte scurte de doar cateva luni, insa exista si cazuri destul de lungi chiar si de 5-6 ani. Insa este evident ca folosirea acestei metode contraceptive bazata pe coitul intrerupt in combinatie cu calendarul menstrual chiar si unul foarte regulat, presupune asumarea unui anumit de risc destul de ridicat de a ramane la un moment dat insarcinata. Practicarea in continuare a metodei amintite, in cazul in care NU doriti sa deveniti parinti in viitorul apropiat, poate fi considerata ca fiind ilogica si irationala, acum cand exista metode contraceptive foarte eficiente si accesibile ca pret, vorba aia pe toate drumurile. Sanatate!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand a fost nunta ca nu mai chemat? nu inseamna ca daca ma insor ma pun pe facut copii,gandire de asta gen =femeia =masina de facut copii, nu cumva sa se realiseze si ea pe plan profesional, nu, i fac 2, 3 copii

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde!
Daca vrei sa faci copii nu te mai protejezi, iar daca nu vrei copii, este bine sa folosesti protectie.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu iti doresti copii imediat dupa casatorie, te poti proteja folosind prezervativul. Dar, daca vrei copii imediat dupa casatorie poti face sex neprotejat

| Andreeush a răspuns:

Nu contează că sunteți căsătoriți. Atâta timp cât nu vă doriți copii ar trebui să vă protejați.

| FaraNumePls a răspuns:

Vrei copil? Nu te protejezi. Nu vrei copil? Te protejezi. E simplu

| DevilRock a răspuns:

Asta e treaba voastra daca nu va protejati.
Lumea in general ar trebui sa fie mai responsabila cu astfel de lucruri.