| Ionică a întrebat:

Dupa religia crestina ortodoxa, e pacat sa faci sex protejat dupa casatorie? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

De ce ar fi pacat daca nu iti doresti copilul? Nu cred ca este pacat, decat sa nasti si sa abandonezi.

| 2696 a răspuns:

Da vad ca ai multe cu religia crestina ortodoxa... ia mai ghideaza-ti viata si dupa altcevawinking

| paul_5950 a răspuns:

Ionica frate, raspunsul este: NU, nu este pacat! Pacat este sa faci sex neprotejat, sa ajungi la o sarcina nedorita si pe urma avort, ala e pacat.Chestia asta chiar am discutat-o ora trecuta de religie cu profesoru nostru, care ne-a spus ca la un curs la ei la teologie, unde au participat cativa preoti, cineva chiar a pus problema asta:"Domnule, suntem si noi oameni, e clar ca sexul face parte din viata oricarui om...asa ca, dupa casatorie daca facem sex ce facem, nu ne protejam?" iar raspunsul preotilor a fost ca "mai bine te protejezi decat sa faci un copil nedorit si pe urma sa ii iei viata facand avort". Bine, si in ziua de azi tot mai exista unii "oameni ai bisericii" care sustin teoria cum ca ar fi pacat sexul protejat, dar e pur si simplu ridicol, si sunt din ce in ce mai putini care gandesc asa... Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este pacat