| Roberrt21 a întrebat:

Salut, e a 3 a zi in care ii curge sange se mai poate banui ca e insarcinata? Sau e vorba de ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este bine sa afli, sa stii ca pornirea menstruatiei si desfasurarea intregului proces de sangerare, daca se produce asemanator sau in conditii similare cu celelalte menstruatii avute anterior, ca numar de zile de manifestare, ca si cantitate de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic de scurgere, aspectul, textura, culoarea, mirosul, sangelui eliminat, inseamna ca respectiva sangerare reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual care s-a terminat, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU. Din acest motiv tesutul endometrial care a ramas ''nefolosit'' a intrat intr-un proces de imbatranire, de degenerare si fiindca a devenit inutil, organismul femeii elimina tesutul din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca femeia NU poate fi insarcinata chiar si daca sangerarea porneste la o alta data fata de cea preconizata sau reiesita din calcul. In acest caz cel mai probabil sangerarea reprezinta o menstruatie autentica, Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poate sa fie menstruatia.

| H3lpPl3as3 a răspuns:

Depinde. Daca sangerarea e abundenta si are o culoare mai aprinsa e menstruație, daca e o sangerare slaba si culoarea e rozalie e posibil sa fie sangerarea de implantare