| Ionică a întrebat:

E normal ca baiatul sa faca cinste de fiecare data intr-o relatie de cuplu? E normal ca fata sa faca cinste de fiecare data intr-o relatie de cuplu? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu consider ca fiecare trebuie sa-si plateasca partea de consumatie, atata timp cat vor drepturi si obligatii egale in relatie.

| Alisa a răspuns:

Deci, de fiecare data cand am iesit cu prietenul meu, a platit numai el, de fiecare data cand scoteam banii sa platesc, imi dadea peste mana laughing si inca imi da, nu ma lasa... mereu incerc sa platesc si eu, dar el nu vrea sub niciun chip sau fel... I-am si spus ca nu imi convine si a zis ca cica sa ma obisnuiesc cu ideea laughing. Asta e in cazul meu.
Dar mi se pare normal sa plateasca amandoi, sau unul o data, si celalalt data viitoare, depinde.

lolita
| lolita a răspuns:

In sociatatea moderna platesc amandoi partenerii. ori se palteste jumi-juma ori o data unul si o data celalalt. trebuie sa tinem cont mai ales daca ambii au venituri, multor femei le place sa se considere egale cu barbatii dar refuza sa plateasca consumatia. asta nu se mai numeste egalitate.

| Emeraude a răspuns:

Ah, bine ar fi sa nu ajunga niciodata iubitul meu pe site-ul asta, la intrebarea asta laughing. Pana acum, de fiecare data cand ieseam in oras, facea el cinste. Dar nu pentru ca i-as fi cerut eu sau ca as fi vreo materialista, pru si simplu nu m-a lasat sa platesc niciodata consumatia. Ah, daca ma gandesc bine, am platit si eu de vreo 2 ori cand isi uitase portmoneul devil.

| Anecherry a răspuns:

Din cate stiam eu baiatul plateste din politete; dar dupa mine, e cam depasita conceptia asta si dupa cum spun si ceilalti ar trebui sa plateasca amandoi.

| Alina_9354 a răspuns:

Eu zic ca e bine sa faca aman2 cinste ca asa este corect dar,, la moda,, este ca baiatu sa faca intotdeauna cinste! Daca amandoi partenerii fac cinste asa nu se poate gandi niciunul ca celalalt e materialistwinking

| Smarandica a răspuns:

Nu, nu e normal ca baiatul sa faca Intotdeauna cinste la fel cum nu e normal ca fata sa faca intotdeauna cinste! E normal ca odata sa plaateasca el consumatia, odata tu thinking sau daca nu vrea sa o platesti tu. atc o plateste el.si tu platesti numa cand nu poate el:*

| alexdop21 a răspuns:

Depinde la ce status a ajuns relatia aia, la inceput mi se pare destul de normal, ca cel ce invita la iesit sa faca cinste, sau macar sa imparta nota, ca apoi, odata cu trecerea timpului si cu progresul relatiei, nota sa se imparta la amandoi, sau sa se faca un fel de intelegere referitoare la treaba asta (platesc eu acum, iar tu data viitoare big grin)... Asa mi-ar placea mie sa fie

| imiplacemov a răspuns:

La inceputul relatiei se obisnuieste ca baiatul sa faca cinste pentru ca asa a fost dintotdeauna. Dar daca sunteti de mai mult timp impreuna si va intelegeti si nu stiu ce, e normal ori sa se imparta, sau daca nu, plateste o data unul, o data altul.

| dragosh a răspuns:

Io zic ca la inceputul relatiei(faza de cunoastere) e bine ca ambii sa plateasca consumatia proprie(ca celuilalt sa nu i se urce la cap), iar bineinteles daca mai incolo lucrurile sunt "cool" intre ei sa faca si baiatul dar si fata cinste

| roxana_9288 a răspuns:

Eu iti spun parerea mea si ceea ce fac eu, adica ce facem noi. noi avem o anumita intelegere: cand mergem undeva ori fiecare isi plateste consumatia, ori facem jumi juma ori, plateste unu odata si altu data viitoare(se mai intampla sa nu am/aiba tot timpul bani), mie una nu mi se pare corect doar unu sa plateasca mai ales daca sunt un cuplu

| lifeistough a răspuns:

Codul bunelor maniere spune ca fiecare sa-si plateasca consumatia si mie asa mi se pare corect!

| franka a răspuns:

Cred ca fiecare ar trebui sa-si plateasca consumatia ca sa nu fie suparare:d

| stefy_2212 a răspuns:

Baiatul asa este normal. eu sunt cu pr meu de un an si numai el a facut cinstetongue