| Ionică a întrebat:

Sa zicem ca este un baiat bogat si are o prietena. Ea nu e nici bogata si nici saraca. Fata vrea ca el sa faca cinste ei de fiecare data si spune acest lucru lui la inceputul relatiei. Baiatul ce trebuie sa faca? Sa o paraseasca si sa cauta alta fata? Sau sa fie de acord cu ea?
Parerea mea personala nu e frumos si nu-i normal ca baiatul sa faca cinste de fiecara data, indiferent de situatia materiala.

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E simplu: Pa alta!
Mary, eşti stupidă prin definiţie iar existenţa ta aduce doar misoginism şi neamul feminin nu va progresa din cauza celor ca tine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mary, egalitatea dintre bărbaţi şi femei este nu numai în drepturi ci şi în obligaţii dar tu eşti mult prea încuiată să vezi asta.
Femeia nu este cu nimic mai specială pentru că este femeie. Este tot om şi trebuie ca şi ea să plătească. Nu-i convine? Păi atunci cu ce este mai presus decât o prostituată?
În viziunea ta îngustă, eu plătesc (pentru că sunt un bărbat care deţine controlul) iar tu stai o tură când spun eu, nu?!
Zău că-ţi înţeleg creierul mic ca dimensiune.
Una e educaţia şi purtatul decent şi alta este suprarespectul pe care tu şi de-alde tine îl pretindeţi doar pentru că nu vă atârnă nimic între picioare.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cand unul, cand altul!

Sa existe un echilibru, dar nici nu mi se pare prea normal ca baiatul nici macar sa nu se ofere sa plateasca!

| Bacemi a răspuns:

Nu mi se pare o problema ca baiatul sa faca de fiecare cinste. Dar acum depinde mult de atitudinea fetei. Sunt fete care cred ca totul li se cuvine si au multe figuri. Dar sunt si fete care pur si simplu nu au posibilitati. Trebuie sa cunosti fata si sa incerci sa intelegi ce gandeste. Daca o fata iti cere acest lucru direct inseamna ca nu prea are bun simt si eu nu as iesi cu o astfel de fata.

| Flav a răspuns:

Glumesti?hee hee Cum adica sa fie de acord cu ea?hee hee
Ai spus nici bogata, dar nici saraca. Consumatia ar trebui platita de comun acord, cand tu, cand ea, cum va intelegeti voi.
Ce-i asta ca ''fata vrea sa faca cinste ei''? Chiar mai merita sa te uiti la astfel de specimene? Nu fratioare. Asta e genul de femeie materialista, care crede ca barbatul trebuie sa intretina, care e de parere ca un gentleman trebuie s-o indoape cu cadouri si atentii. Aici, ar trebui sa fii un gentleman si sa-i spui foarte frumos, politicos si deschis ca nu doresti nicio relatie sau implicare.
Daca de pe acum incepe cu de astea, gandeste-te pe viitor. Think twice, my friend, indiferent de frumusetea ei.winking

| Vizitiul a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Odata ce esti implicat intr-o relatie de cuplu, e cazul sa te implici, atat tu cat si persoana de langa tine, indiferent de ce chestiune este vorba. Amandoi la bine si la greu!
In legatura cu textul de mai sus, ce pot sa spun, eu unul i-as atrage atentia, daca este o fata simtita se simte, daca nu inseamna ca am langa mine o persoana nepotrivita si-o salut din mers.

| irina20 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa o paraseasca. E un lucru urat sa-i pui cuiva conditii de genul la inceputul relatiei.
In relatia pe care o am, de cele mai multe ori eu fac cinste cu toate ca aman2 aveam cam aceias situatie financiara.Nu ma deranjeaza, dar daca mi-ar fi spus ca doar eu ar trebui sa platesc consulatiile i-as "taia-o" repede big grin

| marrr a răspuns:

Mi se pare normal sa puna amandoi banii, iar atunci cand este vreun eveniment important sau pur si simplu o zi normala sa faca baiatul cinste(asta cateodata). Consider ca daca fata a spus din prima ca vrea ca baiatul sa plateasca, automat o pot caracteriza ca profitoare. Desi nu o cunosc si nu imi place sa etichetez lumea asa, dupa auz, acest lucru este stupid, adica sa mentioneze de la inceputul unei relatii ce vrearaised eyebrows. Totusi, ii admir "curajul"laughing. Este frumos ca baiatul sa faca cinste, dar atunci cand este nevoie pentru ca se mai intampla ca fata sa nu aibe destui bani si sunt diferite situatii.

| Crs a răspuns:

Prietenul meu imi plateste intotdeauna! Nu ii place ca eu sa ii dau bani pentru consumatie! Pe mine una nu m-ar deranja sa mai platesc si eu atunci cand am bani, pentru ca am o relatie de ceva timp, dar prietenului m, eu nu ii place

| covexrobu a răspuns:

E cam nesimtita fata. Eu ies cu o fata, ea mi-a zis in fata ca vrea doar sa fim prieteni, si de fiecare data cand mergem undeva eu platesc. Vrea sa imi dea bani dar nu accept eu. Deci in cazul meu fac asa pentru ca vreau eu si nu imi cere ea acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| mary_5801 a răspuns:

Eu stiu ca baiatul plateste.in toate relatiile mele, n-am intalnit decat baieti generosi, si nu s-a pus niciodata problema sa platesc eu.la fel au fost educati si membrii de sex masculin din familia mea. un barbat puternic si care detine controlul asa face.

| mary_5801 a răspuns:

Kongeriket, cum iti permiti sa ma jignesti asa pentru faptul ca am spus adevarul? cred ca mai mult de 16 ani n-ai.mai cresti putin si vei vedea cum trebuie sa te comporti cu o femeie.eu am crescut frumos, si daca barbatii din anturajul meu nu permit ca o femeie sa plateasca, inseamna ca au fost crescuti bine, si nu se injosesc ca tine, care esti in stare sa pui fata sa plateasca.sotul meu este un domn foarte educat si nu cred ca ar fi stat cu mine daca eram asa stupida si misogina cum afirmi tu.nu da vina pe mine pentru frustrarile tale.trebuia sa spui ca esti un zgarcit si intelegeam. oricum, nu vreau sa interactionam prea mult, dar mi-ati deschis ochii si am vazut cat de pretioasa si educata este familia mea. mie mi se parea ceva normal, dar acum cand vad educatia voastra, incep sa fiu mult mai constienta ca neam ca al meu este unul la o suta. daca nu chiar la mie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca fata e prea nesimtita si vrea sa fie tratata ca pe miss hollywood

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa-i, nu trebuie sa ii faca cinste defiecare data numa el, daca a zis asa fata inseamna ca il/te place numai pentru bani.asta e parerea mea,(mai bine iti iei alta prietena care sa nu umble cu tine doar pentru bani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai sti ce zic eu ca normal ar fi ca ficare sa'si plateasca consumatia pa da ce palaria mea ii asta mananci ca sparta de 2 mil jumate tu sa platesti eu nu manac nimic nu platesc nimic Pai mie daca una care as vrea sa ies cu ea in oras indiferent de comportament fire frumusete fizic/morala i'as zice in fata: Esti o nesimtita! Go tu hell! Asta devine ca in povestea aia kir ianulea (sau ceva de genu) Doamne unde c**** lu bunicu gasesc si eu o fata edukta frumusick destepta devreme acasa toate cele dar... in Romania asta n'ai cu cine ma n'ai cu cine! o fi romancele frumoase dar... sa fim seriosi Multan ca ai citit! te salut paaa :*

| just_3712 a răspuns:

Mie una mi se pare normal ca atunci cand iesiti fiecare sa-si plateasca consumatia, ca o data vrei sa ii faci tu cinste e altceva dar sa iti ceara de la inceput, asa e nesimtita, si asta inseamna ca e cu tine doar ca sa ii faci cadouri si *** din asteawinking