| Alex a întrebat:

In cartile de maniere, cine plateste in relatie de cuplu? Eu cred ca barbatul nu trebuie sa faca cinste de fiecare data. O fata mi-a zis ca scrie intr-o carte de maniere ca barbatii sa faca cinste de fiecare data indiferent de situatie si asa sunt reguli de politete. Ea mi-a zis ca fata plateste in cele mai negre situatii. Principiul ei e ca fata si baiatul platesc ce a consumat fiecare (a plati nemteste) pana se cunoaste si daca devin iubiti, baiatul trebuie sa faca cinste de fiecare data. Ea mi-a zis ca nu suntem in Germania ca sa platim ca nemtii si suntem in Romania, si barbatul trebuie sa inteleaga unele etice. Ce vrea sa zica prin unele etice? Mi-a zis ca nicio femeia nu va accepta aceasta conditie de a plati ea si a zis ca daca nu barbatul cinste de fiecare data, el este zgarcit. Am vorbit cu parintii mei si prietenii mei cei mai buni si mi-au zis ca n-are dreptate aceasta fata. Ei au zis ca nu scrie in cartile de maniere ca barbatul trebuie sa faca cinste de fiecare data. Au zis ca e materialista si principiul nostru este ca baiatul sa faca cinste la primele intalniri si dupa aceea cine are bani pentru amandoi baiatul sau fata si unul dintre ei sa faca cinste. Dar nu-i rusine sa faca fata cinste la primele intalniri. In cartile de maniere, cine plateste in relatie de cuplu? Ce vrea sa zica prin unele etice? In mod normal si logic, cine plateste? Cine are dreptate? Ce parere aveti?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La inceputul relatiei, norma impune sa plateasca fiecare ce a consumat. Baiatul poate propune sa plateasca el si este politicos ca fata sa accepte, dar la urmatoarea intalnire, daca el nu propune din nou, nu e de la sine inteles ca plateste el.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ce pot sa-ti zic e ca tine de educatia primita acasa, de la parinti.De exemplu, actualul meu iubit a fost invatat sa plateasca el mereu, ca e BARBAT! Daca incerc sa platesc eu se supara rau si cu greu ii schimb orgoliul ranit! Desigur, ca imi platesc si singura si mai fac eu cinste, dar de cele mai multe ori el vrea sa plateasca si stiind ce bot pune, cedezstraight face. Ma rog, adevarul e ca el este foarte bine crescut si generos din fire.happy Nu ma refer strict la bani!

Asa ca, pe final, iti zic ca depinde cum ai fost crescut, de cati bani dispui, ce fel de persoana esti tu, etc!

Nu putem generaliza!

| Zenithf a răspuns:

Hei, depinde de situatie. Normal este sa plateasca amandoi, dar daca, de exemplu, tu mergi frecvent la ea acasa si ea te serveste tot timpul cu ceva, atunci i-o intorci platind tu toata consumatia de la restaurant, discoteca s. a. Si in cazul in care sunteti fiecare cu buzunarul lui, este bine sa o surprinzi cateodata, si sa achiti tu toata consumatia. Trebuie sa fi si un fin observator, sa stii cum merg lucrurile, si sa-i faci o surpriza din asta atunci cand ii prinde mai bine. Deci, nu te uita dupa carti de maniere, dar fi atent si gandeste-te din ambele perspective, cand, ce, cum, de ce, s. a. m. d. Stii vorba "viata bate filmul"? In cazul tau "viata bate cartile de bune maniere".

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Prea complicata logica ta.Realitatea nu se ia mereu dupa cartii de bune maniere.In realitate intr-un cuplu nou format barbatul plateste, e un gest ce il face care oarecum intra in jocul de cucerire a doamnei.Asta se intampla in general.Sunt si cazuri particulare in care nu e asa.Cu timpul cei 2 se cunosc si vad daca sunt compatibili.In mod normal cand vad ca sunt compatibili si formeaza un cuplu, chestia cu, cine plateste ar trebui sa dispara din mintea lor.Nu neaparat ca avem banii la comun vorba aia ci sinceritatea ar trebui sa isi faca loc in locul gesturilor mecanice.Adica mergem, iesim undeva? Bun. Avem bani? Da mergem, nu, nu mergem. A se retine "avem". Deci ce spune prietena, amica ta e o poveste. Ia intreab-o ea isi traieste viata din ce citeste in carti? Nu cred.Totul vine de la sine in momentul in care intr-o relatie se lasa gesturile mecanice si povestile la o parte si cei doi sunt sinceri si cel mai important naturali.Bafta!

| Duhovnicul a răspuns:

Cum? A spus asta o femeie? Parca toate isi dau aere de independente ce nu vor sub nicio forma sa fie "cumparate" de catre un barbat.
Intru totul de acord cu @Lextim, imi plac fetele care gandesc ca ea, nu unele ce inteleg egalitatea intre sexe prin aceste obieciuri ce apartin unor vremuri de mult apuse asa ca nu mai trai in trecut. Unele dintre ele inteleg aceasta egalitate doar prin drepeturi si privilegii, dar obligatii si responsabilitati zilch.

| Alex explică:

@anonim: Daca fata face invitatie, trebuie sa faca cinste baiatul, nu-i asa? Daca baiatul n-are bani pentru iesire in oras si fata vrea sa mearga in oras, ce fac ei in situatia asta? Ei stau acasa, nu-i asa? Daca fata are o situatie materiala mai buna decat a baiatului si baiatul sta prost cu banii, tot baiatul trebuie sa faca cinste de fiecare data, nu-i asa? Te rog sa-mi raspunzi aceste intrebari. Ce raspuns de imaturitate ai dat! Dar celelate fetele de ce nu gandesc ca si tine? Ca nu vor sa fie intretinute si vor sa fie indepedente. Bravo lor! De ce au raspuns utilizatorii TPU diferit de raspunsul tau? Sunt mii de carti de maniere care au proprii reguli si unele reguli sunt diferite. S-au schimbat vremurile! Demult de tot era ca baiatul sa trebuia sa faca cinste de fiecare data. Stii in ce an suntem? Suntem in 2010 si fetele vor sa fie egale cu barbatii in drepturi si in obligati! Eu sunt de acord! Tu esti de acord?

| Alex explică:

@Alexa: Dar tu ai citit vreuna? Ma indoiesc! Am fost multe intalniri in care fetele au facut cinste. Ele au zis ca daca barbatul face cinste de fiecare data, se simta foarte prost. Ce zici de situatia asta? Am citit intr-o carte de maniere ca o doamna adevarata plateste, dar in alte carti scrie ca nu plateste femeia. Raspunde la niste intrebari:
Daca fata invita pe baiat, baiatul face cinste?
Daca fata are situatie materiala mai buna decat el si baiatul sta prost cu banii o perioada foarte lunga, ce face fata? Nu invita-l si se autoinvita la baiat acasa? Fata are bani de iesit si baiatul n-are bani de iesit, nu invita-l si stau acasa sa vizioneze un film, dupa traditie si dupa tine.
In mod normal si logic, fetele fac cinste. Aceste fete au bunului simt, au capul pe umeri si inteleg situatia materiala a baiatului. Ele mai sunt educate, de treaba si sunt adevarate doamne. Fetele care nu accepta sa plateasca se cupleaza cu baietii mai bogati decat ea sau care are acelasi situatia materiala ca ea. De ce nu se cupleaza cu baietii mai saraci decat ea? Conform traditie, femeia sta la cratita, adica e casnica si n-are viata sociala proprie. Asa vrei? Lasand cartile de maniere si luand dupa tine ce crezi? Iti traiesti viata din ce citesti tu in carti?

| Alex explică:

@Alexa: Iti recomand sa citesti: "Ghidul manierelor moderne" scrisa de Thomas Blaikie, "Codul bunelor maniere" scrisa de Nadine de Rothschild, "Ghidul bunelor maniere" scrisa Sylvie Anne-Chatelet; "Bunele maniere" scrisa de Asfa-Wossen Asserate; "Codul manierelor elegante" scrisa de Armes Nicolae; "Bunelor maniere in Europa" scrisa de Grazia Valci; "Ghidul manierelor elegante pentru secolul al XXI-lea" de Ciuche Liliana si multe carti. Dar ai auzit de aceste carti? Nu cred. Eu sunt de acord sa deschid portiera si sa o ajut sa aseze la masa. Nu stii istoria? Daca vrei asa:
- Atunci esti de acord ca barbatul ia toate hotariile si femeia nu ia si tace?
- O femeia trebuie sa stea acasa ca sa aiba grija copii si nu are cariera. O viata sociala nu inseamna numai prietenii de familie, ci oamenii care cunosti singura si nu cu ajutorul barbatului. Esti de acord?
- O femeie nu trebuie sa se duca la vot. Esti de acord?
- O femeie trebuie sa stea la "cratita". Esti de acord?
- O femeie trebuie sa fie virgina pana la casatorie. Esti de acord?
- O femeie nu trebuie sa foloseasca metode de contraceptie. Esti de acord?
- O femeie nu trebuie sa iasa din cuvantului barbatului. Esti de acord?
- O femeie trebuie sa scoala mai devreme decat el si se culca mai tarziu decat el. Esti de acord?
-Ierarhia, in familia tradtionala, supune femeia barbatului sau, care are pozitia de cap al gospodariei. Femeia isi respecta barbatul, adresandu-i-se adesea cu "dumneata". La masa, femeia are obligatia de al servi fara sa se aseze la masa cu acesta ci ramanand sa manance dupa aceea. Cu exceptia celor cateva zile de lauzie care urmeaza unei nasteri, nevasta se afla intr-o activitate continua. Ea serveste la masa pe toata lumea si ramane in picioare in timp ce ceilalti mananca sau se odihnesc. Esti de acord?
- O femeie nu trebuie sa fie in armata, domeniul auto etc, adica lumea barbatilor. Esti de acord?
- O femeie nu trebuie sa fie de acord cu avortul.Esti de acord?
Dar ce zici de orgoliul feminin. Aceste sunt atributiile unei femei si asa cere traditia. Aceasta carte zisa de tine e luata dupa traditie. Hai sa luam dupa traditie, nu-i asa? Lasand deoparte cartile de maniere, dupa ce iei? Dupa reguli vechi sau dupa reguli noi? Am citit multe carti la viata mea. Am observat ca la restaurant sunt reguli diferite. Cum ar fi: barbatul trebuie sa dea comanda la chelner si femeia evita sa discuta cu chelnerul. Mai exista si alta varianta: in cazul in care chelnerul nu preia comanda pe rand, doamnele trebuie sa comande primele.
Uite link-uri:
http://www.calificativ.ro/Politetea_in_restaurant-a10140.html
http://www.calificativ.ro/Banii_la_intalnire-a8135.html

| Alex explică:

@Alexa: N-ai dreptate! Fiecare cu parere lui. Nu toti gandim la fel. O adevarata doamna plateste si ea. Gandeste si tu la situatia financiara a baiatului!
In mod normal si logic:
- Daca baiatul o invita pe fata, baiatul face cinste.
- Daca fata il invita pe baiatul, fata face cinste.
Fata are voie sa primeasca, dar baiatul nu are voie? Nu-l vrei sa faci pe fericit iubitul tau facand cinste cand este intr-o perioada neagra, lunga si nu are bani si tu ai bani? Dupa tine, stati acasa. Baiatul nu e om? Baiatul n-are sentimemnte? El n-are trairi?
Uite situatia dupa ideile tale: Daca fata invita pe baiat in oras sa manance ei ceva si fata are bani pentru amandoi. In acelasi timp, baiatul n-are bani pentru amandoi si conform etichetei, baiatul plateste masa. In concluzie, baiatul moare de foame.
Daca baiatul este indragostit de o fata si el n-are bani, si o cheme la o plimbare in parc. A chema in parc nu inseamna sa te duci o terasa sau la ceva, inseamna sa faci miscare si sa stea pe o banca. Dupa tine, aceasta fata gandeste ca face cinste baiatul si si dupa ce vede ca nu face, ii da papucii lui. In cuplu sunt 2, nu 1. Si trebuie sa se ajute reciproc.

| lextim a răspuns:

E nebuna. scapa de ealaughing eu ca fata m-as simti penibil ca sa plateasca iubitul meu. nici macar la prima intalnire. auzi acolo ''nu suntem in germania'', ce daca esti in Romania inseamna ca nu poti sa te comporti altfel? la naiba cu cartea ei de maniere nu suntem in 1800 unde femeia ii o intretinuta, suntem independente. spune-i sa scape de mentalitatea asta de comunista!

| cary29 a răspuns:

Deci eu incepand de la prima intalnire merg pe ideea ca fiecare sa isi plateasca consumatia.Nu is de acord ca baiatul sa plateasca tot mai ales la inceput, pe parcurs facem cu randul fiecare cum are bani.Eu de exemplu lucrez si ma consider o persoana independenta, doresc sa fiu considerata egala si de aceea refuz de la inceput mentalitatea asta cum ca tot baiatul sa faca cinste.Nu imi place sa fiu considerata materialista, mai ales ca nu is si doresc sa fiu tratata la egal.Si nu is de acord cu ce a spus fata, desigur ca e materialista si profitoare pe deasupra, dar acum fiecare cu felul ei de a gandi...

| silver1864 a răspuns:

Fetelor spuneti-mi cum sa va gasesc, din ce oras sunteti? big grin, mie pina acum nu mia refuzat nici-o fata cind am propus eu sa achit totulwinking

| crystal123 a răspuns:

Baiatul plateste... mai ales la prima intalnire. daca baiatul nu plateste imi lasa impresia ca nu e interesat de mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare corect să îşi plătească fiecare consumaţia. Dacă uneori vrea unul din ei să facă cinste, asta e altceva.
Nici în cărţile de bune maniere nu scrie că băiatul trebuie să plătească de fiecare dată... happy Este un gest cavaleresc, dar ca fată e stânjenitor să te aştepţi la asta mereu.
Şi încă ceva; dacă băiatul plăteşte, cel mai probabil e din banii părinţilor/din alocaţia de student, el neavând salariu. Aşa că, fiind egali din acest punct de vedere, fiind amândoi întreţinuţi practic, ar fi ceva de bun-simţ ca fiecare să plătească pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"In cartile de maniere, cine plateste in relatie de cuplu?"

Nu crezi ca ar trebui sa descoperi singur ce scrie in cartile de bune maniere? Nu, ca lenea e cucoana mare, iar cartile provoaca alergie!
Totusi, iti raspund ca sunt binedispuza azitongue. Comform etichetei, un barbat trebuie sa plateasca si consumatia partenere! Insa, in zilele noastre (cand adevaratii domni sunt pe cale de disparitie), partenerii pot plati consumatia pe jumatate. In niciun caz nu te astepta ca iubita sa-ti platesca sucul! Gandeste-te cum ar fi sa vina chelnerul cu nota de plata, iar prietena ta sa-si scoata tacticoasa portofelul si sa dea banii, impreuna cu bacsisul, in timp ce tu, ca o domnisoara, "priveai in zare cum pe mari/ rasare si straluce." laughing Umilitor pentru un barbat adevarat. Si, pana la urma, daca iti inviti iubita in oras, se presupune ca ai si bani sa platesti eventualele cheltuieli! Ca doar nu o suni si ii zici: "Draga mea, vrei sa ne vedem? Sa-ti iei bani la tine, ca poate mergem la o cafea, iar mie imi flutura vantul prin buzunare!"
Cu aceastam intrebare nu ai dat dovada decat de imaturitate... un barbat cu capul pe umeri ar stii instinctual raspunsul la intrebarea ta. Si ma indoiesc ca vei gasi o fata care sa accepte sa-ti plateasca tie consumatia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alex: Mii de carti de maniere? Ai citit vreuna? Ma indoiesc! Pune frumusel mana pe o carte si mai discutam apoi. Pana la urma, asta ai intrebat, ce scrie in cartile de bune maniere. Ti-am explicat printr-un raspuns anonim, ca atunci nu aveam cont. Pot plati amandoi in vremurile noastre, dar un domn adevarat nu accepta ca partenera sa plateasca nimic! Pana la urma, bunul simt ramane acelasi, si la 1800, si in 2010!
Si daca nu ai bani sa iesi in oras, nu iesi si gata, indiferent daca ai prietena sau nu! Mai bine o inviti la tine sa vedeti un film, decat sa iesi cu ea si sa-ti plateasca ea sucul. Ok, ea e datoare sa iti propuna sa platiti amandoi, dar un domn adevarat refuza categoric! Spune sincer, la cate intalniri ai fost la care fata "ti-a facut cinste"?
Acum, sa revin la ce ma doare pe mine cel mai tare. Cel mai bine a-i face sa te duci la biblioteca si sa imprumuti o carte de bune maniere (daca nu vrei sa o cumperi). Citeste, informeaza-te si abia apoi poti sa-ti faci o parerewinking! Si, apropo, ai sa vezi ca lectura nu omoare pe nimeni!straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Alex: Crede-ma, nu vrei sa facem schimb de liste cu ce am citit amandoi pana acum, incluzand carti de bune maniere! Iti vorbesc in cunostiinta de cauza, altfel nu m-as obosii sa ma contrazic cu tine!
Ti-a platit vreo fata consumatia? Si spune sincer, cum te-ai simtit? Minunat, nu? Ai simtit cum orgoliul tau de mascul feroce creste? Maine - poimaine o sa te astepti ca prietena ta sa-ti deschida portiera la masina si sa-ti traga scaunul cand te asezi la masa? Unde e orgoliul tau? L-ai uitat acasa langa batistuta cea roz?
Crezi ca o femeie care asteapta sa i se plateasca nota e interesata?laughing))) Doar se asteapta ca cel cu care a iesit sa fie un domn! (da, "domn", specia aceea pe cale de disparitie).
Daca o femeie invita un barbat la o masa de afaceri, atunci, da, ea plateste. In rest, nu!
Si cum bunul-simt nu e necesar doar baietilor, ci si fetelor, o "doamna" (si nu ma refer la starea civila) nu isi va invita partenerul in oras daca stie ca momentan acesta nu dispune de lichiditati. Pana la urma, o relatie nu se construieste numai prin iesiri la suc, cafea, masa etc. E atat de important ca cei doi sa iasa zilnic? Tu ti-ai cladit o relatie prin iesiri la cafenea? Daca ea vrea neaparat sa iasa, poate sa iasa si cu o prietena!
Imagineaza-ti o situatie: Un baiat nu isi permite sa iasa, si nici nu are prietena. Ce se intampla? Logic, nu iese! Atunci de ce unul care are aceeasi situatie materiala, dar are prietena, sa iasa? Ca sa plateasca ea? Nu ai bani, nu iesi! Cu sau fara prietena!
Si o femeie care accepta sa i se platesca nota, nu inseamna ca nu are viata socialalaughing) Crede-ma, nu am iesit niciodata cu un baiat fara ca el sa plateasca si nu ma plang deloc de viata mea socialalaughing Ba dimpotriva! Nu o sa stau niciodata la cratita, invat pe rupte pentru o cariera!
Dar tu, probabil, mai ai de crescut. Esti in acea perioada in care te bati cu pumnii in piept si iei foc daca esti contrazis! As vrea sa stiu daca vei avea aceleasi pareri la 25-30 de ani.
Si inca ceva, te-as ruga sa citesti intrebarea pe care ai pus-o. Hai ca iti dau eu fragmentul mai important: " In cartile de maniere, cine plateste in relatie de cuplu? Ce vrea sa zica prin unele etice? In mod normal si logic, cine plateste? Cine are dreptate? Ce parere aveti?"
Am citit carti de BUNE maniere (uite, iti recomand "Codul bunelor maniere astazi" de Aurelia Marinescu) si ti-am zis cine trebuie sa plateasca, tinand cont de ceea ce scrie acolo!
Apoi, ti-am spus parerea mea. Pana la urma, vroiai sa ne aflii parerea sau sa fii aprobat? Se pare ca a doua varianta e cea corecta! Si n-am de gand sa te aprob doar pentru fundita! Asta mi se pare umilitor, nu sa-mi plateasca un baiat consumatia!

Bye (si poate faci rost de cartea aceea, ti-am zis, o gasesti si la biblioteca - e mult mai permisiva decat altele si totusi si acolo scrie ca un domn adevarat plateste totul; chiar as vrea sa-mi spui ce carte ai citit tu in care scrie altceva)
P. S. : Din moment ce ne-ai intrebat ce scrie in cartile de bune maniere, inseamna ca nu ai citit niciuna, nu? Atunci de ce spui: "Am citit intr-o carte de maniere ca o doamna adevarata plateste, dar in alte carti scrie ca nu plateste femeia."? Mi se pare mie sau te contrazici?laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Alex: Si ce legatura au toate intrebarile tale cu ceea ce se discuta aici? Scrie in cartile de bune maniere ceva despre avort?
Apropo, ai dat un search pe Google pentru a gasi titlurile acelea? Ca parca nu citisei nicio carte de genul asta, din moment ce ne-ai intrebat pe noi!
Apropo, arunca o privire aici:
http://relatii.ele.ro/Celibatari/Reguli-la-prima-intalnire_--a10064.html
Si, din moment ce ai cerut pareri, nu trebuie sa iei foc daca sunt diferite de ale tale! E unul dintre lucrurile care caracterizeaza un "domn".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Alex: Din moment ce ei doi sunt impreuna, se presupune ca stiu unul de situatia financiara a altuia. De ce fata sa invite baiatul, cand stie ca nu are bani sa plateasca? Doar pentru a-l umili? Din oricare perspectiva ai privi (si a fetei, si a baiatului), situatia e extrem de jenanta!
Si daca el o invita pe ea la o plimbare in parc, asta vor si face, vor merge in parc. Pentru ca o invita in parc, nu intr-un local, asa ca ea nu are de ce sa se supere ca el nu cumpara nimic. Pentru ca inainte sa iasa au vorbit sa se plimbe, nu sa bea ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Alex: Din moment ce ei doi sunt impreuna, se presupune ca stiu unul de situatia financiara a altuia. De ce fata sa invite baiatul, cand stie ca nu are bani sa plateasca? Doar pentru a-l umili? Din oricare perspectiva ai privi (si a fetei, si a baiatului), situatia e extrem de jenanta!
Si daca el o invita pe ea la o plimbare in parc, asta vor si face, vor merge in parc. Pentru ca o invita in parc, nu intr-un local, asa ca ea nu are de ce sa se supere ca el nu cumpara nimic. Pentru ca inainte sa iasa au vorbit sa se plimbe, nu sa bea ceva!