| arys26 a întrebat:

Salut! Eu și iubitul meu suntem tineri și încă nu dorim copii. Stam mereu neliniștiți și ne-am gândit la o vasectomie. Noi ne-am tot interesat online dar nu înțelegem 100% dacă aceasta este reversibilă (pentru ca la un moment dat vrem sa devenim părinți). Ne poate ajuta cineva cu dilema aceasta? Mulțumesc!
Dau funda! ????????❤️

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vasectomia este reversibila!
Chirurgia a avansat si acum noile metode de interventie chirurgicala sunt mult mai performante si evident mai precise, procedura putand fii reversata peste ani, daca doriti copilasi.

| Violleta2022 a răspuns:

Toate website-urile medicale spun acelasi lucru: ca vasectomia este o procedura simpla si complet reversibila.

https://www.sanador.ro/vasectomie

| Emilian65 a răspuns:

Vasectomia nu este ceva reversibil. Odată făcută aceasta vasectomie, nu mai poți avea copii. Deci dacă vreți copii, faceți vreo 2-3 copii și apoi faceți și vasectomia de care vorbiti.

| Floridori a răspuns:

In general, o vasectomie se face ca metoda de contraceptie permanenta.
Poate fi reversibila, dar interventia nu garanteaza succesul 100% si in plus, costa destul de mult, deci nu stiu daca merita riscul.

Exista atatea metode de contraceptie sigure si neinvazive sau minim invazive. Poate ar fi bine sa discutati cu medicul daca nu stiti ce este potrivit pentru voi.

| Eireann a răspuns:

De obicei nu faci o vasectomie ca o metoda de contraceptie pe termen lung, ci ca o metoda permanenta. Nu este 100% reversibila, cum nici o procedura medicala nu este 100% sigura - exita un risc de infertilitate. De obicei se congeleaza sperma inaintea procedurii pentru cazul in care cuplul isi doreste totusi un copil. Mai bine mergeti sa discutati cu un medic despre metode contraceptive, sigur exists o varianta mai buna.

| Bun123 a răspuns (pentru Eireann):

În primul rand sperma nu se poate congela sau refrigera

| Eireann a răspuns (pentru Bun123):

"Sperm freezing has been done successfully since 1953. It’s-a highly effective process for people looking to preserve their fertility."
Congelarea spermei sau crioconservarea tehnică a spermei este procesul de colectare și congelare a spermei în azot lichid pentru o utilizare ulterioară. Spermatozoizii rămân conservați în azot lichid timp de decenii, menținându-și integritatea.