| Dimi457 a întrebat:

Buna ziua,
Provin dintr-o familie dezorganizata, am 24 de ani si as vrea sa nu fac copii nici accidental.
Este o idee sa-mi fac vasectomie? Este reversibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vasectomia este o preocedura foarte des intalnita, complet reversibila si extrem de practicata in occident, pentru barbatii care nu-si doresc copii momentan.

Nu vorbim aici de castrarea chirurgicala, ca aceea este mutilarea organelor sexuale si lasa barbatul nu doar steril ci impotent pe viata.

Aici vorbim de VASECTOMIE crae este o procedura fara risc, total reversibila, care-i da sansa barbatului sa se bucure de sex cat de mult doreste fara sa aiba mostenitori (copilasi).
Daca este ani se razgandeste si doresti copii, se face aceeai procedura, in revers.

| Dimi457 explică (pentru Violleta2022):

Cineva in primul post spune ca-i ireversibila... Acum aflu ca-i reversibila.
Cred ca ma castrez chirurgical si scap de toate. Nu mai alerg dupa femei si nici nu fac copii ca nu voi avea cu ce.
E posibil sa ma ingeras dupa operatie? De asta chiar imi e frica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dimi457):

Avem un prieten de familie care a divortat acum vreo 10 ani si avea deja doi copii cu prima sotie, dar nu a vrut sa se casatoreasca si nici sa faca alti copii, asa ca a ales de buna voie si fara nici un risc, sa faca vasectomie.
El este cel care ne-a confirmat ca se poate reversa cand vrea, fiindca nu exista risc sau imposibilitatea reversarii procedurii, fiindca medicina a evoluat enorm, chiar si in ultimii 5 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai auzit de marile universitati americane care au si clinici de cercetare medicala... uite ce spun ei, ca-i 90-95% REVERSIBILA!

"How effective is a vasectomy reversal?
The effectiveness of a vasectomy reversal is up to 90-95 percent."

tot articolul este aici:
https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/v/vasectomy-reversal.html

Iar aici un articol de pe siteul Guvernului Australian de Sanatate:
https://www.healthdirect.gov.au/surgery/reversing-a-vasectomy

PS Imi cer scuze ca nu am intrebat daca stii engleza, dar cred ca poti sa copy si sa pui textul in "google translate" ca sa-l citesti.
Eu sunt cetatean australian, vorbind fluent engleza si de obicei caut studii medicale americane sau australiene, care sunt mai avansate decat ale romanilor.

| Dimi457 explică (pentru dullcat):

Initial voiam sa-mi indepartez testicolele chirurgical dar am gasit calea asta astfel incat sa pot face dragoste.

| dullcat a răspuns (pentru Dimi457):

Mna, tu stii cel mai bine ce preferi.Informeaza-te temeinic inainte de a decide.

| Yuoia a răspuns:

Daca nu vrei sa faci copii nici accidental, de ce intrebi daca vasectomia e reversibila?

| Dimi457 explică (pentru Yuoia):

Ma informam.

| Dimi457 explică:

Credeti ca Dl DR. VALENTIN VOINESCU
MEDIC PRIMAR UROLOGIE - Doctor în științe medicale de la Royal Hospital este potrivit sa ma rezolve?
https://www.royalhospital.ro/medici/dr-valentin-voinescu/
Il cunoaste cineva? Cum ajung la acel spital?