| YaonJinji a întrebat:

Salut.
Fetele când se dezvirginează le curge întotdeauna sânge?
Adică eu nu am mai făcut sex cu o virgina și nu prea am experiența cu acestea.
Și cam câți cm trebuie sa între penisul pana i se rupe himenul?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul este o pielita subtire situata la nivelul vulvei, adica in exteriorul canalului vaginului, fiind de fapt un fel de ''capac'' sau o ''cortina'' care acopera intrarea in ''tunelul'' care este de fapt vaginul.
Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale. Dar si ca urmare a faptului ca himenul are o constitutie rigida ori elastica. Daca este elastica, atunci perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru ca fata sa nu fie acuzata ca nu este virgina daca nu sangereaza, ar fi indicat ca toata lumea sa citeasca cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema :
,, Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale,
-- doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
-- La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de circa 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte.
Ar fi indicat ca mai intai fiecare persoana sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate in legatura cu aceste proces de : sangerare, deflorare si dezvirginare. Multa sanatate!
Acceseaza si citeste mai multe informatii concrete din articolul : http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. sangerarea este minora si se produce in urma deflorari, daca barbatul are un penis gros sau foarte gros
2. penisul trebuie sa fie gros, necontand lungime alui, pentru ruperea himenului.
Un penis lung si subtire este inutil, pentru ca nu atinge peretii vaginali, nu produce placere si nici nu poate rupe himenul, in ultima instanta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1himenul nu se rupe, daca ar trebui sa se rupa arunci ar fi acoperit complet, acolo, si nu ar putea sa curga sangele in timpul menstruatiei
2. Sexul cu o virgina e mai difarita deoarece, la nastere si pana in momentul in care o fata face sex sau isi atinge vaginul, acesta are 6-7 cm diametru, incat s aincapa o tigara.
3. Dezvirginarea e momentul in care himenul, intr-un fel se delateaza iar atunci cura sange.
4.nu pot sa iti spun cat trebuie sa intrii in ea dar o sa vezi cand va fi momentul.in scimb poti sa cauti imagini sau sa cauti direct pe google cat ar trebui.
Sper ca am ajutat cu cv