| anonimmm3002 a întrebat:

Ieri am facut sex cu prietena mea, am avut grija sa ne protejam dar am avut ghinionul sa se rupa prezervativul, nu mi-am dat drumul in ea, dar nu stiam sigur daca a ajuns sperma la vaginul ei, asa ca am fugit si am luat o pastila de a 2-a zi, tin sa mentionez ca este in perioada fertila.
In caz ca a atins, poate ramane insarcinata?
Astept raspuns.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea pastile contraceptive in primele 24 de ore dupa "accident" asigura o eficienta de peste 85-95%, in consecinta formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA. Ca toate medicamentele, pastila Escapelle sau Postinor2 poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Cele care apar cel mai frecvent (la mai mult de o persoana din zece) sunt greata, unele sangerari neregulate pana la urmatoarea menstruatie, durerile de burta, oboseala si durerile de cap. De asemenea de obicei dupa 5-7 zile poate sa apara o sangerare slaba cantitativ care se poate manifesta 2-3 zile fiind o reactie adversa a organismului la actiunea pastilelor, deci NU reprezinta menstruatia. In mod normal daca nu vor apare dereglari hormonale mai intense, menstruatia se va produce doar peste minim 2 saptamani, posibil cu o anumita intarziere. Multa sanatate.

| anonimmm3002 explică (pentru corbulalbrosu):

A mai luat o pastila acum o luna, tot asa i s-a parut ca a fost ceva dar pana la urma am depistat ca era ceva normal, noi fiind la inceput nu stiam ce e, intrebarea este, isi va face efectul pastila pe care a luat-o ieri? din moment ce a mai luat una luna trecuta?

| anonimmm3002 explică (pentru corbulalbrosu):

Acum o luna tot asa a aparut un lichid in timp ce eram in fapt, un fel de spuma de fapt si dupa cateva zile ne-am lamurit ca nu era nimic (noi fiind la inceput) dar a luat si atunci o pastila, deja sunt doua, intrebarea este, isi va face efectul cea de a doua daca a trecut o luna de la prima? stiu ca sunt puternice si se ia 2-3 pe an, dar na...

| Nitunitu a răspuns (pentru anonimmm3002):

Hei! Gata cu pilulele astea. Sa treacă si ea pe anticonceptionale si pana isi fac acelea efectul folositi si voi prezervativ. Nu ii mai da atâtea pilule de a doua zi ca poate sa rămână infertila si adio copii mai tarziu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonimmm3002):

Conform parerii majoritatii medicilor ginecologi si nu a tuturor ageamiilor care isi dau cu parerea, chiar si intro intreaga viata 2 pastile sunt considerate ca fiind MULTE fiind foarte daunatoare organismului femeii putand cauza dereglari hormonale ireversibile, uneori acestea putand provoca chiar sterilitate. Pastila isi va face efectul, dar pretul poate fi mult prea "scump" mai ales daca nu va veti proteja FOARTE BINE pe viitor. Modul in care ati procedat se poate exprima printrun singur cuvant si anume, crasa IRESPONSABILITATE.

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila, cu siguranta a ramas grvida.

| Nitunitu a răspuns:

Daca a luat pilula de a doua zi nu mai are nimic. Be careul next time

| Maios a răspuns:

In caz ca ai atins-o va ramane mai ales ca era si in perioada fertila, dar daca nu te-ai scapat in ea e bine. Timpul va decide.

De azi inainte poti sa faci sex si neprotejat cu conditia sa fie in afara perioadei de fertilizare si sa fii atent sa nu te scapi in ea!