| XLEMON123 a întrebat:

Salut TPU.
Acum cateva luni am dezvirginat-o pe prietena mea avand 17 ani...ideea e ca mereu a fost protejat iar primele luni nu i-a intarziat deloc..acum 3 saptamani am avut 2 contacte unul dupa altul cu prezervativ, iar dupa primul numar spalat bine zona inclusiv si degetele iar pus din nou prezervativ si trec la act..acum are 5-6 zile de cand ii intarzie menstruatia, luna trecuta i-a intarziat 2-3 zile menstruatia dar avea durerile premenstruale..acum ii intarzie de 5 zile si nu are nici o durere. Ofer funda, sunt super speriat..stiti de ce ii intarzie atat si cat e normal avand in vedere ca si lunile trecute i-au intarziat 2-3 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect poate fi unul singur si anume : ciclu menstrual NEREGULAT. In cazul unui astfel de ciclu menstrual, se poate intampla ca lungimea ca numar de zile a ciclului sa fie foarte apropiata cateva cicluri menstruale succesive, pentru ca pe urma alte cateva cicluri menstruale sa fie de lungimi foarte diferite. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu este posibil sa apara vreo sarcina. Intarzierea de care vorbesti are alte cauze. Sa consulte un medic, fie el si medic de familie.

| Sofer a răspuns:

Te speri aiurea. Dacă ai făcut cu prezervativ nu are cum sa se întâmple ceva și sa rămână gravida.

| XLEMON123 explică:

Am uitat sa specific ca prezervativele nu erau sparte iar nu mi-am dat drumul in ea, am verificat tot.

| Floridori a răspuns (pentru XLEMON123):

Exista situatii in care, din cauza unor schimbari in activitatea hormonala, ciclul menstrual regulat devine neregulat.
Pentru a afla daca asta este cazul ar trebui sa isi monitorizeze bine urmatoarele cicluri menstruale.
Insa, trebuie sa stii ca uneori, diferente de +/- 1, 2 sau chiar 3 zile sunt normale si ca o singura intarziere de pana la 10 zile la diferente mari de timp, nu reprezinta neaparat un motiv de ingrijorare.
Din moment ce actele sexuale au fost protejate, nu poate fi vorba de sarcina.