In aceasta privinta sunt prost si imi distrug viața. Eu de mult timp ma masturbam si inca fac asta. Am 12 ani si niciodata nu m-am ejaculat... Dacă continui o sa am probleme cand o sa fiu mare? Vreau să menționez inca odata ca m-am masturbat de foarte multe ori!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starea de IMPOTENTA reprezinta o afectiune patologica care este provocata/indusa de o anumita BOALA, astfel ca NU exista nicio legatura intre a practica masturbarea si ''boala'' numita impotenta.
Chiar si acum, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, subictele privind masturbarea in continuare sunt considerate ca fiind ceva tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii evita sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari dintre care unele sunt mai ciudate decat altele, legate de masturabare, cum ar fi :
--„Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
--„Are limita de varsta pana la care te poti masturbare?"
--''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
--''Daca mi-o frec zilnic imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa orbesc si sa nu mai cresc?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor rolling on the floor ). Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului dar si a mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu ai ce sa ejaculezi, ca esti inca foarte mic si nu s-a format sperma, aia parandu dupa varsta de 14 ani.
Incarca sa nu te mai masturbezi atat, ca poti strica cuculetul ala.
cauta joaca cu cartile, cu masinutele si lasa cucul in pace sa creasca si sa se dezvolte, ca devii obsedat sexual si nu este normal.

| mihai69 a răspuns:

Nu ești nici prost, nici nu îți distrugi nimic (decât dacă o să continui să gândești astfel).
Nu o să ai probleme, nici dacă o faci mai departe, nici dacă renunți (dar ce rost are?)

| Gofigi a răspuns:

Nu se întâmplă mă nimic

Apropo vreau sa stiu daca se poate sa raman impotent cand o sa fiu mare daca nu o sa mai fac asta pot scapa? In acest moment sunt foarte speriat...

Starea de IMPOTENTA reprezinta o afectiune patologica care este provocata/indusa de o anumita BOALA, astfel ca NU exista nicio legatura intre a practica masturbarea si ''boala'' numita impotenta.
Chiar si acum, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, subictele privind masturbarea in continuare sunt considerate ca fiind ceva tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii evita sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari dintre care unele sunt mai ciudate decat altele, legate de masturabare, cum ar fi :
--„Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
--„Are limita de varsta pana la care te poti masturbare?"
--''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
--''Daca mi-o frec zilnic imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa orbesc si sa nu mai cresc?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor rolling on the floor ). Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului dar si a mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!