| DenisBoss92 a întrebat:

Am inceput sa ma masturbez din clasa a 6 a si acum sunt in a 7 a... ma masturbam de 8 ori pe saptamana iar acum de 6 ori, dar azi cand m-am masturbat nu am ejaculat, inainte ejaculam si m-am speriat... nu voi mai ejacula niciodata sau aceasta a fost doar pentru o perioada scurta? Vreau sa ma las dar nu stiu cum, sa imi dati niste sfaturi si in aceasta privinta...va rog sa nu imi spuneti ca sunt prea mic, pentru ca stiu asta dar de atunci sunt dependent si nu ma pot lasa... Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| questsoul a răspuns:

Problema ta e ca o faci prea des, ia o pauza, evita materialele pentru adulti, extensia "parental control" pentru browserul web, in ritmul asta poti avea probleme. Efectele negative sunt: tremuratul mainilor, oboseala, deficitul de vitamine si minerale, distrugerea neuronilor.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ti-ai cam consumat combustibilul si pe viitor ai sa tragi ponoasele. Daca acest gand nu este suficient pentru a te opri acum, atunci inseamna ca nu esti constient de faptele tale si trebuie sa ajungi la un medic. Tu alegi ce doresti sa faci cu tineretea ta.

| Emilian65 a răspuns:

Denis, numarul de 6 masturbari pe saptamana este cam mare. Acest fenomen se numeste masturbare in exces. Pentru a te lasa de masturbare este bine sa-ti gasesti o prietena cu care sa ai o relatie frumoasa si stabila.Pe langa asta poti face un sport, sa nu te mai gandesti la tot felul de prostii care sa te excite, si sa nu mai vezi filme porno.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

De unde pana mea ai scos-o ca ar fi exces? Te-ai facut "inventator" medical (citeste: pseudolog medical)? Un numar de pagina la un tratat de psihiatrie in care scrie asa ceva poti sa dai sau e pur si simplu ce ti-a venit intr-o zi pe chelie?

| minrest a răspuns:

Nu mai consuma pornografie. Cand te surprinzi gandindu-te la sex, gandeste-te la altceva. DAR. Toata cultura asta a manelarilor, sau cocalari cum li se spune cultiva obiectificarea si degradarea femeilor, violenta sexuala asa ca devin mari consumatori de pornografie, in consecinta se masturbeaza la greu, iar in cele din urma ajung la ejaculare precoce si inpotenta. Asa ca, daca poti, schimba cultura.