| anonim_4396 a întrebat:

In momentul de fata sunt intr-o situatie destul de dificila cu prietena mea. Suntem amandoi proapat absolventi de master si am dori( cel putin eu ) sa ne facem o viata impreuna, dar dificultatiele sunt urmatoarele:
1. Locuim in orase diferite ( 60 km departare), suntem impreuna de doi ani de zile, un an ne-am vazut prin facerea navetei o data pe saptamana sau cand ne vedeam la master in timpul cursurilor, seminarii, etc.
2. La inceputul ralatiei timp de de un an, am lucuit in orasul ei( X ), deoarece acolo imi faceam masterul, si astfel ne vedeam destul de des, munceam si intre timp, totul era ok. Dar din cauza lipsei banilor am fost nevoit sa revin acasa la mine in orasul meu, iar daca as incerca sa lucrez in orasul X, nu mi-as putea permita sa locuiesc singur deoarece nu as fi angajat pe un salariu destul de mare care sa imi acopere toate cheltuielile
3. In momentul de fata ea si-a gasit un loc destul de bun, iar eu i-am propus sa ne cautam o garsionera si sa incercam sa locuim singuri sa putem sa strangem bani pentru casatorie, firesc ca intre timp sa am si eu servici, sa avem ambi venituri. Insa raspunsul ei a fost NU. Mi-a spus ca ea nu vrea inca sa ne mutam, fiind prea devreme ( suntem impreuna de 2 ani de zile, si de un an de zile vorbim de casatorie, de asemenea a vorbit si cu mama mea desprea asa ceva), ca ar fi mai indicat sa asteptam.
4. Ea este prost influentata de mama si sora ei, care in mintea lor considera ca pentru ea cel mai indicat ar fi sa raman acasa cu ele, iar cel cu care se marita sa vina acolo. Lucru pe care eu nu pot sa-l accept, deoarece statul la comun nu e indicat, o spun din proprie experienta, stiind ce certuri pot iesi si ce fel de probleme sunt.Nu-mi doresc decat sa ne facem o viata a noastra(are 24 de ani ca si mine de altfel).
Incep sa consider ca trage de timp si nu mai ma iubeste ca la inceput. Ca poate asteapta altceva si sta cu mine doar din frica de a nu fi singura. Sunt primul ei prieten, spunadu-mi ca eu sunt tot ce isi doreste. Ma simt epuizat prin insistarile mele care nu au nici un rezultat, decat acela de a o enerva. Ma simt incet incet ca un pres, deoarece ea stie ca nu o sa o las pentru ca o iubesc prea mult, desi ii spun intruna atunci cand ne certam ca o sa plec si nu vreau sa o mai vad vreodata, insa sunt doar vorbe spuse la nervi. Acum ca lucreaza 5 zile pe saptama si e acasa doar in weekend, poate oricand sa gaseasca pe altul la servici, ca dhe, cum e vorba aceea, ochii care nu se vad se uita. Eu ce sa mai cred! stau doar singur in casa gandindu-ma la un viitor incert! In timpul acestei relatii am incercat cum am puttut sa fie bine, dar se pare ca nu o multumesc si stau sa ma intreb de ce. Nu sunt urat, ba din contra arat foarte bine; nu sunt prost, am fost bugetar 5 ani la facultate si master; nu sunt sarac, dar nici bogat, iar cadourile pe care i le-am facut au fost in limiata bugetului (culmea pentru o fata a inteles asta); nu sunt delasator, imi doresc sa reusesc in viata prin forte proprii, insa in momente de cumpana ai nevoie de acea persoana langa tine sa te poata sustine si motiva. Eu in doresc o viata langa ea, dar se pare ca ea tot o amana, lucur care ma pune pe ganduri. Astept niste opinii si sfaturi utile. Va multumesc pentru citit, desi a fost cam lung!

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Of,of!
Ma ''pun in pielea ta'' si-mi dau seama cum te simti. Groaznic!
O sa ajungi la capatul rabdarilor!
Ti-am spus,n-o mai presa cu mutatul impreuna, incearca sa fi mai rezervat, si indeparteaza-te de ea!
E confuza, nu stie ce vrea. Ba crede ca te vrea, ba crede ca nu... Cand ti-a spus ca raspunsul ei ar fi ''nu'', trebuie sa o intrebi de ce.
Acum eu zic s-o intrebi clar si raspicat ce isi doreste pana la urma!

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vezi de serviciu mai intai, cauta pana pici de oboseala, apoi daca lucri, lucra la fel. Cand nu vei avea atata timp sa te gandesti la ea, sa o cauti, va simti ea ca o loveste dorul de tine, sau poate ca nu.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Eh,ai prea mult timp liber si te gandesti la prostioare!
Poate inca nu se simte pregatita sa locuieasca cu tine, si poate ca in sufletul ei isi doreste.doar ca e influentata de parinti.
Discuta serios cu ea!
Intreab-o ce are de gand cu tine,cu relatia voastra,de ce mai vorbiti despre casatorie daca tot nu isi doreste sa va mutati impreuna.
Doar de la ea poti afla adevarul,roag-o sa fie sincera,si fi atent la ochi si gesturi. De multe ori,ele ne dau de gol.
Acum lucreaza,nu mai are atat de mult timp pentru tine. Trebuie sa intelegi!
Incearca timp de o saptamana sa nu o mai cauti,ca sa vezi ce face,daca te cauta,sau te lasa balta.
Daca te iubeste nu te va lasa pentru altul. Si de acum incolo cand vorbiti,nu-i mai spune de viitor,sa va mutai impreuna.
N-o mai presa.
E clar ca nu vrea,iar in ritmul asta o s-o indepartezi.
In schimb ii poti spune ca in ritmul asta,nu stii cat va mai putea dura relatia voastra,ca tu ai nevoie de ea,langa tine,c-o iubesti,si nu e nimic care mai tarziu sa te faca s-o lasi.
Acum, ambitioneaza-te si las-o pe ea sa te caute, sa-ti simta lipsa.
O sa-si puna ordine in ganduri, si-si va da seama ca fara tine e greu.
Nu fi suparat!
Te pup!
Te astept pe privat, daca consideri ca te mai pot ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru NoSmile):

Am vb cu ea, nu vrea sub nici o forma sa stam amandoi. doar cu conditia sa fim casatoriti,, cica,,! iar candva mai de demult am facut o gluma ca si cand as cere o de nevasta, dar reactia ei m-a surprins si dezamagit intr-un fel! mi-a spus,, ca daca ai de gand sa ma ceri in casatorie, raspunsul meu este NU,, nu stiu ce sa mai cred....ma tot amana ca sa ce? ba vrea sa stam amandoi, dar nu poate, ba vrea sa ne casatorim, dar nu vrea... ce sa mai cred?

| NoSmile a răspuns (pentru anonim_4396):

Of,of!
Ma ''pun in pielea ta'' si-mi dau seama cum te simti. Groaznic!
O sa ajungi la capatul rabdarilor!
Ti-am spus,n-o mai presa cu mutatul impreuna, incearca sa fi mai rezervat, si indeparteaza-te de ea!
E confuza, nu stie ce vrea. Ba crede ca te vrea, ba crede ca nu... Cand ti-a spus ca raspunsul ei ar fi ''nu'', trebuie sa o intrebi de ce.
Acum eu zic s-o intrebi clar si raspicat ce isi doreste pana la urma!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca ea ti a zis ca nu vrea sa se mute cu tine inca degeaba incerci, ti as sugera sa te muti in orasul ei, presupun ca e mai mare daca acolo ai facut facultatea, cauti un coleg de apartament si asa iti permiti chiria

| iubesc a răspuns:

Vorbeste cu ea mai serios despre viitorul vostru, vezi ce are de spus...si nu mai fi asa pesimist! Te iubeste insa inca nu e pregatita.

| Oana92 a răspuns:

Nu stiu ce solutie sa iti dau pentru ca parte din aceste obstacole stau si in calea fericirii mele. DAR din proprie experienta iti spun sa nu accepti sa te muti cu familia ei, o sa blestemi ziua aia. Vorbesc la modul cel mai serios!

Răspuns utilizator avertizat
| ellenushka03 a răspuns:

Macar ai spus tot ce aveai pe suflet

| MrsLaLaLa a răspuns:

Situatia ta este extrem de similara cu a mea, eu si prietenul mau suntem impreuna de un an deja numai ca suntem la distanta de 300 de km, unul fata de altul. Revenind la tine, trebuie sa-i spui prietenei tale ce te deranjeaza, si so' intrebi serios daca ar vrea sa continue sa fie cu tine, ii spui ca iti doresti ceva serios si ca ai niste asteptari si de la ea. Discuta cu ea tot ce simti, iti urez multa bafta! :*