| SPGHD a întrebat:

Salut! Înainte de a trece direct la subiect vreau să primesc niște răspunsuri serioase fără să fiu jignit sau considerat pămpălau în răspun.
În general sunt cu,, un pas,, mai retras de persoanele din mediul înconjurător. De foarte mult timp îmi place de o fată (încă de acum 3 sau 4 ani),problema este că nu am încercat nici măcar o singură dată să o abordez si nici nu știu cum să o fac, pe lângă asta chiar dacă stăm în aceeași clasă nu am vorbit cu ea deloc în 8 ani de când o știu.

Vreau să știu cum aș putea să o abordez în această situație.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună! Dacă ești timid nu înseamnă că ești pampalau. Niciodată nu este prea târziu. Trebuie sa îți aduni tot curajul disponibil și chiar mai mult și să te duci la fata respectiva și sa stai de vorba cu ea. Poți sa începi chiar cu ceea ce ai spus aici, sa te așezi lângă ea și sa spui mai în gluma mai în serios "bună! Nu-mi vine sa cred ca de 8 ani facem parte din aceeași clasa iar noi niciodată nu am stat de vorba". Atunci ea o sa râdă, o sa îți răspundă. Iar de acolo poate porni o discuție plăcută. Poți sa o întrebi dacă vrea sa beți un suc împreună după terminarea orelor de curs. Ce ai de pierdut dacă încerci? Nu pierzi absolut nimic!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Judecand dupa alta intrebare de-a ta, nu as spune ca esti timid deloc, dimpotriva, pari a fii tupeist, obraznic si chiar, odata ce injuri la scoala si murdaresti peretii scolii.
Uite aici intrebarae ta:

"în 2 Februarie | SPGHD a întrebat:
Se poate scădea nota la purtare dacă înjur?
Se poate scădea nota la purtare dacă murdăresc peretii scoli?"

https://www.tpu.ro/......tii-scoli/

| SPGHD explică (pentru Violleta2022):

Am întrebat în numele unui coleg

| Ultraviolet99 a răspuns:

De vreme ce nu ai vorbit cu ea ma indoiesc prietene ca ai cum sa stii daca o placi, sincer.
Ai putea sa incepi prin a o intreba chestii legate de scoala ca icebreakerwinking.