| anonim_4396 a întrebat:

Hei, salut. Nici nu știu de unde să încep pentru că este o poveste foarte lungă. Aș vrea să povestesc cuiva ce este în sufletul meu și să cer un sfat de la voi. Pot să zic că sunt o fată apreciată la mine în oraș, mulți băieți mă plac și mă consideră frumoasă (dar vreau să menționez că am foarte mari probleme de încredere în sine și sunt o persoană cu complexe). Totul a început acum ceva timp când am început să prietenesc cu un băiat care mă plăcea și încă foarte mult, dar sentimentele noastre nu erau reciproce. Pentru că aveam prieteni comuni, am început să ieșim din ce în ce mai des. Doar prieteni și atât. La rândul lui, el mi-a făcut cunoștință cu alți doi prieteni de a lui. Am început a prieteni cu acei băieți, dar mi-a plăcut unul din ei (de exemplu unul va fi persoana X, iar celălalt V, așa că eu mi-a plăcut de X). Cu timpul, X a început să îmi atragă mai mult atenția, a început să dea niște semne de "iubire" sau măcar de "simpatie". Am început să ieșim, petreceam mult timp cu X și cu V, dar credeam că cu X e mai mult decât prietenie. Se comporta drăguț cu mine, dar cu timpul am început a observa că V ține mai mult la mine și ar face orice doar să mă vadă fericită. Așa că eu cu X vorbeam mereu, ieșeam, ne îmbrățișam mereu și stăteam împreună, dar cu V eram doar cei mai buni prieteni. Într-o zi V a început vorba despre X, că el ia în glumă toate aceste lucruri, că lui nu-i pasă de mine. Așa că, când următoarea dată mi-a scris X, i-am spus că nu vreau să-l mai văd, că nu e frumos cum face și cum se comportă și ne-am certat foarte tare. Am încetat să vorbim. Am început să petrec mai mult timp cu V, el îmi era mereu alături, avea grijă (țin să menționez că înainte de acea ceartă am avut la fel o ceartă și cu V în care el într-adevăr mi-a demonstrat că nu îi este ușor să renunțe la mine la fel cum X a făcut, dar mi-am dat și eu seama că V înseamnă mai mult pentru mine decât un prieten oarecare). Așa că a trecut foarte mult timp, până într-un moment când a început să îmi placă din ce în ce mai tare de V. El a aflat asta și a spus că trebuie să facem ceea ce făceam până acum și timpul ne va arăta totul. Așa că în următoarea zi am ieșit și normal că iar prietenii lui au început să se lege de mine și să încerce să mă cucerească, să se bage în suflet. El a văzut toată asta, s-a supărat foc și nu a mai vrut să vorbească cu mine. Eu m-am dus plângând acasă, el rămânând cu prietena mea cea mai bună și povestindu-i totul ce simte: că mă place din prima zi când m-a văzut, că a făcut tot posibilul să mă certe cu X pentru că știa că îmi place de el, a fost alături mereu când aveam nevoie și că ar renunța la toți pentru mine.Așa a fost. Eu i-am scris, noi am vorbit și am decis că putem fi ceva mai mult ca prieteni, numai trebuie timp. Următoarea dată când ne-am văzut, a fost una specială. Eram mereu împreună, nu ne puteam despărți unul de altul și într-un final, el m-a sărutat. Am plecat acasă, fără să ne dăm apoi unui altuia vreun mesaj. Am aflat din alte părți că el a plecat la X acasă, unde erau și niște fete (mai ușuratice la ale lor, prin comportamentul lor). Eu am decis să nu-i scriu, a trecut mult timp, nu vorbeam. Apoi ne-a scris el, s-a adresat nouă (pentru că noi prieteneam în 6, adică eu, prietenele mele A și I și ei, X, V și altul N), cu întrebarea de ce nu îi mai scriem, de ce eu nu i-am scris în acele zile anume când el era cu acele fete. Eu i-am spus că nu am vrut să îl deranjez, că am văzut că are treburi mai importante ca mine. El spunea într-una că nu are nimic cu nici una din ele și că X a fost băiatul care le-a chemat. Ei fie (înainte am uitat să spun că eu când îl plăceam pe X, prietena mea I îl plăcea pe V și prietena mea A îl plăcea pe N dar totul s-a schimbat și prietena mea I a acceptat ușor faptul că sunt mai mult decât prietenă cu V). (În timpul când prietena mea I îl plăcea pe V el se scria cu o fată, din altă țară, pe care nu o văzuse niciodată și prietenei mele A când îi spunea că mă place, îi spunea că ar putea ușor să renunțe la acea fată pentru mine). Și iată așa el a început a posta pe rețele de socializare poze cu ea, chestii.Dar de aici mie îmi spunea că ea îi era mereu alături, pe când eu nu fac asta, eu nu îl susțin cu nimic și chestii. Apoi după o convorbire lungă cu I, el i-a spus clar că eu sunt prea micuță pentru el, că el vrea relații serioase și ceva de genul. Că lui nu-i place faptul că toți băieții se leagă de mine și s-a săturat de toată asta. Plus la asta el îmi propunea în fiecare zi să ieșim înainte de această convorbire, pur și simplu nu avea răbdare să ne vedem. Și iată așa am ajuns noi să nu mai comunicăm, el încă dorește să ieșim, încă vrea să iasă cu mine, dar nu știu. M-am îndrăgostit foarte mult de el, foarte mult sufăr, nu știu ce să fac mai departe. Nu știu cum să-l uit. Atâtea momente. Dacă poate cineva din voi să mă ajute, vă mulțumesc enorm, pot să vă spun această poveste mai pe deplin pe rețelele mele de socializare (puteți să îmi scrieți în privat). Vă mulțumesc foarte mult pentru atenția acordată. Sunt pierdută și nu știu ce să fac.

Răspuns Câştigător
| Cosmina361 a răspuns:

Noi, toate fetele facem aceeasi greseala, punem pe primul loc orgoliul, gen daca el nu imi scrie...eu de ce sa ii scriu?! corect? daca chiar il iubesti si tii atat la el ar trebui sa ii arati si prin sinceritate va vedea ca esti o persoana capabila sa intretii o relatie, pentru ca baietii ne vad foarte copile cand facem asta si oarecum e adevarat. acum, imagineaza-ti daca il uiti... o sa suferi dupa o poveste de dragoste care nici macar nu a existat, o sa irosesti sentimente pure de iubire. fi cu el, o sa mearga totul bine, si daca va despartiti macar o sa suferi dupa ceva frumos nu dupa ceva ce nu s-a intamplat si o sa te intrebi mereu, cum ar fi fost daca?!, crede-ma, sa ii spui e cel mai bine! de fapt, sa ii emonstrezi. bafta! sper sa ma asculti. daca mai ai intrebari imi dai mesaj prv si vedem cum facem pe o retea de socializare

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Concluzia mea. Tot ce ai povestit sunt jocuri foarte copilărești, sentimente lipsite de profunzime, jocuri de-a mama și de-a tata, dar ca la grupa mare de la grădiniță, că el mi-a scris, că nu mi-a mai scris, că a scris la una din străinătate, că prietenul prietenei ei a zis că nu știu ce. Asta nu e dragoste, este un joc despre un joc.

| WickeDssick a răspuns:

Daca foloseai si tu pseudonime in loc de X si V, poate citeam si noi vreo 25% sa intelegem ceva

| Alina3127 a răspuns:

Bună. Știu prin ce treci, am trecut și eu printr-o chestie asemănătoare acum ceva timp. Dacă vrei vorbim în privat, poate te pot face sa te simți mai bine.

| Alina3127 a răspuns:

Hei, am trecut și eu printr-o chestie asemănătoare acum ceva timp. Dacă vrei vorbim în privat poate te pot face sa te simți mai bine.

| Nika_Kathy_1971 a răspuns:

Ar trebui să te axezi un pic pe citit pt.ca prea stâlcești limba romana și dacă acel V care ținea la tine are probleme de acustică+cu expresiile tele) normal să te paseze...