| AnnonnyMa a întrebat:

Am mai pus această întrebare dar o repostez în speranța că voi aduna mai multe răspunsuri utile. Simt ca o s-o iau razna dacă nu îmi rezolv această problemă.
Ca sa spun cat mai pe scurt, undeva prin toamna anului 2018 am început sa am o problemă. Mai exact, în timpul actului sexual am început sa simt dureri, iar pe parcurs acestea s-au mai estompat, ajungand cu timpul sa nu mai simt nici durere dar nici plăcere. Acum simt un usor disconfort. Am fost la doi ginecologi. Primul mi-a descoperit un chist ovarian, am facut niste analize care au iesit bune, și mi-a prescris un tratament, dar despre problema cu care am ajuns la el initial nu mi-a spus mai nimic. Am revenit la el cu aceeași problema peste ceva timp, și mi-a mai prescris un tratament pe durata unei săptămâni iar apoi mi-a spus sa revin la control peste un an. Nu am mai revenit.
Al doilea medic, în urma unui consult și a unui ecograf la ovare mi-a spus ca este posibil ca problema mea sa fie de ordin psihologic pentru ca nu prezint nimic suspect. Am mai citit unele lucruri pe net și știam despre posibilitatea asta, dar speram ca nu e cazul. Și totuși eu încă as crede ca nu este psihică deoarece mi s-a întâmplat prea deodată. Cum ar veni ca acum câteva zile ma simțeam bine când aveam contact sexual,iar azi nu mai simt placere,cam asa a început problema asta,brusc.
Și problema nu e numai în timpul contactului cu partenerul,eu nici măcar singură nu ma mau pot simți bine. Am tot speram ca se va rezolva,dar a trecut atâta timp și lucrurile au rămas tot asa. Pana o sa mai pot ajunge la un alt medic pentru alta părere mai durează cel puțin câteva luni bune, asa ca va rog pe voi sa ma ajutați cu orice sfat puteți sau poate cineva vreodată s-a mai regăsit în situația mea.
Așadar, dacă printre utilizatoare exista persoane care au trecut prin aceasta experiență sau au auzit asa ceva la apropiați, puteți sa îmi spuneți cum s-a rezolvat sau dacă s-a rezolvat? Plus orice detalii ați mai putea știi.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și totuși eu încă as crede ca nu este psihică deoarece mi s-a întâmplat prea deodată. Se întâmplă și deodată.
Se rezolvă cu specialist.

| Goete a răspuns:

Toate problemele de sanatate pe care le avem vin din dezechilibrul dintre minte si sentimente si da, apar dintr-o data. Cand se umple paharul.
Exceptand leziunile sau atacul cu patogeni externi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De natură psihologică... Încearcă cu alt partener cu preludiu intens, probabil ești prea rigida și te gândești doar la probleme, chisturile vagina le nu te opresc sa simți plăcere. Este doar în creierașul tău. Te gândești tot timpul la problema.

| SharpEagle a răspuns:

Dar prezinti foarte evaziv lucrurile. Unde, mai exact, ai simtit/simti durere in timpul actului? Se manifesta in orice pozitie? Ai un partener exagerat de "mare" sau stii sa ai vaginul foarte scurt? Cum obisnuiesti sa faci sex, mai tandru sau mai salbatic, mai "sportiv"? Iei medicamente pentru anumite afectiuni? Ai avut vreo boala locala, acolo? Iei sau nu anticonceptionale? Ai facut de curand vreo intrerupere de sarcina? Trebuie sa dai tot din casa happy

| AnnonnyMa explică (pentru SharpEagle):

Nu am făcut întrerupere de sarcina niciodată, nici nu am născut. Durerile sunt în orice poziție, și nici din cauza partenerului nu poate fi pentru ca îl am pe același de mult timp și înainte era totul super ok. Nu am luat niciodată anticoncepționale. Nu am boli, nu iau medicamente pentru nimic. Acum ai o viziune mai buna pentru un răspuns?laughing)

| SharpEagle a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Ai citit linkurile pe care ti le-am dat?
Nu te astepta sa le citesc eu si sa vin aici cu o sinteza, da? big grin
Si nici sa nu ai asteptari la rezolvare aici sau pe oricare alt forum. E o treaba complexa, care cere efort si determinare din partea ta, dar si vizite la mai multi doctori.
Dar cel mai important este sa devii analitica, sa faci treaba la un mod sistematic, organizat, cu self-research si documentare (macar pentru a elimina din ipoteze, daca nu pentru a gasi una la sigur).
Ia in considerare si un fenomen inflamator, o alergie, o reactie adversa de la ceva samd.

| SharpEagle a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Dar ai putea sa descrii mai spefic durerea? E una locala sau una difuza? E ca o usturime sau ca o durere profunda? Ce simti?

| AnnonnyMa explică (pentru SharpEagle):

Nu ma așteptăm să găsesc aici vreo rezolvare miraculoasă pe care n-am găsit o încă la doctor,ci speram mai mult sa vad ce au făcut alte persoane în situația mea, dar se pare ca nu dau de nimeni în aceleași circumstanțe. Și nu, încă nu am citit link-urile, o sa ma uit mâine la ele. Momentan atât îmi permit sa fac, sa ii întreb pe alții, pana când pot apela la un alt medic. happy

| AnnonnyMa explică (pentru SharpEagle):

Simt ca ma jeneaza. Este doar locala și nu este o usturime. Efectiv nu mai pot simți plăcere nici măcar dacă bag un deget. Am spus ca durerile au fost atunci când a început problema, acum e doar jena.

| SharpEagle a răspuns (pentru AnnonnyMa):

Nu stiu ce sa zic...ia o pauza de sex macar o luna si incearca sa te tratezi cu ceaiuri cicatrizante, care refac mucoasa si ovule cu probiotice specifice.
Daca folositi prezervativ, schimba firma, asta dupa ce te reapuci de frichineala. Daca nu folositi, atunci poate face o alergie la sperma lui, deci incepi cu prezervativ si vezi ce se intampla. Schimba sapunul, detergentul cu care-ti speli lenjeria intima.
Again, ia-o sistematic, fa-ti un plan, noteaza pe un caiet lucrurile. Ce si cum faceai inainte de dureri, ce si cum faci in perioada durerilor, ce ai schimbat dupa pauza de sex samd.

| SharpEagle a răspuns:

Nu e musai sa fie pshihogena treaba. Adica, ar putea avea si cauze organice, cum ar fi probleme dpdv semnal nervos, fie local, fie in zona nevrului sciatic (caci cu nervul sciatic se uneste nervul aflat in zona vaginala). Adica, s-ar numi cauze neurogene, legate de transmitatorii nervosi. Ar putea fi si legate de centrul placerii din creier. Sau de probleme la coloana. Exista si o neuropatie cauzata de diabet. Sunt destule cauze, tema e destul de complexa.
Nu zic, poate fi si de ordin psihologic, dar faptul ca exista si durere (dispareunie), inseamna ca ar putea fi si cauze organice.
https://www.csid.ro/......-18226093/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907491/

| Marduk69 a răspuns:

Sis, e posibil din cauza etnobotanicelor. Trebuia sa ramai la iarba...

| AnnonnyMa explică (pentru Marduk69):

Stai liniștit ca n-au nicio treabă.

| AnnonnyMa explică (pentru Marduk69):

Și alea erau de mult, deci e imposibil.laughing