| Dumi2 a întrebat:

Salut la toți. As dori sa aflu dacă e posibil ca un bărbat sa se îndrăgostească de o femeie cu care de la început era doar pentru a avea relații intime? Merci pentru toate părerile care o sa mi le spuneți și o sa mi le dați.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil.

| sierra1 a răspuns:

Intotdeauna viața bate filmul:

https://www.imdb.com/title/tt0100405/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi tu prin să se îndrăgostească? Cum trăiești sentimentul de îndrăgostire? Înseamnă asta să dorești ca acea persoană să fie propietatea ta personală? Constați că nu mai poți trăi fără ea, acel I need you, am nevoie de tine a englezului sau ti voglio bene al italianului, adică îți vreai binele? Căt de tare resimți această nevoie, ca să poți declara măcar față de tine însuți că o iubești, că ești îndrăgostit? Dar când ai făcut sex fără sî fii indrăgostit ce relație sentimentală aveai cu acea persoană, resimțeai ură, sau ce? Faci sex, în momentul orgasmului ești conștient de faptul că ești îndrăgostit de acea persoană sau că nu ești? Dar atunci pentru ce aveai relații intime? Atunci acel sentiment de îndrăgostire despre care vrei să afli ceva în plus atunci când pui întrebarea, nu este doar o iluzie o fantasmă printre altele cu care îți duci viața, o auto amăgire? Ce contează pentru viață, este să faci sex, și din asta să rezulte în final copii, pe care, ca să poată face și ei la rândul lor copii, trebuie să îi crești. Iar ca să îi crești trebuie să stai cât mai mult împreună cu persoana cu care ai făcut copilul. Din cauza asta s-a inventat iubirea romantică. Iar dacă nu o iubești, sau nu o mai iubești, stai totuși cu ea, din comoditate sau din responsabilitate asumată, sau pentru a nu fi singur, o modalitate de asigurare a securității personale, prin faptul că tu protejezi pe celălalt și celălalt are are grijă de tine. Cam așa stă treaba cu sexul și îndrăgostirea, înainte sau după.

| Catrice a răspuns:

Nu

| OldSoul a răspuns:

Da, este posibil.
Dar sansele sunt mici, foarte mici.
Gandeste-te ca persoana respectiva nu isi doreste nimic serios cu tine cat timp tot ce-si doreste sunt acele beneficii de natura intima.
Sincer, sa accepti astfel de relatii intime doar cu speranta ca o sa se indragosteasca de tine, cel mai probabil este o greseala.

| Emma30555 a răspuns:

După mine sunt cam patru posibilități 1. Răspuns negativ fiindcă e posibil ca dacă te a ales doar pentru relații intime înseamnă că nu te place și ca persoana, caracter nu te crede potrivita pentru ceva serios. 2. Tot negativ fiindcă nu e genul care se îndrăgostește, este un om rece, calculat, egoist. 3 tot negativ, a suferit și nu mai e în stare sa și deschidă inima și varianta 4 da se poate îndrăgosti dacă nu e niciuna din variantele de mai sus și sentimentele vin cu timpul, în timp ce va cunoașteți mai bine

| Marius22222222222 a răspuns:

Depinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai intampla, in fond nu poti controla tu mereu de cine sa te indragostesti si de cine nu.

| timidu89 a răspuns:

Da, bineinteles ca se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Daca e sa te indragostesti de cineva, iti dai seama destul de repede. Cei care dezvolta o relatie serioasa dupa ce au avut o relatie strict sexuala, fac asta pentru ca s-au obisnuit unul cu altul, ca se inteleg bine (ca doi tovarasi), din comoditate. De fapt foarte multe cupluri stau impreuna din comoditate sau pentru ca se inteleg bine pe plan sexual, nu ca ar exista intre ei o legatura emotionala puternica. Deci parerea mea este ca e exclus ca iubirea sa vina pe parcurs. Lucrurile stau invers. Iubirea e motivul pentru care incepe o relatie.

| Anon31241212 a răspuns:

Da se poate. Eu am o relatie super frumoasa si nu regret nimic. Cine te iubeste, te accepta asa cum esti si nu iti pune etichete de,, usurateca,,, etc. Sincer si eu m-am gandit prima oara ca ma va judeca, dar ne a apropriat super tare interactiunea.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Poate, dar nu cred. E posibil, insa slabe sanse.

| LastBlackNight a răspuns:

Pai deloc