| 3214569871236547832145698712345678965412365478945 a întrebat:

Salut la toti,eu am facut dragoste cu prietenul meu,prima data a fost o luna in urma, dar singe nu a fost si nu primesc placere, cu ce ma puteti ajuta dati-mi va rog niste sfaturi... poate sunt inca virgina sau in cei treaba? multumesc...

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Subiectul orgasmului la femei este unul destul de COMPLICAT şi este foarte greu de explicat cum se manifestă - mai ales că NU ştiu cum se desfăşoară actul sexual în cazul tău şi NU văd cum te "comporţi" ( mimica feţei, respiraţia, mişcările corpului sau alte gesturi involuntare )...

Mai mult, manifestările care au loc în timpul orgasmului DIFERĂ de la femeie la femeie ( în funcţie şi de tipul orgasmului ).

Oricum, din ce spui tu, NU cred că ai avut orgasm : în mod SIGUR ţi-ai fi dat seama, deoarece senzaţia şi plăcerea din timpul orgasmului este total DIFERITĂ de ( şi mult mai INTENSĂ decât ) cea din timpul actului sexual ( plăcerea pe care o simţi de obicei ).

Orgasmul este o senzaţie pe care NU poţi s-o explici în cuvinte pentru că NU ai termeni de "comparaţie"...

Am găsit pe un site o "comparaţie" deosebit de interesantă şi care cred că e destul de "explicativă" - de aceea am s-o citez aici :
"Senzatia e asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand faci pipi dupa ce te-ai tinut toata ziua! E o senzatie de descarcare suprema... adica in momentul in care incepi sa faci dragoste, placerea se amplifica si se amplifica pana la orgasm.Cateva secunde dupa, nu suporti sa te mai atinga acolo.Imi cer scuze pentru exprimarea nu tocmai academica dar am incercat sa gasesc o senzatie aprox. comparativa si pe care o cunoaste toata lumea1Una peste alta daca ai orgasm...iti dai seama, nimic nu te poate pacali!" ( Trimis de dintzishorul la 06 Septembrie 2007, ora 11:47 )
SURSA : http://www.garbo.ro/......riere.html

Discuţia despre orgasm, tipurile de orgasm şi manifestările/senzaţiile din timpul orgasmului este foarte VASTĂ - de aceea am să-ţi indic câteva site-uri cu articole pe care le consider mai EXPLICATIVE :
http://www.prezervativ.ro/diverse/despre_orgasm.php
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1820&lang=RO
http://www.eva.ro/......-9497.html
http://www.elixir.ro/......9-326.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_726

În afară de cele explicate pe aceste site-uri, am să încerc să-ţi spun cum să procedezi pentru a ajunge la orgasm :

În general, se spune că TREBUIE să-ţi CUNOŞTI bine corpul pentru a putea să explorezi la maxim avantajele şi posibilităţile ce apar în timpul actului sexual - astfel vei putea ajunge mai uşor la orgasm.

Cel mai bine ar fi să-ţi "descoperi" singură zonele erogene ( unde te exciţi cel mai tare ) şi să încerci să "experimentezi" întâi orgasmul clitoridian ( prin auto-masturbare, adică prin masarea clitorisului ).

După ce REUŞEŞTI să ai orgasm clitoridian prin masturbare, îţi va fi mai uşor ( în general ) să ajungi la orgasm clitoridian provocat de partener în cadrul preludiului.

Apoi, când urmează să întreţineţi relaţii sexuale TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!
De asemenea, TREBUIE să fi RELAXATĂ ( pentru a scăpa de starea de „încordare" ) şi să ai încredere în partener!
Mai mult, NU trebuie să te "concentrezi" asupra dorinţei de a ajunge la orgasm, ci să te laşi "dusă de val" şi atunci vei ajunge mai uşor la orgasm ( va veni de la sine ).

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

În plus, aşa cum spuneam mai sus, după ce ai ajuns la orgasm clitoridian prin masturbare, TREBUIE ca partenerul să se străduiască ( să INSISTE ) să te facă să ai orgasm clitoridian în timpul preludiului.
Pentru asta trebuie să lingă îndelungat clitorisul, să-l "frământe" cu buzele şi să-l maseze cu limba, sau chiar să-l sugă.

După ce vei avea orgasm clitoridian în timpul preludiului, să te penetreze IMEDIAT, la început cu un du-te-vino mai rar şi apoi cu mişcări din ce în ce mai rapide, până când obţi orgasmul vaginal.

De asemenea, TREBUIE să "exploraţi" această "tehnică" în diverse "poziţii", deoarece este posibil să NU ajungi la orgasm ( mai ales la primul ) decât într-o anumită poziţie ( pe care v-a TREBUI s-o descoperiţi singuri )...

Mai mult, e posibil ca FIX înainte de a ajunge la orgasm, în mod incontrolabil, să simţi o "frică" faţă de plăcerea respectivă şi să-i ceri ( fără să-ţi dai seama ) să se oprească sau să încerci să te opreşti tu ( ori să te "retragi", încercând să scoţi penisul din vagin ).

TOCMAI în acel moment el trebuie să INSISTE cu acel du-te-vino şi să NU te lase să te opreşti sub nici o formă!

Dacă te opreşti în acel moment, PIERZI toată excitaţia acumulată, RATEZI orgasmul şi te "plafonezi" la acel nivel de excitaţie - iar pe viitor, va fi foarte GREU să mai treci peste acel "prag" de excitaţie şi să ajungi la orgasm.

După ce vei citi explicaţiile din articolele indicate, vei constata ( probabil ) că nu ai avut ÎNCĂ orgasm.

Cam acestea ar fi cele mai importante aspecte privind orgasmul şi modul de a-l obţine.

Toate cele bune.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti inca virgina, asta este o prostie. Esti doar din acele femei care nu sangereaza la deflorare (una din 5, adica 20%).
Esti foarte mica, organele tale genitale nu sunt pregatite pentru contact sexual, inregistreaza fiecare act sexual ca pe o agresiune. E greu in conditiile astea sa primesti placere. Era normal ca incepandu-ti viata sexuala atat de repede, inainte de varsta minima permisa medical vei avea mai multe neplaceri si va trebui sa te multumesti cu mai putin. Discuta cu ginecologul tau (cel pe care l-ai consultat in prima luna de la inceperea vietii sexuale), te va ajuta ca in cativa ani sa poti recupera handicapul pe care ti la-i produs si sa ai o viata sexuala normala. Oricum, tine cont ca din cauza grabei, probabil tu nu vei primi niciodata de la viata sexuala atata placere ca o femeie care isi incepe activitatea sexuala dupa 18 ani, exista un mic sacrificiu pe care trebuie sa il accepti.

| NnDWtf a răspuns (pentru Brigaela):

Nu vorbi daca nu ti s-a intamplat pentru ca aici informezi aiurea. Daca are himen elastic, o doare la inceput (5-10 minute) dupa care daca tipul stie ce face poate simtii placere.
Din punct de vedere natural, femeile pot intretine relatii sexuale de cand le-a venit ciclul prima data pentru ca tot de la acel moment ele pot da nastere. Logica asta ar fi, ca nu esti pregatita psihic e alta treaba.
Din nou, confundati varsta de 18 ani cu varsta maturitatii sexuale.
In lege scrie ca esti minor pana la 18 ani si ca nu ai voie sa intretii relatii sexuale din cateva motive simple:
1) Esti inca in custodia parintilor, daca ramai gravida, ei se aleg cu o cheltuiala si cu o grija in plus.
2) Inca nu ai varsta legala prin care sa-ti permiti un job cu norma intreaga pentru a-ti permite financiar sa sustii un copil.
3) La 18 ani esti considerat ca fiind un om matur care poate lua decizii singur, nefiind la fel de influentabil ca si un copil de 14-15 ani.
Repet, daca era sa fii pregatit pentru sex de la 18 ani, atunci ejaculai de la 18 ani si aveai menstruatie de la 18 ani.
WORD!

| Brigaela a răspuns (pentru NnDWtf):

Nu este adevarat, medicina te contrazice. Aparitia menstruatiile este semnalul de debut al unei etape de maturizare a organelor genitale feminine (sub actiunea secretiei de estrogen care incepe o data cu primele menstruatii). Se produc schimbari complexe, la nivel molecular, celular si tisular, cea mai vizibila si mai importanta dintre ele fiind rotatia colului uterin, cu internalizarea jonctiunii scuamo-cilindrice si aparitia metaplaziei scuamoase mature fiziologice. Conform unor studii foarte minutioase, pe animale de laborator intai si apoi pe voluntare umane, s-a stabilit ca aceasta etapa se termina, in cel mai bun caz, pe la 17 ani si jumatate, moment in care organele genitale feminine sunt pregatite pentru sex. Nu degeaba te invata toata lumea: parinti, medici, educatori sa respecti cu sfintenie aceasta varsta si nu degeaba oamenii responsabili o respecta.
Ideea ca daca nu erai pregatita pentru sex nu aveai menstrautii este doar o tampenie babeasca, folosita mai ales de vrajitoarele si vindecatoarele de secol XIV, infirmata de stiinta de vreo 200 de ani si care a ajuns in toate mediile de informare, deci nu mai este un sceret pentru nimeni. Afirmatia este la fel de logica si documentata cum ar fi ideea ca un bebelus de 3 luni care inca nu merge nu ar trebui sa aiba picioare. daca tu alegi sa crezi chestii ilogice si nestiintifice in loc sa te documentezi, este problema ta personala, dar nu sustine asa ceva in public, ca si cum ai fi studiat in laborator chestiile astea. Ce spui tu acolo se bazeaza doar pe credinte babesti, nu are legatura cu stiinta si arata ca nu te-ai informat deloc (macar dintr-o carte de popularizare a stiintei). Spre deosebire de asta, eu pot sa-mi sustin afirmatiile cu niste carti de fiziologie si anatomie pe care ti le recomand cu caldura (incepe, de exemplu, cu asta: http://www.amazon.com/Berek-Novaks-Gynecology-Jonathan-S/dp/1451114338 E interesanta si de un nivel studentesc, numai buna sa-ti incepi informarea daca vrei cu adevarat. Succes!

| Alcyon a răspuns:

Toate se-apuca de sex, crezand ca e ca-n filme. Din pacate realitatea e alta. Femeile ajung greu la orgasm prin contact sexual, chiar si dupa ce acumuleaza ani de experienta. De ce? Explicatia e simpla. Fiindca vaginul n-are foarte multe terminatii nervoase. Daca prin masturbare atingi orgasmul in doua minute, nu la fel se intampla cand ai contact sexual. Ca sa-ti placa, trebuie sa ai un prieten care sa stie ce sa faca. Daca e praf in pat sau nu se gandeste decat la el, o sa vezi orgasme numai in vis. Parerea mea e ca te-ai cam grabit sa te-apuci de sex, fara sa te cunosti foarte bine. Nu stii cum reactioneaza corpul tau la anumiti stimuli, nu stii cum sa obtii placerea etc. Nu e ca si cum ai apasa un buton si gata. E nevoie de experienta.

| NnDWtf a răspuns (pentru Alcyon):

Imi pare rau pentru tine daca ti se intampla sa ai orgasme doar in vis, dar:
1)Aproape orice barbat este capabil sa produca placere femeii de langa el atat timp cat ii stimuleaza punctul G din interior.
2) Nu poti avea orgasm cand nu exista tensiune sexuala intre tine si barbatul de langa tine.
3) E posibil sa fii frigida daca nu simti placere.
4) Prietena mea are orgasme multiple si ejaculeaza de 2-3 ori intr-o partida stimulata doar cu pupaturi pe gat, ureche (fara sa ii frec clitorisul). Deci vaginul are destule terminatii nervoase, altfel ati face toate sex anal, ca acolo ie nervii domne'.

| Alcyon a răspuns (pentru NnDWtf):

Nu ma refeream la mine cand spuneam asta. Eu n-am astfel de probleme din fericire. Sa stii insa ca e adevarat ce-am spus. Clitorisul e organul placerii la femei, si nu vaginul cum cred in mod eronat multi barbati. Punctul G este un soi de basm; unii spun ca exista, altii ca nu. Oricum ar fi, o femeie ca sa ajunga la orgasm cand face sex, trebui sa i se stimuleze in primul rand clitorisul iar asta tine de indemanarea barbatului, de felul in care se pricepe el sa se miste si de pozitie. Daca prietena ta e mai sensibila si are orgasm fara stimulare, good for her. Cele mai multe femei nu sunt chiar atat de horny si trebuie sa depui mai mult efort ca sa le satisfaci.

| NnDWtf a răspuns (pentru Alcyon):

Punctul G exista, ori prietena mea are un cucui pe interior =)
Serios acum, cu penisul nu iti dai seama, dar daca bagi 1 deget si verifici iti dai seama.
Stiu ca, clitorisul ofera cel mai mare grad de excitatie femeii, dar prefer sa ma folosesc de el rar (cat sunt prea excitat si stiu ca nu duc mai mult de 20 de minute o partida).

| Alcyon a răspuns (pentru NnDWtf):

Vai draga, esti tu taurul comunal si le stii pe toate. Auzi la el, face sex cu orele laughing Sa stii ca fiecare femeie e diferita. Daca prietena ta e cumva, nu inseamna ca toate sunt la fel.

| NnDWtf a răspuns (pentru Alcyon):

Vai tu, unde am zis ca fac sex cu orele? Eu am zis de 20 de minute. Si nu mai vorbi, ca daca te iau o data cand n-am chef de nimic pleci cu ****-n mana. Dupa ce ca esti proasta mai faci si pe desteapta.
"Fiecare femeie e diferita" dar toate au punctul G, cretino.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virgina poti fi doar teoretic, deoarece ai himenul elastic( din cauza asta nu ti-a curs nici un pic de sange) daca ai intretinut relatii sexuale sa fi sigura ca nu mai esti virgina, cati ani ai?