| MariaGeanina321 a întrebat:

Buna!
Am aproape 24 de ani și am făcut dragoste cu prietenul meu acum o luna pentru prima data fiind virgina. Ideea este ca, acum de câte ori încercam îmi este foarte teama și renunț imediat.
Nu știu ce sa mai fac... Ajutați - ma cu niște sfaturi!
Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Faceți peting o vreme, până te obișnuiești cu ideea, cu atingerea, cu plăcerea chiar - dacă ești relaxată și el știe ce și cum să facă.
Abia de atunci încolo să treci iar la penetrare, dar cât mai ușor și cu grijă.
Evident, în măsura în care iubitul tău e în stare de asta. Din păcate, după cum descrii că a decurs actul sexual prin care te-a dezvirginat, omul habar n-are ce și cum să facă. Păcat că unii ca ăsta au parte de virgine... și lasă altora tot greul, dar fără bucuria de a fi și primii.

| Emilian65 a răspuns:

De ce iti este teama, de sarcina sau de durere? Daca iti este teama de sarcina, faceti sex protejat, iar daca iti este teama de durere, roaga prietenul sa fie mai tandru cu tine cand faceti sex.

| Emma30555 a răspuns:

Dar ție îți place mult de el, ești îndrăgostită? Ca vârstă zic ca ești pregătită nu știu de ce sa fie asa greu ca doar te atrage și pe tine chiar dacă doare îți și place presupun

| HazelEyes77 a răspuns:

N o sa ti se intample nimic rau te asigur. Sa faci dragoste e un lucru cat se poate de normal intr o relatie, ba chiar e esential daca iti doresti ca lucrurile sa mearga bine intre voi. E adevarat ca atunci cand iti pieri virginitatea resimti durere si discomfort dar acestea se diminueaza dupa ce ati facut dragoste de cateva ori. Trebuie sa te relaxezi si sa nu mai fii atat de incordata. Bucura te de clipele frumoase din intimitatea voastra si nu te mai gandi la durere. Discuta cu el si cere i sa fie atent si afectuos cu tine si problema asta va disparea lasand loc doar placerii. Numai bine

| Pool77 a răspuns:

E o placere, traieste-o.
Eu oridecate ori aprind o tigara ar trebui sa-mi fie teama ca firul asta imi va provoca cancer? Bine, exemplul este un pic cam rau, deoarece sexul nu te poate afecta rau, doar daca ti-ai ales partenerul gresit.
Invata sa traiesti viata din plin si sa te bucuri de micile lucruri care ti se ofera de la natura/viata, in rest, tu alegi ce iti este bine si ce nu, nu te obliga nimeni sa faci ceva ce nu-ti place.
Cat ani are prietenul? Cum a fost prima data? De ce iti este mai exact teama?

| MariaGeanina321 explică (pentru Pool77):

Prima data in câteva secunde m - a dezvirginat " parca m - a înțepat ceva " l - am împins ca ma durea și asta a fost, in câteva secunde a început sa curgă sânge și mi - a fost frica, ca și acum, frica de durere!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MariaGeanina321):

Vaginul reprezinta un organ muscular, constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita, a caror lungime nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), modul in care este executat acesta, de cantitatea de lubrifiant folosit si de gradul de relaxare a femeii. Lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodificata, in sensul ca nu se intind imediat, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de patruns in timpul urmatoarelor contacte sexuale. In momentul in care penisul intra fortat in acel canal stramt al vaginului, muschii sunt intinsi instantaneu si in mod brutal peste limita, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor prin penetrare ritmica se prelungesc mai mult timp, va provoca intotdeauna febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine definitiv nemodificata, dar acest lucru se produce dupa o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat ca si numar), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, dupa dezvirginare singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 6-7 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale al caror numar este imposibil de precizat care pot fi 5-7 chiar si 10-15, ori mai multe, vor fi din ce in ce mai putin dureroase, disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau, dar si de dotarea partenerului de sex, precum si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns (pentru MariaGeanina321):

Nu mai exista durere. Odata rupta pielita, nu mai are ce sa te doara. Si pe bune, cat de naspa a fost durerea aia de te-a marcat asa? Ca daca esti asa sensibila la dureri...de nascut cum o sa nasti? Durerea simtita la dezvirginare este de milioane de ori mai mica decat cea de nastere. Doare mai tare daca te arzi cu ulei incins.
Chiar nu ai de ce sa te temi.

| Pool77 a răspuns (pentru MariaGeanina321):

Asa-i prima oara, intr-adevar sunt unele cu himenul elastic si alea nu simt nimic la primul contact deoarece nu li se rupe himenul.
Asa este la majoritatea, prima oara doare, logic.
Dar dupa aceea nu mai ai treaba, crede-ma.
Incearca din nou, daca crezi ca nu te poti relaxa bea un pahar de vin sau orice altceva ce te linisteste, si incercati un preludiu foarte-foarte lung, prima data sa introduca doar un deget, dupa doua si asa mai departe.

| Jonas94 a răspuns:

Preludiu, preludiu, preludiu. Și asta nu înseamnă doar ținut de mână până acasă, ci sărutate urechile, mai ales lobii (un punct al naibii de sensibil la femei), gâtul (ceafa), umerii, sânii, burta, vulva.
Iubitul tău trebuie să facă asta, cam 45-60 de minute asta, înainte de face altceva. Nu e indicat să te penetreze până nu ești foarte umedă jos, și atunci (recomandarea mea) să folosească ulei de masaj din plin.

| Butin a răspuns:

Iubitul tau pare cam neexperimentat. Trebuie sa aveti un preludiu de cel putin 10 minute si dupa aia spune-i sa se miște usor. Nu sa dea ca surdu in tobă. incet si cu rabdare nu ar trebui sa simti durere, decat placere