| zunog a întrebat:

Salut Lume. Am o problema enorma. Pe 31 octombrie am avut primul contact sexual cu prietena mea, la fel a fost si in cazul ei. (Ea era in prima zi a menstruatie). De atunci nu am mai avut un contact sexual... Chiar daca nu am ejaculat in ea si avea menstruatie de atunci nu i-a mai venit ciclul, adica de pe data de 3 noiembrie. Totusi inainte de aceasta menstruatia ii venise mult mai rapid ca de obicei cam la 20 de zile.Respectiv a avut menstruatie 2 ori pe luna, apoi deja de 2 luni nu mai are. E gravida? sau poate fi alta problema? De mentionat ca in prima luna dupa sex si cu o luna inainte de aceasta, daca se masturba cu degetul atunci ii cam curgea un pic de sange.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Am postat in urma cu cateva zile acest raspuns si am sa-l repet : "Este demonstrat atat stiintific cat si medical ca in prima zi a unui ciclu menstrual este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Deci poti fi perfect linistit in aceasta privinta. Sanatate." Ciclu menstrual al prietenei tale este unul foarte NEREGULAT si din acest motiv apar si anomaliile prezentate (cum ar fi, 2 menstruatii intro luna, menstruatii extrem de scurte la 20 de zile!) In concluzie NU POATE FI VORBA DE O SARCINA. Strict medical, este imposibil sa se produca o sarcina in urma sexului intretinut in prima zi de menstruatie. Atat posibilitatea cat si probabilitatea formarii unei sarcini este 0 (zero). Ar fi indicat sa fie consultata de un medic ginecolog in vederea stabilirii si inceperii unui tratament adecvat, cu scopul de reglare a ciclului menstrual.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in prima zi a menstruatiei Nu poate sa ramana gravida. Ce i se intampla prietenei tale este din cauza unor transformari hormonale care apar dupa primul contact sexual.

| MSAna a răspuns:

E cam ciudat, dar nu cred ca e gravida.

| mbiank a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa isi faca un test de sarcina sau sa isi faca o programare la un medic ginecolog. Parerea mea ar fi ca nu este insarcinata ci ca are o dereglare de menstruatie. Cat despre faptul ca ii curge sange cand se masturbeaza...s-ar putea sa fie o rana pe col. De aceea cel mai bine ar fi sa mearga la un control.