| iuliana70 a întrebat:

am si eu o intrebare.am 17 ani, iar menstruatia mi-a venit pe data de 17 octombrie(nu e prima menstruatie ) sambata pe 19 am avut primul contact sexual protejat dar nu imi mai curgea asa de tare iar pe data de 22 mi s-a terminat menstruatia, pe 27 am avut iar contact sexual protejat iar seara mi-a venit menstruatia nu inteleg de ce sad ma simt ingrijorata puteti sa ma ajutati va rog cat mai urgent. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarea actuala nu este menstruatie, vine prea repede dupa anterioara. Poate fi o dereglare hormonala sau semnul unei infectii. Trebuie sa te vada ginecologul cat mai repede, de preferat azi.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceasta NU este menstruaţie!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spovedeste-te ai pacatuit, n-ai facut nimic extraordinar

| Hαppiηеss a răspuns:

Faci sex cand esti la menstruatie si te intrebi apoi de ce ti se intampla nu stiu ce, pai e si normal perioada aceea e cea mai favorabila infectiilor, data viitoare asteapta si tu pana iti trece... nu pot intelege cum o puteti face. Fa-ti un control ginecologic e necesar mai ales daca ti-ai inceput viata sexula.

| abcde12345 a răspuns:

Odata cu inceperea vietii sexuale incep si dereglarile hormonale. Nu este nimic grav, nu iti face probleme, in ceva timp totul o sa isi revinavhappy