| anonim_4396 a întrebat:

Ma gândeam sa va povestesc si voua, sa vad ce ziceti. Rog seriozitate. Poate va fi putin ciudat, nu stiti toata povestea, dar incerc sa scriu cat mai pe scurt. Iubeam o colega de facultate, eram indragostit de ea, zi si noapte ma gândeam la ea, vorbeam, ne distram, ne intelegeam. Mai ramanea doar momentul sa-i zic daca doreste sa fim prieteni. In ultimul timp acele trairi, sentimente de dragoste, iubire au disparut, s-au stins precum flacara unei lumanari, si nu stiu de ce. Parca nu mai sunt indragostit, nu mai simt nimic fata de ea, sentimentele au secat, o vad ca pe o simpla colega. Niciodata nu-mi imaginam ca voi ajunge in aceasta situatie, poate doar daca stiam ca are pe cineva. Nu mai simt nimic, parca nu mai sunt eu. O privesc altfel, nu mai intru in vorba cu ea cum intram cândva, ma distantez, si cred ca si ea isi da seama de acest lucru si o sa ma intrebe de ce sunt asa schimbat. Nu ma mai intereseaza de ea, dar de ce? De ce am ajuns in aceasta situatie? Mi-am dat seama ca nu e ea persoana potrivita, fata viselor mele, desi atunci asa ziceam? Sau totul va reveni la normal? Voi ati trecut prin asta?
Atat pot povesti. O seara si zile frumoase sa aveti! Multumesc happy!
Pentru cine vrea sa mai stie : eu merg si la psiholog si pentru alte,, probleme", dar as vrea sa stiu voi ce ziceti, nu doar specialistii. Si psihologul stie de aceasta poveste...

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. te-ai schimbat tu, ti-ai schimbat placerile, te-ai maturizat, e ceva normal, parerea mea. Sentimentele pleca, iubirea se micsoreseaza, nu avem cum sa iubim mereu la fel. Da am trecut si cum am spus m-ai sus, m-am maturizat si vad altfel ceea ce doresc.

2 răspunsuri:
| Andandut a răspuns:

Va vedeti zilnic? O poti vedea cand ai tu chef? Atunci, asta e problema! Esti mult prea sigur pe ea, esti mult prea sigur ca o poti vedea si avea oricand.Incearca sa-i propui sa nu va mai vedeti si sa nu va mai vorbiti absolut deloc un timp(o saptamana-doua de exemplu), asa vei vedea daca te incearca sentimente de dor sau de regret.
Oricum, daca vei continua sa te porti asa fara sa iei masuri, o sa se sature de comportamentul tau si va ajunge sa te ignore pe vecie probabil. Atunci iti vei da seama ca nu ai procedat corect. Ori te schimbi, ori te desparti de ea, da-i un raspuns concret. Dar eu zic mai intai sa incerci cu pauza aia care ti-am propus-o. Si inca ceva, cand ii zici ca vrei sa nu mai aveti nici un fel de contact o saptamana/doua, sa-i spui adevaratele motive pentru care nu vrei asta.Merita sa stie, nu crezi?

| Andandut a răspuns:

Si...in legatura cu vazutul... sper ca nu sunteti in aceeasi grupa la facultate, sau chiar daca sunteti, asta e. E colega de grupa sau doar de facultate? Oricum, e de ajuns si sa nu vorbiti deloc vreo doua saptamani, ca sa iti dai seama ce fel de sentimente te incearca. Chiar de va vedeti la facultate, nu vorbiti.