| user1995 a întrebat:

Salut ma numesc Andrei am asa intrebare nu stiu daca v-ati mai intilnit cu asa ceva.am relatie co persoana de jumate de an, problema e ca persoana data mie veriosoara dea 2.ma duceam in ospetie la ia da nu ne vazusem de 4 ani.si cind am vazut-o de la inceput parca vorbeam asa pina seara ea se uitse la mine si cum vorbeam in ochi se iuta si incetul m-a sarutat si se incepuse asa jumate an pina acum nu stia nimeni de asta ca sintem impreuna pina cind nau aflat parintii mei. problema e ca parintii mei nu sunt deacort cu asta sa fiu cu ia da ne iubim la nebunie.pot fara sa nu ma gindesc la ia un minut.si hotarisem noi sa ne despartim si totusi a trecut 5 minute si ia incepu sa plinga nu putem unu fara altul e foarte greu asa ceva si nu stiu ce sa fac so uit nu pot parintii mei nu sunt de acort nu stiu ce sa fac dati-mi un sfat va rog frumos

8 răspunsuri:
| Bocanila a răspuns:

Relatile intre veri sunt posibile doar daca sunteti veri de gradul 4

| adinaciosescu a răspuns:

Mai,copii,voi trebuia sa va ganditi ca sunteti rude.Etic si moral nu ar fi permisa o astfel de relatie, dar trebuie sa va ganditi ca daca veti fi impreuna si pe mai departe si la consecintele acestei relatii.Copii rezultati din aceste relatii pot fi cu handicap mental sau fizic.Asta in cel mai rau caz.Dar poate sa nu se intample.Acum sapati si voi si vedeti sunteti rude de sange sau prin alianta?

| user1995 explică (pentru adinaciosescu):

Asta nu stiu lamuriti va rog cum ruda de singe si cum prin alianta pe etape va rog

| adinaciosescu a răspuns:

Citeste te rog aici :http://www.mymed.ro/consangvinitate-casatorie-rude-veri.html
http://www.flu.ro/articole/Controverse/Inedit_Casatoria_intre_rude_.html
Deci rude de sange sunt acele persoane care merg in linie dreapta (bunic,tata,fiu)rude prin alianta sunt in cazul in care una din ruda din linie dreapta se casatoreste cu o persoana care are un copil, deci nu e ruda de sange, doar alianta.
Parerea mea e ca daca voi doi va iubiti atat de mult si vreti sa ramaneti impreuna, e decizia voastra, dar in acelasi timp si responsabilitatea voastra.Dar cum dragostea invinge totul.Hai sa ne gandim putin la Adam si Eva.D-zeu l-a facut pe el, apoi din coasta sa pe Eva.Buuun.Si mai departe? Banuim ca au facut copii .Bun.Si mai departe? Daca copii lor au facut copii mai departe...cu cine i-au facut? daca nu intre frati?
Concluzie.Verisori de al 2-lea nu sunt chiar atat de apropiate rude, ca si veri 1.Deja la a 2 spitza?(practic a 4 ) genele sunt impartite.
Oricum decizia finala este a voastra.Eu va doresc tot binele din lume. Sper ca am putut sa te lamuresc macar putin.

| user1995 explică (pentru adinaciosescu):

Iti multumesc mult de informatie.

| adinaciosescu a răspuns (pentru user1995):

Cu multa placere.

| NuMaContrazice a răspuns:

In primul rand scrii groaznic, in al doilea rand eu stiu ca relatiile intre veri sunt posibile doar daca sunt veri de gradul 4.

| Nelamuritul a răspuns:

Lupta.Tot ce pot stpune, ai si u putina utoritate in fata alor tai.