| Flwerc0 a întrebat:

Mă numesc Vlad si am 13 ani. Fata de care mie îmi place are 12 ani (nu arată de 12 ani, ba chiar mai bine decât colegele mele). Petrec mult timp cu ea împreuna la școala vorbim nu am vreo reținere sa vorbesc cu ea si nici ea cu mine doar ca pot spune ca suntem doar la stadiul de amici/prieteni, am si colege foarte bune prietene cu ea dar niciodată nu i-am spus ca o plac. Totul a început de când am fost in tabăra cu ea si timp de 7 zile o vedeam zilnic, vorbeam, fugeam seara din camera si ma duceam la ea pentru ca acolo erau colegele mele cu ea si puteam sa zic ca aveam intrare oricând, dar mi-am dat seama cu adevărat ca o plac (nu pot spune 'iubesc' pentru ca nu cred ca iubirea este la 13 ani) atunci când in ultima seara stăteam singur la focul de tabără iar ea stătea cu 'gasca' sa zic așa si in timpul ala ma gândeam la ea si dintr-o data se ridica si vine la mine, se aseaza lângă mine si a început sa se bage in seama cu mine(chestia asta a durat vreo ora jumate) după care m-a rugat sa o duc pana la camera ei (am dus-o bineînțeles, ba chiar am mai stat cu ea si alți colegi) dar na tot nu i-am spus nimic, dar ma frământa gândul ca o voi pierde așa ca am zis ca trebuie sa fac ceva așa ca i-am cerut unei colege numărul ei de telefon pentru ca voiam sa ii scriu pe whatsupp, dar nu știu cu ce as putea începe... Oricum as putea sa vorbesc cu ea face2face si sa ii spun asta si nu ma tem de vreun eșec sau ceva si nici nu ma gândesc sa o întreb cumva pe telefon sau whatsupp daca ar vrea sa fie cu mine pentru ca așa i-ar fi mult mai ușor sa zică un NU decât un Da. Ce sfaturi îmi dați?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Curaj! ia o ciocolată și sau altceva bun și stai cu ea de vorbă. Spune-i că simți mai mult decât prietenie pentru ea și că te-ai bucura dacă vrea să fiți „cei mai buni prieteni" (că vorba ta, de iubire vom putea vorbi mai târziu abia).
Fetele apreciază sinceritatea și curajul. Sau așa ar trebui...
Baftă!

1 răspuns:
| LoveSleep a răspuns:

Nu-i spune că o placi. Du-te la ea și spune-i că o consideri drăguță și ai vrea să iasă cu tine la un suc. Ieșiți dacă acceptă, mai vorbești puțin cu ea pe wapp, iar apoi îi spui că o placi și vrei să fiți împreună(în realitate îi spui asta). Nu face prea mare caz din asta. Dacă acceptă, bine, dacă nu, ok. Nu fii disperat și nu te ruga de ea, pentru că nu e vreun soi de zeu, e doar o fată.
Dacă ieși cu ea, nu te duce cu flori sau ciocolată, sau alte căcaturi din astea de oameni retarzi. Nu o cunoști, nici măcar nu știi ce flori preferă, dacă nu e alergică la ciocolată și nici nu e o ocazile prin care tu îi oferi florile alea.

Încearcă să fii mereu relaxat. Nu te ține de ea ca un scai, nu-i scrie pe wapp în fiecare zi și las-o să respire. Când ieșiți, e ok să stai aproape de ea la un moment dat, poate și să o iei de mână, dar nu sta acolo lipit de ea mereu, ca un disperat.
Spor.