| anonim12345789344 a întrebat:

Ma pot panica dacă prietena mea avea un ciclu în mod normal de 27-30 zile și următorul ciclu era așteptat pe 18 decembrie? Astăzi fiind a 3 a zi când întârzie. Ea spune ca a avut dureri de burta, scurgere alba, etc.
Precizez ca am avut un contact sexual neprotejat dar fără ejaculare în interior și în ultimul timp a fost maxim de stresata. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Data de 18 Decembrie ar fi urmat sa reprezinte data de pornire a sangerarii menstruale la ce lungime ca numar de zile a ciclului menstrual ar corespunde? de 27 de zile? sau celui de 30 de zile?
2.) Daca de obicei lungimea ciclului menstrual se incadra intre 27 si 30 de zile, ciclul menstrual era destul de regulat si in acest caz perioada fertila a actualului ciclu menstrual s-a suprapus cel mai probabil peste intervalul zilelor cuprinse intre 29.11 - 05.12.
Sarcina se putea forma doar in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin NUMAI in perioada mentionata. Fiindca ai afirmat ca esti convins ca nu ai ejaculat in timpul sexului si daca actul sexual nici nu a fost intretinut in una din zilele perioadei fertile, atunci se poate aprecia ca este in cea mai mare masura eliminata orice posibilitate ca in conditiile amintite/descrise sa se fi putut forma o sarcina.
Probabil este vorba de o dereglare hormonala care se produce destul de frecvent si afecteaza lungimea ciclului menstrual in +/- cu cateva zile. Insasi faptul ca au inceput sa se manifeste semne care probabil reprezinta simptome premenstruale, este cazul sa va linistiti fiindca sangerarea menstruala va porni in scurt timp. Multa sanatate!

| anonim12345789344 explică (pentru corbulalbrosu):

Începutul ultimului ciclu a fost 20. 11. 2020. Ideea sta în felul următor. Data de 18 reprezinta de fapt 28 zile de ciclu, adică momentul în care trebuia sa se declanșeze menstra.
Calendarul estima ca ziua ovulației este pe 4.12. 2020. Noi am avut primul contact pe 6/7. 12.2020. Teoretic trecuse ovulația și perioada fertila. Și da, a fost neprotejat și doar cu ejaculare afara din vagin.
Sunt îngrijorat fiindcă eram învățat sa i întârzie maxim 2 zile și deja e a 3 a. Multa lume spune sa aștept pana se fac măcar 7 zile și apoi sa ma îngrijorez.
Ce părere aveți în cazul asta? Sau ce sfat?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, exista si aceasta sansa sa o fii lasat gravida, odata ce ati facut sex neprotejat.
Accidente se pot intampla si adultilor, dapai unui novice.
Chiar nu ai avut 2 lei in buzunar sa cumperi un prezervativ?
Cand face 10 zile de intarziere, sa faca un test de sarcina!

| Sofer a răspuns:

Dacă ești 100% ca nu ai lăsat nimic în ea, atunci nu e cazul sa va stresați ca a rămas gravidă.

| anonim12345789344 explică (pentru Sofer):

Am făcut neprotejat, dar am ejeculat afara din ea. Deci clar nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu au ajuns spermatozoizii in interior, nu are cum sa se creeze sarcina.

| esa212015 a răspuns:

Fiind un contact neprotejat, există mereu riscul de o sarcină, în cazul vostru este minim, având în vedere ca nu ai ejaculat în ea, dar există. Deși mă îndoiesc. Cel mai probabil este vorba despre o dereglare hormonală și faptul că se stresează, este și acesta un factor care influențează. Mai așteptați și dacă întârzie și nici urmă de menstruație, după 21 de zile de la ultimul contact sexual, să facă un test de sarcină. Data viitoare faceți protejat, ca să nu vă mai stresați din acest motiv

| anonim12345789344 explică (pentru esa212015):

Deci sa înțeleg ca momentan nu am un motiv de panica. Am înțeles ca menstruația poate sa aibă o durata și de 40 zile, nu neapărat 28 fix chiar dacă în mod normal asa ii venea.

| esa212015 a răspuns (pentru anonim12345789344):

Păi depinde, dacă e neregulată atunci da, regulată ar fi să vină la aceeași dată mai mereu, eventual cu mici excepții, câteva zile plus-minus